Moderné kuchyne, vidiecky štýl alebo ich kombinácia?

Moderná kuchyňa s vidieckym štýlom
zdroj: gettyimages.com
...

Dôležitým kritériom je nepodceňovať materiál. Každý druh materiálu má svoje špecifiká. Treba si vopred ujasniť ich plusy a mínusy, ktoré spojíte s intenzitou využívania kuchyne ako takej na prípravu jedál. Je prirodzené, že človek, ktorý pravidelne nevarí a kuchyňa mu slúži iba na občasnú prípravu pokrmov, nemusí siahnuť po vysokokvalitných materiáloch. Aj keď sa táto možnosť, samozrejme, nevylučuje.

Kuchyne na mieru alebo „sektor“?

Rozdiel medzi „kuchyňou snov“ a sektorovou kuchyňou je v prvom rade najmä v cene. Samozrejme, tá sa pohybuje aj podľa použitých materiálov a prípadných špeciálnych úložných priestorov či pántov a výsuvných systémov. Klasický sektor najčastejšie pozostáva zo štyroch spodných a horných skriniek, pričom súčasťou môže byť voľne stojaca rúra na pečenie s varnou doskou a digestorová skrinka.

Pracovná doska, ako aj ďalšie materiály linky sú vopred zladené, takže si v podstate vyberáte z hotových „vyskladaných“ kuchýň. Tento typový model kuchynskej linky je výhodný najmä do menších priestorov a pre nenáročnejších majiteľov. V porovnaní s realizáciou kuchyne na mieru ho kúpite pomerne lacno.

Čo sa týka kuchyne na mieru, tá si vyžaduje okrem väčšieho rozpočtu taktiež väčšiu trpezlivosť a zmysel pre detail. Nik sa predsa nechce roky pozerať na kuchyňu, s ktorou ste v konečnom dôsledku nespokojní. Na mysli máme nielen estetické hľadisko, ale tiež nepraktické naplánovanie jednotlivých kuchynských zón. Viac sa môžete dočítať v článku „Rohové kuchyne sú najpopulárnejšie.“.

Kuchyne na mieru si v podstate môžete vytvoriť aj sami, z jednotlivých dielov kuchynských skriniek. Kuchyne „na vyskladanie“ nájdete aj v našom internetovom katalógu. Ak sa považujete za schopných dizajnérov a máte vycibrený vkus a jasnú predstavu o kuchyni, môžete sa pustiť aj do takéhoto projektu.

Kuchynské skrinky – aký materiál?

Kuchyne na mieru dovoľujú vybrať si kombinácie materiálov podľa vašej chuti. Čo sa týka kuchynských dvierok, asi najčastejšou alternatívou masívu je laminát. Jeho výhodou je najmä nenáročná údržba, ale taktiež široká ponuka dekorov dreva a farebných odtieňov. Dvierka, ktoré sú z fóliovanej MDF majú nielen vyššiu odolnosť voči vode, ale tiež luxusnejší vzhľad. Nevýhodou však môže byť nižšia mechanická odolnosť, a teda aj rýchlejšie opotrebovanie v prípade častého používania.

Lakované dvierka sú k dispozícii v matnom aj lesklom prevedení, zladiť ich môžete bez problémov aj s korpusmi, pretože ich zoženiete v totožnej farbe a spracovaní. Nevýhodou však zostáva vysoká cena. Klasikou v materiáloch dvierok je dýha a drevo. Cena sa opäť nepohybuje na nízkej úrovni a odolnosť voči vode je v porovnaní s laminátom určite nižšia. Tento typ kuchynských dvierok však pôsobí prirodzene a vyžaruje prirodzeným „teplom domova“.

Stále používanejším materiálom sa taktiež stáva akryl. je to najmä kvôli jeho luxusnému vzhľadu a možnosťou dosiahnutia extra vysokého lesku. Aj keď škála farieb ešte nie je taká široká ako u iných materiálov, stále sa rozširuje o ďalšie zaujímavé dekory. Navyše, pri výbere jednofarebného variantu kuchynskej linky pôsobí akryl „3D dojmom“. Veľkým plusom je taktiež nenáročná údržba.

Pozrite si ďalšie kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Moderné kuchynské linky

Samotný dizajn kuchyne úzko súvisí s výberom materiálov. Vidiecky a rustikálny štýl uprednostňuje drevo a dýhu, zatiaľ čo moderné kuchyne počítajú skôr s lakovanými dvierkami. Súčasným trendom sa však materiály jednotlivých štýlov prelínajú, takže tento výber nemusí byť vždy pravidlom.

Za moderné môžeme momentálne považovať kuchyne, ktoré upúšťajú od horných skriniek, dokonca aj tých nedávno moderných, horizontálnych výklopných. Ich alternatívou sa stali buď police, alebo vysoké potravinové skrinky až po strop. Tie nahrádzajú „chýbajúce“ úložné priestory.

Úchytky sú taktiež nahradené ich „neviditeľnými“ variantmi. Ostrovček sa stal prirodzenou súčasťou nielen moderných kuchýň. Barové pulty čoraz častejšie upúšťajú od časti vyvýšenej nad pracovnú plochu. Uprednostňuje sa skôr variant predĺženej kuchynskej linky v jednej línii alebo do tvaru L. Viac sa dočítate v článku „Rohové kuchynské linky sú najčastejšie do L.“.

Kuchyne v byte sú často o ostrovček ochudobnené kvôli nedostatku priestoru. Aj pri tomto „probléme“ sa však stretávame s alternatívou horných kuchynských skriniek za otvorené úložné priestory v podobe políc či rôznych úložných boxov a dóz umiestnených priamo na pracovnej ploche. Kuchyňa v paneláku sa nevylučuje s atraktívnym dizajnom. Potrebné je poradiť sa s odborníkmi, ktorí dokážu vytvoriť s každého „nepotrebného“ kúta užitočný priestor. Nenechajte sa ochudobniť o 3D vizualizáciu. Aj keď kuchyňa vo vašich predstavách vyzerá dokonale, realita môže byť odlišná.

Pozrite si kuchynské linky:

Vidiecky a rustikálny štýl kuchyne

Tradičné kuchyne sa stále vysoko pohybujú na rebríčku obľúbenosti. Navyše sa hodia nielen na vidiek. Aj panelákové byty či rodinné domy v meste sú pre ne vhodným miestom. Vidiecky štýl má svoju nezameniteľnú atmosféru, pravdepodobne preto má aj v súčasnosti veľký počet priaznivcov.

Ak hovoríme o tradičnej kuchyni, neznamená to, že jej vnútorné vybavenie sa bude vylučovať s moderným. Naopak. To, čo zvonka pôsobí tradične až rustikálne, môže vnútri samotných skriniek disponovať najmodernejšími úložnými systémami a kovaniami.

Charakteristickým znakom vidieckej kuchyne sú frézované a profilované masívne dvierka. Farebnosť sa odvíja od celkového interiéru, no prevažujú buď štruktúry dreva, alebo biele  a pastelové (jemné) odtiene farieb. Medzi farebné trendy tradičných kuchynských dvierok patrí napríklad slonová kosť alebo patinovaná biela. Typickým znakom sú taktiež kovové alebo keramické úchytky. Moderný vzhľad digestora spravidla nahrádza „široký komín“. Aj v jeho blízkosti už častejšie nachádzame kombináciu políc a horných skriniek.

Moderný dizajn kuchyne a vidiecky štýl sa v súčasnosti prelínajú a spájajú do jedného celku, pričom vznikajú zaujímavé elegantné a atraktívne kuchyne. Kombinujú sa najmä prvky profilovaných dvierok, ale s čistými líniami. Vstavané spotrebiče sú buď súčasťou vysokých potravinových skríň, alebo ich nahradia voľne stojace moderné smaltované „pece“ či „retro chladničky“. Plusom je, že takéto kuchynské linky sú moderné nielen na pár rokov.

Rady a tipy:

  • stavte na kvalitné materiály
  • zamerajte sa tiež na vnútorné vybavenie skriniek
  • pri výbere pracovnej dosky nezáleží iba na vzhľade (nenáročná údržba je nutnosťou)
  • vhodné osvetlenie (viac v článku „Ako na osvetlenie kuchyne.“)
  • optimálne využitý priestor podľa dispozičného riešenia miestnosti
  • nepodceňujte ani výber drezu či spotrebičov
  • stavte na vami preferovaný štýl, nie na to, čo sa „nosí“
  • 3D návrh vám ponúkne celkový obraz kuchyne a pomôže sa zamerať aj na detaily

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: