Prisypte tento prírodný poklad k hortenziám a vytvoríte si japonskú atmosféru v jarnej záhrade

hortenzie
hortenzie Foto: www.shutterstock.com

Hortenzie patria medzi tie najefektnejšie okrasné kry, aké môžeme na záhrade pestovať. Masívne guľovité súkvetia pritiahnu zrak už z diaľky a upútajú pozornosť nejedného milovníka zelene. Aby ste sa však mohli pochváliť bohatým kvitnutím, je potrebné kríkom venovať pozornosť a starostlivosť v každom ročnom období. A práve s týmto vám môže pomôcť jednoduchý trik s pomarančovými šupkami. Vďaka nemu dodáte hortenziám všetky dôležité živiny, ktoré budú potrebovať nielen na rast, ale aj na nádherné kvitnutie, pripomínajúce exotický japonský štýl záhrad.

Nevyhadzujte zvyšky, ktoré môžu pomôcť

Príroda vie často všetko zariadiť sama a my sa od nej môžeme veľa naučiť. Jedným z príkladov je využitie biologického odpadu, ktorý väčšina z nás bezmyšlienkovite vyhadzuje do koša. Hortenzie totiž dokážu výborne zužitkovať práve pomarančové šupky, a to v podobe prírodného hnojiva. Tieto slnečné citrusy obsahujú množstvo draslíka, vápnika, antioxidantov a esenciálnych olejov, ktoré podporia nielen krásne kvitnutie, ale aj dobrú kondíciu rastlín.

Ak sa rozhodnete zapojiť do kolobehu prírody, výrazne ušetríte. Nemusíte totiž vynakladať peniaze na rôzne priemyselné hnojivá, ktoré sú neraz zbytočne predražené a často obsahujú aj chemické zložky, o ktorých účinkoch môžeme len polemizovať. Pomarančové šupky vám ponúkajú čisto prírodný zdroj živín, ktorý hortenzie milujú a vy navyše odľahčíte životné prostredie.

Potvrdené aj záhradkármi

Hoci sa môže zdať pestovanie hortenzií ako náročný proces, v skutočnosti stačí poznať pár dôležitých zásad, vďaka ktorým sa budete môcť tešiť z bohatej záplavy kvetov. Potvrdzuje to aj video, ktoré hovorí o rôznych tipoch a trikoch pre úspešné pestovanie. Video upozorňuje práve na význam „prírodného recyklovania“ v záhrade, kde je aj také niečo, ako obyčajné pomarančové šupky, výborným zdrojom výživy.

Ako šupky správne použiť

1. Krájanie alebo sušenie
Ak práve máte k dispozícii čerstvé pomarančové šupky, ktoré ste ešte pred chvíľou odstránili z ovocia, nakrájajte ich na menšie kúsky. Prečo? Pretože sa v pôde rýchlejšie a rovnomernejšie rozložia. Ak však práve nie je vhodné obdobie na priame hnojenie (napríklad v strede zimy alebo v extrémnych letných horúčavách), môžete ich jednoducho vysušiť. Sušené šupky potom stačí uschovať v dobre uzavretej nádobe na suchom mieste, aby ste predišli navlhnutiu a následnej tvorbe plesní.

2. Do akej hĺbky ich umiestniť
V priaznivejšom období (na jar alebo začiatkom jesene), keď je pôda vlhkejšia a teplota vhodná na rozklad organických látok, šupky zapracujte do pôdy okolo hortenzií. Dôležité je však neukladať ich priamo ku kmienku, ale skôr do kruhu s priemerom približne 15 – 20 centimetrov od stredu rastliny. Zabezpečíte tým, že živiny sa rovnomerne rozptýlia v okolí koreňov a nestane sa, že by šupky kvôli nedostatku vlahy nestačili vyplavovať dôležité látky do pôdy.

3. Dostatočná zálievka
Po aplikácii prírodného hnojiva nezabudnite krík zaliať. Prúd vody pomôže uvoľniť živiny z pomarančových šupiek, ktoré sa tak rýchlejšie dostanú ku koreňom. Ak túto kúru zopakujete raz do mesiaca, aj v „chudobnejšom“ období bude mať rastlina dostatok výživných látok na tvorbu pevných stoniek a bohatých súkvetí.

Prečo to funguje?

Hortenzie milujú draslík, vápnik a antioxidanty. Draslík je pre ne kľúčový pri nasadzovaní kvetov aj počas ich samotného kvitnutia. Pomáha totiž udržiavať správnu rovnováhu vody v rastline a prispieva k spevneniu bunkových stien. Vďaka tomu budú stonky silnejšie a kvety odolnejšie. Vápnik, obsiahnutý v pomarančových šupkách, sa postará o pevné pletivá a celkovo lepší stav kríkov.

Antioxidanty a esenciálne oleje zas predstavujú prirodzenú ochranu pred plesňami a rôznymi škodcami. Kyselina citrónová, ktorú šupky takisto obsahujú, môže dokonca prispieť k intenzívnejšiemu vyfarbovaniu kvetov do modra – samozrejme za predpokladu, že to podporuje aj pH vašej pôdy. O to väčšiu radosť potom budete mať, keď vaše hortenzie rozkvitnú v sýtych odtieňoch modrej či modrofialovej farby.

Rady navyše pre sušené šupky

Ak pracujete hlavne so sušenými šupkami, existuje ešte jeden trik, ktorý môže uľahčiť ich aplikáciu do pôdy. Sušené kúsky pomarančových šupiek môžete pred použitím rozmixovať alebo pomlieť. Získate tak jemnú práškovú či granulovanú formu, s ktorou sa ľahšie manipuluje a rovnomernejšie sa rozptýli na záhon.

Pri skladovaní tohto prírodného hnojiva dbajte na to, aby ste ho uložili do vzduchotesnej nádoby, najlepšie sklenenej alebo plastovej, s pevným uzáverom. Len tak zabránite prieniku vlhkosti. Je totiž dôležité zabrániť tvorbe plesní, ktoré by mohli napadnúť nielen samotné hnojivo, ale pri presune do pôdy aj vaše cenné rastliny.

Kedy nastal správny čas?

Pokiaľ ste si nie istí, kedy najlepšie hnojiť hortenzie, všeobecné odporúčanie znie: na jar (keď sú rastliny v aktívnom vegetačnom období) a na jeseň, keď sa pripravujú na dlhé zimné obdobie. Počas extrémne teplých alebo chladných mesiacov sa zvyčajne hnojenie neodporúča, pretože rastliny vtedy spomaľujú svoju aktivitu a nedokážu živiny optimálne využiť.

Prečo hortenzie uvítať vo svojej záhrade

Ak si ešte stále nie ste istí, či sa do pestovania hortenzií pustiť, vedzte, že okrem prekrásnych kvetov majú tieto rastliny aj veľkú výhodu v pomerne jednoduchej údržbe. Pokiaľ poznáte základné zásady (pôda s dostatočnou kyslosťou, primerané polievanie a ochrana pred priamym poludňajším slnkom), hortenzie vás dokážu tešiť dlhé roky.

Navyše, ak si v zime radi doprajete pomaranče, ich šupky vám už nikdy nebudú pripadať zbytočné. Pripravíte nimi prírodné hnojivo, ktoré vyživí a ochráni rastliny pred chorobami. Výsledkom budú silné, pevné, zdravé a mimoriadne dekoratívne kry, na ktoré budete môcť byť právom hrdí.

Na záver

Ak zhrnieme všetky spomenuté výhody, môžeme jednoznačne skonštatovať, že vyhadzovať pomarančové šupky do koša je veľká škoda. V prípade hortenzií sú hotovým elixírom, ktorý im poskytuje draslík, vápnik, antioxidanty a ďalšie prospešné látky. To všetko krík využije na podporu rastu, bujné kvitnutie a obranyschopnosť voči chorobám.

A tak nabudúce, keď budete pripravovať obľúbenú desiatu z čerstvých citrusov, odložte si aj ich šupky. Vaše hortenzie sa vám poďakujú záplavou kvetov, ktoré sa budú ohýbať až k zemi – úplne ako v nejakej japonskej rozprávke.

Vyskúšajte tento prírodný postup aj vy a presvedčte sa, že rady, ako využiť zvyšky z domácnosti, majú naozaj zmysel. Vďaka pomarančovým šupkám si už túto jar môžete užívať skutočnú záplavu farebných kvetov, ktoré vnesú život do vašej záhrady a urobia z nej miesto hodné obdivu.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať