Navždy zatočte s plesňou na stenách. Spoľahlivý trik s bežnou kuchynskou prísadou

odstraňovanie plesne
odstraňovanie plesne Foto: www.shutterstock.com

Z času na čas sa v našich domovoch môže objaviť pleseň na stenách, ktorá nielenže pôsobí neesteticky, ale dokáže vyvolávať aj zdravotné problémy. Ak ste si všimli tmavé škvrny na omietke či nepríjemný zatuchnutý zápach v miestnosti, pravdepodobne ide o pleseň – konkrétne o hubu, ktorá sa obzvlášť dobre darí v tmavom a vlhkom prostredí. Keďže sa jedná o vážny problém, prinášame vám praktický návod, ako sa jej zbaviť pomocou jednoduchej prísady, ktorú máte takmer určite v kuchyni: obyčajného octu.

Prečo sa pleseň objavuje a ako ju rozpoznať?

Pleseň sa najčastejšie vyskytuje v kúpeľniach bez okien, kde sa vlhkosť nedá dostatočne vyvetrať. Podobne však môže bujnieť aj v pivniciach, chladných rohoch izieb či za nábytkom, ktorý je príliš blízko steny a bráni prúdeniu vzduchu. Ak bývate v staršom dome bez dodatočnej izolácie, riziko vzniku plesní je ešte vyššie. Charakteristickými príznakmi plesne sú tmavé až čierne škvrny, ktoré sa šíria po stenách, prípadne nepríjemný pach zatuchliny.

Dôležité je plesne nepodceňovať, pretože ich dlhodobá prítomnosť v interiéri môže viesť k alergickým reakciám, dýchacím ťažkostiam či dokonca k astme. Akonáhle si ju všimnete, mali by ste zasiahnuť čo najskôr – nie len z estetických dôvodov, ale najmä kvôli vlastnému zdraviu.

Ocot ako spoľahlivý pomocník

Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť plesne. Niektorí siahajú po chemických prípravkoch, iní uprednostňujú domáce recepty. Práve ocot sa v boji proti plesniam ukazuje ako veľmi účinný, pretože má silné dezinfekčné vlastnosti a je dostupný v každej domácnosti.

  1. Príprava roztoku
    Zmiešajte biely ocot s vodou v pomere 1 : 4 (1 diel octu, 4 diely vody). Tento roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom alebo do menšej nádoby, z ktorej ho viete jednoducho aplikovať na napadnutú stenu.

  2. Aplikácia na postihnuté miesta
    Dôkladne postriekajte alebo naneste roztok na miesta zasiahnuté plesňou. Nechajte povrch prirodzene vyschnúť – ideálne aspoň 24 hodín. Počas tejto doby ocot preniká do štruktúry steny a pomáha hubiť korene plesne.

  3. Odstránenie plesne
    Pred samotným mechanickým odstraňovaním napadnutú plochu jemne navlhčite, aby sa spóry plesne nerozšírili do okolia. Následne steny zoškrabte pomocou kefy, špachtle alebo hubky. V tomto kroku je nevyhnutné chrániť si dýchacie cesty respirátorom a ruky gumovými rukavicami.

  4. Opakovanie postupu
    Po prvom zoškrabaní nechajte stenu opäť vyschnúť. Ak je pleseň rozsiahlejšia, odporúča sa celý proces – čiže nanesenie octového roztoku a opätovné zoškrabanie – ešte raz alebo dvakrát zopakovať. Tým sa uistíte, že pleseň je úplne zlikvidovaná.

  5. Dokončenie a preventívne opatrenia
    Keď je pleseň na pohľad odstránená, aplikujte penetračný náter, ktorý prenikne do väčšej hĺbky a zlikviduje prípadné zvyšné spóry. Následne môžete stenu natrieť farbou, ideálne s protiplesňovou ochranou. Takto sa minimalizuje riziko, že sa pleseň znova objaví.

Topenie: Vyberať lakované, chrómované alebo nerezové?

Popri riešení problému s plesňami sa mnohí majitelia starších stavieb zaoberajú aj výberom vhodného vykurovacieho telesa. Každý typ má svoje výhody a nevýhody – lakované radiátory môžu byť cenovo dostupnejšie a farebne zaujímavejšie, chrómované sú zasa moderné a štýlové, ale môžu byť náročnejšie na údržbu. Nerezové vykurovacie telesá sú veľmi odolné a nekorodujú, no môžu byť drahšie. Všetky však poslúžia svojmu účelu, preto je vhodné pri výbere zvážiť, ktorý typ najlepšie zapadne do vášho interiéru a spĺňa vaše požiadavky na údržbu a dizajn.

Ako odstrániť pleseň zo steny?

Ako predchádzať opätovnému vzniku plesní

  1. Pravidelné vetranie
    Otvárajte okná a dvere, aby ste vymenili vlhký vzduch za čerstvý. Najmä po kúpaní či varení sa snažte intenzívne vyvetrať, aby sa v miestnosti netvorila nadmerná vlhkosť.

  2. Adekvátne vykurovanie
    Udržiavajte primeranú teplotu, aby sa znížila kondenzácia vodnej pary na stenách. Pri starších domoch zvážte zateplenie, prípadne výmenu okien, aby ste zabránili únikom tepla a nadmernému rosenia.

  3. Dostatočná vzdialenosť nábytku od stien
    Neumiestňujte skrine a police tesne k stenám. Medzi stenou a nábytkom by malo zostať niekoľko centimetrov, aby mohol vzduch voľne cirkulovať.

  4. Pravidelná kontrola
    Raz za čas skontrolujte najrizikovejšie miesta (najmä kúpeľne, pivnice, rohy miestností). Pri prvom náznaku vlhka či drobných tmavých škvŕn rýchlo zasiahnete, kým sa pleseň nerozšíri.

Zhrnutie

Pleseň na stenách je bežným problémom, ktorý však netreba podceňovať. Môže spôsobiť nielen estetické škody, ale aj zdravotné komplikácie. Jednoduchým a efektívnym riešením je použiť biely ocot v roztoku s vodou, ktorý pomáha eliminovať plesňové spóry a zabraňuje ich opätovnému výskytu. Dôležité je celý proces zopakovať podľa potreby, dôkladne odstrániť napadnutú vrstvu omietky a následne steny penetrovať a natrieť vhodnou farbou.

Nezabúdajte ani na prevenciu: primerané vykurovanie, pravidelné vetranie a udržiavanie optimálnej vlhkosti v interiéri sú kľúčom k tomu, aby sa pleseň už nikdy nevrátila. Ak si dáte pozor na tieto zásady, budete sa môcť dlhodobo tešiť zo zdravého a čistého domova bez nepríjemných plesní.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať