Poradňa pre rodinný dom: podlaha do garáže

Podlaha do garáže
zdroj: gettyimages.com

Úpravu podlahy v garáži je vhodné vyriešiť ešte pred príchodom jesene a zimy so snehom a soľou. Ľudia sa rozhodujú, aká podlahová úprava je najlepšia, cenovo výhodná a rýchla na pokládku. Jednoznačná odpoveď však neexistuje. Možností je mnoho a k najčastejším patria nátery, keramická dlažba a PVC dlaždice. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody. Avšak len niektoré varianty zodpovedajú skutočným potrebám garáže alebo dielne – priestoru, ktorý musí vydržať hmotnostnú záťaž, vodu a chemikálie. Dôležitým aspektom je aj jednoduchá údržba.

...

Náter

Ak chcete ušetriť, siahnite po lacnom epoxidovom nátere, s ktorým je však mnoho práce. Betónovú podlahu musíte najskôr vyrovnať, povrch je dobré aj vysať a odmastiť. Nasleduje penetrácia zriedenou farbou a potom vrchný náter. K dispozícii máte širokú škálu odtieňov a vďaka pridaným dekoratívnym častiam možno napodobniť napr. žulu. Nátery vyzerajú vynikajúco, no majú niekoľko negatív.
Pri nanesení nedostatočnej vrstvy bude náter praskať pod ťarchou vozidiel. Farba sa môže odlupovať aj pri nedostatočnom vyschnutí, alebo pod horúcimi pneumatikami. Ďalším negatívom je šmykľavosť náteru, čo určite neoceníte hlavne v zime. Problémom sú aj chemikálie unikajúce z motora a soľ v zime, ktoré náter zafarbujú. Údržba je pomerne jednoduchá. Podlahu stačí pozametať alebo vytrieť. Komplikácie nastanú, ak sa niečo pokazí. Farba začne praskať, odlupovať sa a vy budete musieť prerobiť celú podlahu.

Dlažba

Druhým najčastejším, no oveľa drahším, riešením je kvalitná keramická dlažba vhodná pre vyššiu záťaž. Pri naozaj kvalitnej dlažbe bude aj minimum nedostatkov. Dlažba je síce drahá a náročná na pokládku, ale odolná voči povrchovej vode aj chemikáliám a ľahko sa čistí. Ak je dobre položená, vydrží pri občasnom zatmelení alebo vytretí celé desaťročia.
Problémy môžu nastať aj pri dobre položenej dlažbe. Letným podmienkam odolá v garáži takmer každá podlaha, no v zime nastávajú problémy. Ide najmä o prenikanie spodnej vody, ktorá sa dostane pod dlažbu a spôsobuje hnilobu alebo vypukliny na povrchu. Keramické dlaždice sú pomerne krehké. K ich prasknutiu dôjde už pri páde o niečo ťažšieho náčinia. Pozor na výber povrchu dlaždíc. Na dlaždiciach s lesklým povrchom sa v zime zaručene pošmyknete.

PVC dlažba

S cieľom zlepšiť vlastnosti keramickej dlažby sa začala vyrábať PVC dlažba, ktorá je vhodná najmä do garáži, dielní a priemyselných budov. S keramickou dlažbou má však spoločné len veľmi málo – tiež sa skladá z dlaždíc, ktoré sa navzájom spájajú. Ukladajú sa bez potreby špárovania, stačí len klepnúť zámky dlaždíc gumeným kladivom. Povrch treba najprv vyrovnať a zamiesť. Pokrytie priemerne veľkej garáže trvá asi hodinu.
Zámky dlaždíc sú dostatočne tesné. Pod dlažbu sa tak nedostane žiadna voda. Ak by sa tak aj stalo, voda sa ľahko odparí, pretože dlaždice dýchajú. Sú odolné voči chemikáliám a kyselinám, v porovnaní s keramickou dlažbou nie sú šmykľavé, majú protišmykový vzor a nepraskajú. V prípade poškodenia sa dá dlaždica vymeniť. Na údržbu vám postačí metla a občas mop. PVC dlažbu nepoužívajte v exteriéri. Vplyvom vonkajších podmienok zmení farbu aj objem.

Aká podlaha do garáže je teda najlepšia? To záleží od jej majiteľa. Niekto preferuje nízku cenu a siahne po nátere, iný nedá dopustiť na klasickú dlažbu a ďalší, čo sa nebojí moderných inovácií, siahne po PVC dlažbe. Výhody a nevýhody sme vám priblížili, teraz už záleží len na vás, či hľadáte lacné alebo dlhodobé a spoľahlivé riešenie.

Tip: V prípade, že sa spolu s podlahou v garáži chystáte vymeniť aj podlahu vo vašom dome, tak sa neváhajte inšpirovať naším článkom ako zladiť podlahu s nábytkom a prineste tak svojej domácnosti príjemnú a štýlovú atmosféru.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané