Hoci máte super modernú kuchyňu s umývačkou riadu, drez zostane navždy nenahraditeľnou súčasťou každej domácnosti. A život gazdiniek sprevádza už od nepamäti. Pri varení neustále niečo umývame, oplachujeme, alebo len jednoducho odkladáme.Výber kuchynského drezu preto rozhodne nepodceňte a starostlivo zvážte všetky faktory, ktoré budú mať vplyv na jeho vzhľad a funkčnosť. Zvoľte si ten správny drez na základe materiálu, veľkosti, podmienok udržiavania, ale aj životnosti.
Typy materiálov
Výber materiálu je pri kuchynskom dreze najdôležitejším kritériom. Drez musí byť kvalitný, odolný voči častému styku s vodou, potravinami, chemikáliami, ale aj nečistotami a mastnotou. Ideálnym spojením je dlhá životnosť a ľahká údržba. Na trhu je pomerne bohatá ponuka materiálov, používaných pri výrobe kuchynských drezov. Vyberte si taký materiál, ktorý naplní vaše požiadavky a očakávania o vzhľade a kvalite.
Granitové drezy
Granit patrí k materiálom, ktoré zaznamenávajú v kuchyniach neustále sa zvyšujúcu popularitu. Je typický nádherným dizajnom, no najmä funkčnosťou a praktickosťou. Tieto vlastnosti z neho robia doslova prvok dokonalosti. Je odolný voči vysokým teplotám, poškriabaniu, oderom aj voči usadzovaniu nečistôt. Vyberú si ho najmä tí, ktorí si potrpia na estetiku a celkový vzhľad svojho interiéru.
Nerezové drezy
Ide o drezy z nehrdzavejúcej ocele. Patria k najčastejšie používaným a sú aj najobľúbenejšie. Hladký povrch zabraňuje usadzovaniu nečistôt. Nerez je aj cenovo dostupnejšia a recyklovateľná. O nerezových drezoch sa často hovorí aj ako o najhygienickejších.
Dnes už kúpite kuchyne naozaj pre každého
Kompozitné drezy
Drezy z týchto materiálov sú ekologické, odolné a ľahké. Medzi uvedené materiály patrí napr. Tectonite, materiál novej generácie drezov. Má špeciálny povrch s prímesou sklených vlákien, ktorý zaisťuje jeho pevnosť pri používaní v kuchyni. Ľahký a odolný proti nárazu, charakterizuje ho aj jednoduchá manipulácia a montáž.
Sklenené drezy
Ide o kombináciu skla a nerezu, ktorá je klasická. Drezy sú vysoko kvalitné a odolné voči korózii aj vysokým teplotám. Sú dizajnovo prepracované, zaujímavé a šetria váš čas. Sklenený povrch totiž bráni usadzovaniu nečistôt a poskytuje tak ideálne podmienky pre čistenie a ľahkú údržbu.
Keramické drezy
Skvele odolávajú poškriabaniu a nárazom. Vyznačujú sa farebnou stálosťou. Nevýhodou keramiky je krehkosť. Pri páde ťažšieho predmetu hrozí prasknutie. Hladký povrch bez škár a spojov je zárukou hygienickej čistoty. Keramický drez je nenáročný na údržbu a jednoducho ho zbavíte nečistôt.
Pozrite si kuchynské drezy v týchto e-shopoch:
Andreashop (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Vivaeshop (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Okay.sk (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Svet-kúpeľne (NÁŠ TIP)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt |
Vyberáme kuchynský drez – spôsob montáže, veľkosť a správna orientácia
Kuchynský drez je srdcom kuchyne. Vybrať si ho v správnej a zodpovedajúcej veľkosti je nanajvýš dôležité. Veľkosť drezu musíte prispôsobiť rozmerom kuchynskej skrinky, v ktorej bude umiestnený. Je preto potrebné jej dôkladné premeranie. Ďalej zohľadnite aká veľká je vaša rodina, ako často varíte a aký veľký riad používate. Ak máte umývačku riadu, postačí vám aj menší drez. Pri ručnom umývaní zasa oceníte väčší drez aj s odkladacou plochou, alebo dokonca dvojdrez. Dvojdrezy, čiže dve umývadlá, sú ideálne pre veľké rodiny, v ktorých sa varí každý deň. V jednom umývadle riad umyjete, v druhom ho necháte odkvapkať a potom už len dodatočne utriete. Dôležitá je aj hĺbka umývadla, optimálne 19 cm, a veľkosť otvoru výtoku. V súčasnosti si môžete vybrať väčší alebo menší otvor výtoku, čiže 5 alebo 9 cm. Mnoho ľudí si vyberá práve ten väčší. Je možné ho kombinovať s ďalšími funkciami, napr. drvičom odpadkov.
Domáce potreby od A po Z ako výbava kuchyne
Pri výbere kuchynského drezu myslite aj na spôsob jeho montáže do kuchynskej linky, existujú tri spôsoby: montáž pod pracovnú dosku, montáž nad pracovnú dosku a montáž v rovine s pracovnou doskou. Najčastejším spôsobom je montáž nad pracovnú dosku. V rovine s pracovnou doskou sa montujú keramické drezy a drezy z kompozitného materiálu. Nerezové, sklené, keramické a kompozitné drezy sa zasa montujú pod úrovňou pracovnej dosky. Posledným faktorom, na ktorý treba myslieť, je orientácia drezu. Drez môže byť orientovaný doľava alebo doprava. Pre tých, ktorí v orientácii drezu nemajú zatiaľ jasno je tu možnosť univerzálneho drezu, ktorý sa dá namontovať oboma spôsobmi. Túžite po unikátnom tvare vášho kuchynského drezu? Pokojne si ho doprajte. Rátajte však s tým, že jeho montáž bude možná len v jednom smere.
Ku kuchynskému drezu patrí aj určité príslušenstvo. Základnou výbavou je drez, sifón a drezová výpusť. Ide o základnú výbavu každého drezu, ktorá je s drezom aj dodávaná. Môžete si však dopriať aj doplnkové funkcie pre uľahčenie a spríjemnenie práce, napr. efektný dávkovač na saponát, odkvapkávaciu misku, krájaciu dosku, či praktický drvič kuchynského odpadu.