Kamenný obklad - interiér v novom šate

Kamenný obklad do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Často sú práve steny tým, čo dodáva interiéru určitý charakter. Závisí to od toho, či ich zdobia police a regály, veľkoplošné umenie, fotografie, tapety alebo aj kamenný obklad. Interiérový kamenný obklad svojou jedinečnou štruktúrou môže steny zvýrazniť alebo sa postará o ich nenápadné splynutie so zvyškom zariadenia. Záleží len na vás, ktorú podobu uprednostníte.

...

Interiérový kamenný obklad na stenu

Samozrejme, aj tu platí dobre známe menej je niekedy viac. Preto kamenný obklad doprajte iba jednej zo stien interiéru, prípadne iba jej časti. Príkladom môže byť napríklad „kamenný pás“ na stene za televízorom. Okrem estetickosti zabezpečíte tiež tlmenie zvukov a aj malú izoláciu pred únikom tepla.

Steny môžete obložiť nielen v obývačke, ale tiež v kuchyni, jedálni, spálni, kúpeľni. Kamenný obklad do interiéru sa hodí aj ako použitie zásteny kuchynskej linky, obklad schodiska, krbu či barového pultu. Celoplošné alebo čiastočné interiérový obloženie – zaručená je dlhá životnosť bez akejkoľvek ďalšej starostlivosti (výhoda napríklad oproti maľovke).

Aký kamenný obklad do interiéru vybrať?

Tradičné žulové a mramorové kamenné obklady pôsobia luxusne. Obľúbené sú tiež bridlicové, vápencové, travertínové, pieskovcové a iné druhy lámaného kameňa. Prírodné kamene sa vyznačujú vysokou hmotnosťou, preto sa ako obklady na steny využívajú tenké dosky s rozličnou hrúbkou (zvyčajne cca od 12 mm – 50 mm).

V rebríčku popularity obkladov má svoje miesto tiež kamenná dýha. Vyrába sa z prírodného kameňa, najčastejšie bridlice. Je hrubá iba pár milimetrov (cca 2 mm), preto sa vyznačuje ľahkosťou a ohybnosťou. Výhodou nepochybne zostáva aj to, že dýha sa dá „strihať“ podľa potreby. Na jednej strane má vlastnosti originálnych prírodných kameňov, no zároveň je veľmi pružná a ľahká.

Pozrite si tieto krásne obklady na stenu:

Lacný kamenný obklad?

Cena za obklady z kameňa sa líši v závislosti na ich kvalite a najmä na tom, či ide o originál prírodný kameň alebo o umelý variant, teda jeho imitáciu. Tzv. aglomerovaný kameň je cenovo prijateľná náhrada prírodného kameňa. Na jeho výrobu sa používa viacero technológií. Rovnakým menovateľom u všetkých je nižšia hmotnosť, pevnosť, a tým aj jednoduchšia pokládka.

Povrch je veľmi podobný prírodným kamenným obkladom, a to vďaka štruktúre, ktorá sa neopakuje (veľké množstvo foriem). Pigmentácia základnej zmesi zabezpečuje stálofarebnosť. Ak ide iba o povrchové farbenie, to po čase „bledne“. Základnou surovinou je kremičitý piesok, kvalitné cementové materiály a plastifikátor. Výplňou je ľahký keramzit, expandovaný íl.

Alternatíva – kamenný obklad tapety

Ak vás zaujal vzhľad prírodného kameňa, siahnuť môžete aj po alternatíve kamenného obkladu interiéru stien. Tapety v 3D formáte s takouto prírodnou potlačou pôsobia naozaj reálne. Dôležité je uprednostniť kvalitu a radšej si priplatiť. Lacná napodobenina môže mať totiž presne opačný efekt, aký ste chceli docieliť.

Tapetová verzia sa odporúča skôr do spálne, kde by mohol prírodný kamenný obklad „zaťažiť“ priestor. Do obývačky predsa len siahnite po originál kameni alebo jeho imitácii. Aj keď cena býva často smerodatná, interiérové kamenné obklady a ich vlastnosti predurčujú k realizácii mnohých úžasných projektov.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: