Romantickosť, ktorú v sebe nesie, sa hodí do interiéru, ale taktiež do záhrad či na terasu. Provensálsky štýl nábytku v exteriéri v kombinácii s ružovými ružami a levanduľami osloví takmer každého… Ani jednotlivé priestory bytu či domu však nezaostávajú. Masívny nábytok a špecifické dekorácie totiž z neho robia „uvoľnený štýl“.
Typické znaky a charakteristika provensálskeho štýlu
- rustikálny ráz interiéru (no nie typicky zdobený ako anglický nábytok)
- nábytok v odtieňoch bielej farby
- patina (na nábytku aj doplnkoch)
- dekorácie a doplnky v podobe prútených bielych košíkov, levanduľových kytíc, zdobených stolných lámp, vankúšov…
- bylinky a kvety – levanduľa, ružová ruža, slnečnica, žltkastá ľalia – ich motívy na dekoračných látkach keramike a pod.
- pastelové farby na stenách – avšak ich jemné, tlmené odtiene (najčastejšie sa vynímajú bledofialové alebo šedé tóny farieb, biela na stenách nikdy nie je „žiarivá čistá biela“…)
- provensálska sanita – vaňa na oblých nožičkách
- tapety s kvetinovými vzormi
- dekoratívnosť nábytku – nohy vitrín či kresiel sú masívne, no zároveň jemné vďaka svojmu tvaru (väčšinou zaoblený tvar, pričom oblé časti môžu byť sú zdobené)
Provensálsky štýl kuchyne sa hodí do mesta aj na vidiek
Kuchyne v provensálskom štýle sú charakteristické bielymi, smotanovými a slonovinovými skrinkami, no ich farba môže byť tiež svetlohnedá alebo svetlosivá. Typickým znakom provensálskeho štýlu kuchýň sú aj police, ktoré sú alternatívou horných skriniek a sú zavesené na ozdobných konzolách.
Špeciálne skrinky na kuchynský riad a vystavené taniere sú súčasťou provensálskeho nábytku z masívu. Dvierka kuchynskej linky sú frézované, lišty ozdobné (nie ako anglické rustikálne kuchyne) a skrinky často sklenené, no číre sklo je skôr výnimkou.
Kuchynské a jedálenské sedenie má tiež svoje špecifiká. Stoličky a stôl v provensálskom štýle má oblé nohy, jemné odtiene a opäť ho nájdete v odtieňoch bielej. Stoličky nemusia byť iba drevené. Aj čalúnenie so svetlými tkaninami je vítané. Stoličky môžu byť taktiež nahradené drevenou lavicou.
Spálňa aj obývačka v provensálskom štýle vyžaruje útulnosť
Nábytok v provensálskom štýle pôsobí neformálne, ba dokonca niekedy až starožitne (to vďaka patine). Keďže nejde o typicky rustikálny nábytok, je možné ho kombinovať aj s viacerými štýlmi bývania. Vďaka svetlým farbám, množstve vankúšov a doplnkov navodzuje útulný pocit (pozor však na „preplácanosť“ doplnkov).
Tento typ nábytku sa hodí taktiež do spálne. Spálňa v provensálskom štýle je veľmi svetlá, pričom jej dominuje posteľ. Tá nemusí byť iba z masívu. Odtiene bielej síce opäť zostávajú, no okrem bieleho dreva môže byť lôžko aj čalúnené, s vysokým čelom alebo železné. Pri posteli sa črtajú biele nočné stolíky na vysokých oblých nožičkách. Skrine a provensálske komody nájdete taktiež bežne v prevedení na nožičkách.
Pozrite si tento nábytok v provensálskom štýle:
Nadčasová provensálska predsieň aj kúpeľňa?
Aj keď interiér bytu či domu by sa mal niesť v rovnakom duchu, práve provensálsky štýl sa čoraz častejšie prediera aj do modernejších domácností, kde je mu prenechaná určitá miestnosť. Môže ňou byť napríklad predsieň, pričom zvyšný priestor domácnosti je zariadený pokojne aj v kontrastnom nábytkovom prevedení.
Podobne je na tom aj kúpeľňa. Tiež môže spomedzi všetkých miestností v dome či byte vynikať provensálskym štýlom. Voľne stojacu vaňu na ozdobných oblých nožičkách azda netreba ani predstavovať. K tomu zladená biela komoda pod umývadlo, prípadne vitrína, zrkadlo, vešiaky na uteráky a kúsok francúzskeho vidieka si užijete aj počas sprchovania či kúpania.
Zariadenie a nábytok v provensálskom štýle
Typická pre provensálsky nábytok je „jednoduchá zdobenosť“. Vzhľad „jemného otlčenia“ taktiež nie je výnimkou, rovnako ako odtiene bielej, často smotanovej, farby na nábytku a dekor starého dreva. Stretnete sa však aj s jemnou tyrkysovou a levanduľovou farbou, napríklad na dverách, okeniciach či na drobnom nábytku. Keďže sa bavíme o vidieckom štýle, nábytok z masívu by mal byť samozrejmosťou.
Zariadenie v provensálskom štýle sa vyznačuje tiež podlahou z tvrdého dreva, prípadne z terakotových dlaždíc. Farby stien sú v jemných tlmených pastelových farbách, no taktiež sa môžete stretnúť s neomietnutým kamenným murivom. Aj tapety s romantickými vzormi sú vítané a zabudnúť netreba ani na osvetlenie, ktoré je „poznačené“ patinou.
Pozrite si aj tento krásny nábytok v provensálskom štýle:
Typické doplnky a dekorácie v provensálskom štýle
Háčkované deky, vankúše, obrusy a nielen tie. Provensálsky štýl na dekorácie používa aj vlnu, napríklad na deky a koberčeky. Biele, ale aj farebné tkaniny „vytiahnuté slnkom“ sa používajú ako obrusy, a tiež ako závesy do okien. Záclony a závesy v provensálskom štýle môžu mať pokojne aj kvetinový vzor.
V ponuke nájdete množstvo doplnkov vyrábaných „v duchu prováns“. Hrnce, šálky, príbory, vázy, kvetináče, záhradné nádoby, krhličky, nástenné hodiny, obrusy, záclony a závesy, podnosy a mnohé ďalšie nesú charakteristické znaky štýlu. Najčastejšie ich však zdobí motív levandule.