Rozhoduje i to, konkrétne v akej časti nehnuteľnosti sa schodisko nachádza (vstupná hala, obývačka, chodba), kam smeruje (inak budete riešiť prechod na malé podkrovie, inak na podlažie s niekoľkými miestnosťami), či je jeho súčasťou i tzv. podesta a jednoramenné alebo dvojramenné zábradlie. Celkový tvar sa rovnako výrazne podieľa na vizuáli.
V samotnom projekte schodiska v prípravnej fáze plánovania novostavby zaváži najmä dostupný priestor. Ak aj máte k dispozícii veľkorysé metre štvorcové, no návrhu ste v jeho počiatku nevenovali náležitú pozornosť, cena sa môže výrazne navýšiť a estetická stránka zmeniť k menej pôsobivému výsledku.
Či už sa rozhodujete pre elegantné schody do rodinného domu alebo mezonetu, s výberom to až také jednoduché nebude. Nepochybne zavážia financie, no z hľadiska dizajnovej stránky je okrem v úvode spomínaných vecí dôležitý i typ schodiska, prípadne jeho osvetlenie. Uprednostníte točité schody? Siahnete po samonosnej konštrukcii? Túžite po minimalizme v podobe stupnicových dosiek zo steny? Uvažujete nad ukotvením pomocou oceľových laniek? Páči sa vám visuté schodisko?
Drevené schodisko v rodinnom dome predstavuje klasiku i moderný štýl
- zvyčajne ide o nenáročnú konštrukciu
- na jeho ukotvenie nie je nutné budovať špeciálny základ
- cena závisí od druhu použitého dreva
- nadčasový vzhľad
- nevýhodou môže byť kroková hlučnosť
Oceľové schodisko v dome nielen pre nadšencov interiérového industrializmu
- dôležité je vhodne vyriešiť kotvenie do podlahy na začiatku i konci schodiska
- v súčasnosti veľmi obľúbené z hľadiska kvality i vizuálu, ktorý je možné kombinovať napríklad so sklom (či už v podobe nástupníc alebo zábradlia)
- vysoká nosnosť
- finančne náročnejšie
- i tu môže byť kroková hlučnosť výraznejšia
Betónové schodisko už dávno nepatrí iba do suterénu
- dôležitý je dôraz na presné a totožné zhotovenie jednotlivých schodových stupňov
- môžu sa objaviť nerovnosti, ktoré je nutné dodatočne upraviť, napríklad pri lepení vinylovej podlahy
- obloženie ponúka niekoľko atraktívnych materiálových riešení (dekoratívny kameň, imitácie prírodných materiálov a pod.) no vzhľad pohľadového betónu je trendom v bývaní
- realizácia je náročnejšia na čas
- stabilná konštrukcia je nepochybne plusom, no dosiahnutie dokonalej estetiky si vyžaduje trpezlivosť
Zábradlie na schodisko alebo jeho alternatívy?
Aby bolo schodisko pohodlné, odporúčané rozmery na výšku schodu sú 160 mm a jeho hĺbka by mala činiť 310 mm. Na bezpečné presúvanie sa medzi podlažiami má vplyv aj prítomnosť zábradlia. I to veľakrát nesie hlavnú dizajnovú funkciu. Či ide o ornamentálnosť, ladné krivky alebo čisté línie, materiálové využitie je takmer neobmedzené.
Moderné schodisko často víta i jeho alternatívy v podobe regálov, na mieru vytvorených úložných priestorov, deliacich komponentov, jednoducho povedané, vytvára akési „steny“, ktoré bránia prípadnému pádu zo schodov. Mnohí preferujú i štandardné použitie madla.
Pozrite si fotogalériu k článku TU