Orchidea a rastliny, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Nesprávna kombinácia ich môže zničiť

pestovanie orchidey
pestovanie orchidey Foto: depositphotos.com

Pestovanie orchideí je vo všeobecnosti nenáročné, pokiaľ dodržiavate niekoľko dôležitých zásad. Tieto exotické rastliny milujú teplé a vlhké prostredie. Avšak, počas zimných mesiacov si ich starostlivosť vyžaduje o niečo viac pozornosti. Jedným z najväčších rizík, ktoré orchideám hrozí, je ich blízkosť k ovociu. Tento detail si mnohí pestovatelia neuvedomujú a môže ich rastliny stáť krásne kvety.

Prečo je ovocie pre orchidey nebezpečné?

V zimnom období často presúvame rastliny na svetlejšie a teplejšie miesta. Ak však orchideu umiestnite na stôl, kde sa nachádza misa s ovocím, môžete jej tým výrazne uškodiť. Do ovzdušia sa totiž uvoľňuje etylén – plyn, ktorý spôsobuje predčasné opadávanie púčikov a kvetov. Výsledkom je, že si rozkvitnutú orchideu veľmi dlho neužijete.

Ako podporiť opätovné kvitnutie orchidey?

Ak vaša orchidea prestala kvitnúť, nemusíte hneď panikáriť. Opatrne skráťte stonky na niekoľko centimetrov a dajte rastline čas. Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch vás opäť poteší novými nádhernými kvetmi. Trpezlivosť je pri orchideách kľúčová.

Prečo nepresádzať orchideu v zime?

Hoci sa môže zdať, že orchidea potrebuje viac priestoru, v zime ju rozhodne nepresádzajte. Ak ste nestihli presadenie do konca leta, radšej počkajte do jari. Zimné presádzanie by mohlo rastlinu oslabiť a ohroziť jej zdravie.

Správne osvetlenie je základom úspechu

Orchidey potrebujú dostatok svetla, ale priame slnečné lúče im môžu spôsobiť popáleniny na listoch. Ideálne je umiestniť ich na miesto s rozptýleným svetlom, napríklad na okno orientované na juh alebo západ. Tak zabezpečíte, že budú mať dostatok svetla bez rizika poškodenia.

Ako a kedy orchideu zalievať?

Zalievanie orchideí má svoje špecifiká. Zalievajte ich len vtedy, keď je substrát úplne suchý. Nadmerná zálievka môže spôsobiť hnilobu koreňov. Vo väčšine prípadov stačí zalievať raz alebo dvakrát týždenne, no niekedy aj menej. Sledujte nadzemné korene – ak sú svetlosivé, je čas na zálievku. Zelené korene naznačujú, že voda zatiaľ nie je potrebná. Okrem toho môžete jemne orosiť listy, pretože orchidey neznášajú suchý vzduch. Používajte vodu izbovej teploty, aby ste predišli teplotnému šoku.

Prevencia a boj proti škodcom

Pravidelná kontrola listov orchideí je nevyhnutná. Zamerajte sa najmä na spodné strany listov, kde sa môžu objaviť roztoče alebo vošky. Ak spozorujete škodcov, okamžite zasiahnete vhodným postrekom určeným na okrasné rastliny. Rýchly zásah je kľúčový pre zdravie a vitalitu vašej orchidey.

Dodržaním týchto odporúčaní si zabezpečíte zdravé a krásne kvitnúce orchidey, ktoré budú ozdobou vášho domova po dlhý čas.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať