Rada od môjho dedka mi pomohla zlepšiť znášku vajec – kurník je plný a vajcia nestíham zbierať!

zlepšiť znášku vajec
zlepšiť znášku vajec Foto: www.shutterstock.com

Každý, kto chová sliepky, pozná ten pocit sklamania, keď sa ich znáška náhle zastaví alebo výrazne zníži. Na produkciu vajec vplýva mnoho rôznych faktorov – genetika, vek sliepok, ročné obdobie, preperovanie, ale aj množstvo denného svetla. Hoci prestávky v znáške môžu byť prirodzené, skúsení chovatelia poznajú užitočné metódy, ako zabezpečiť, aby sliepky znášali pravidelne. Jednu z týchto rád mi dal môj dedko – skúsený chovateľ, ktorý sa sliepkam venoval celý život. Rozhodla som sa ju vyskúšať a výsledky ma ohromili.

Vyberte plemeno, ktoré vám prinesie najviac vajec

Podľa môjho dedka je najdôležitejšie začať s výberom správneho plemena. Nie všetky sliepky sú určené na produkciu vajec – niektoré sú vyšľachtené skôr na mäso. Ak chcete získať čo najviac vajec, vyberte si hybridné plemená ako Isabrown a Dominant alebo tradičné nosnice ako Plymutky, Leghornky či Sussexky. Tieto sliepky dokážu ročne priniesť až 300 vajec. Naopak, plemená zamerané na mäso, aj keď vyzerajú robustnejšie, vám vysokú znášku neposkytnú.

Krmivo ako základ úspešnej znášky

„Sliepky, rovnako ako my, potrebujú dobrú stravu,“ hovorieval dedko. Nestačí ich len nasýtiť lacným krmivom – ak chcete, aby znášali vajcia, musíte im zabezpečiť pestrý jedálniček. Okrem klasického krmiva im doprajte aj čerstvé ovocie, zeleninu či bielkoviny vo forme múčnych červov. Nezabudnite na dostatok vápnika, ktorý podporuje tvorbu škrupín, a pravidelnú výmenu čerstvej vody. Dehydratácia či nedostatok živín môžu sliepky rýchlo oslabiť a zastaviť znášku.

Voľný pohyb a slnečné lúče sú pre sliepky nenahraditeľné

Sliepky, ktoré majú možnosť pohybovať sa na čerstvom vzduchu, sú zdravšie a ich znáška je stabilnejšia. Dedko vždy hovoril, že sliepky potrebujú slnko a voľnosť. Slnečné svetlo reguluje ich biologické hodiny, čo má pozitívny vplyv na ich kondíciu a produkciu vajec. Ak im umožníte voľný výbeh, okrem čerstvého vzduchu si budú môcť hľadať aj prirodzenú potravu, čo ich obohatí o ďalšie živiny.

Kurník musí byť pohodlný a bezpečný

Pohodlie a bezpečie sú pre sliepky rovnako dôležité ako strava. Kurník by mal byť čistý, suchý a dobre chránený pred predátormi, ako sú kuny alebo líšky. Dedko vždy dbal na to, aby sliepky mali mäkkú podstielku z hoblín alebo slamy, ktorá im poskytovala pohodlie pri hniezdení. Ak sa sliepky cítia bezpečne, sú pokojnejšie a znášajú vajcia pravidelne.

Starostlivosť o zdravie sliepok je nevyhnutná

„Ak chceš, aby ti sliepky znášali, musíš sa o ne starať, akoby boli členmi rodiny,“ tvrdil dedko. Pravidelne kontroloval, či sú sliepky zdravé, či nemajú parazity alebo viditeľné zranenia. Akékoľvek problémy riešil okamžite, pretože vedel, že aj malé zanedbanie môže viesť k zníženiu znášky. Preventívna starostlivosť, od kvalitného krmiva až po čisté prostredie, je kľúčom k úspechu.

Po aplikovaní dedkových rád sa všetko zmenilo. Moje sliepky sú spokojné, kurník je plný a vajcia si ani nestíham včas vyzbierať. Ak aj vy chcete zlepšiť starostlivosť o svoje sliepky a zvýšiť produkciu vajec, skúste niektoré z týchto tipov. Dedkova múdrosť ukazuje, že aj malé úpravy môžu priniesť veľké výsledky.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať