Kúpa novej práčky nie je zanedbateľná finančná investícia, a preto je prirodzené, že chceme, aby nám poslúžila čo najdlhšie. Keď ju budeme pravidelne udržiavať a dôsledne sa o ňu starať, môžeme jej životnosť predĺžiť aj o niekoľko rokov – často sa hovorí až o desiatich. Nasledujúce tipy sú pritom jednoduché, nevyžadujú špeciálnu odbornú znalosť a dokážu zároveň zlepšiť samotný prací výkon.
1. Vždy dôkladne skontrolujte vrecká
Nejedna domácnosť už zažila situáciu, keď sa prali zabudnuté mince, bankovky, kľúče či dokonca kreditné karty. Takéto predmety môžu veľmi rýchlo poškodiť vnútro bubna, usadzovať sa vo filtri alebo spôsobiť koróziu niektorých častí práčky. Zvyšky kovových predmetov môžu poškriabať povrch alebo upchať odtokový systém. Navyše si znehodnotíte aj cennosti či peniaze, ktoré ste vo vreckách nechali.
- Rada navyše: Ak zistíte, že sa v bubne ocitli kľúče či iné pevné predmety ešte počas pracieho cyklu, program okamžite zastavte, vyberte predmety von a až potom znova spustite pranie. Zamedzíte tak vážnejšiemu poškodeniu spotrebiča.
2. Čistenie práčky nesmiete zanedbávať
Moderné práčky už neraz disponujú samostatným programom určeným na čistenie. Ak však takúto funkciu nemáte, môžete si pomôcť jednoduchým riešením: raz za čas spustite najdlhší cyklus naprázdno pri vyššej teplote. Do bubna pridajte napríklad pohár obyčajného bieleho octu, ktorý dokonale odstráni vodný kameň a zároveň dezinfikuje vnútro.
- Nezabúdajte ani na filter: Filtračnú vložku či priestor vo vnútri vypúšťacieho mechanizmu je vhodné čistiť podľa návodu k práčke, ideálne aspoň raz za pár mesiacov.
- Starostlivosť o tesnenie: Gumené tesnenie okolo dvierok býva častým miestom, kde sa usadzujú nite, vlasy a iné nečistoty. Z času na čas ho preto pretrite vlhkou handričkou a odstráňte všetky nečistoty.
- Zásobníky na pracie prostriedky a aviváž: Po niekoľkých použitiach sa môže v týchto priehradkách tvoriť povlak z prášku či usadeniny z aviváže. Občasné dôkladné umytie a vysušenie utierkou takisto predĺži životnosť práčky a eliminuje tvorbu plesní.
3. Neponechávajte mokré oblečenie v práčke
Jednou z častých chýb je nechať čerstvo opranú bielizeň v bubne aj niekoľko hodín po skončení pracieho cyklu. Takto zatuchnuté oblečenie môže začať zapáchať a v navlhnutej práčke sa rýchlo množia baktérie či plesne. Niektoré modely práčok vás na dokončenie prania upozornia zvukovým signálom. Ak takúto funkciu nemáte, nastavte si budík na približný čas ukončenia programu, aby ste bielizeň mohli vybrať čo najskôr.
4. Prací prostriedok dávkujte s rozumom
Jedna z mylných predstáv hovorí, že viac prášku alebo gélu zaručí lepšie vyprané oblečenie. V skutočnosti môže naddávkovanie pracích prostriedkov viesť k usadeninám, ktoré sa ťažšie vyplachujú. Tieto usadeniny postupne zanášajú bubon, hadice a filter, čo môže prácu práčky narušiť a spôsobiť zapáchajúce prádlo. Vždy sa preto riaďte pokynmi výrobcu či odporúčaniami na obale pracieho prostriedku.
5. Bielizeň trieďte a nepodceňujte maximálnu kapacitu
Každá práčka má presne stanovené množstvo bielizne, ktoré dokáže efektívne vyprať. Ak spotrebič preplníte, hrozí nevypranie škvŕn alebo dokonca zničenie tkaniny pri intenzívnom odstreďovaní. Preťažená práčka sa tiež rýchlejšie opotrebúva, čo vedie k rýchlejším poruchám a kratšej životnosti.
- Odporúčanie: Sledujte nielen hmotnosť uvádzanú výrobcom, ale tiež rozdeľte bielizeň podľa farby a typu materiálu (napr. bavlna, syntetika, jemné tkaniny). Tým zlepšíte kvalitu prania a predídete zbytočným nehodám.
Zhrnutie:
Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých zásad – od dôkladnej kontroly vreciek pred praním, cez pravidelné čistenie a vhodné dávkovanie pracích prostriedkov, až po vyberanie bielizne ihneď po skončení cyklu – môže zabezpečiť, že vaša práčka bude slúžiť spoľahlivo a o poznanie dlhšie. Správna starostlivosť pritom nezaistí len vyššiu životnosť spotrebiča, ale aj čistú, sviežo voňajúcu bielizeň. Ak sa budete týmito tipmi riadiť, je dosť možné, že svoju práčku nebudete musieť meniť aj dlhšie ako jednu dekádu.