Rohové kuchynské linky sú najčastejšie do L

Rohová kuchynská linka do L
zdroj: gettyimages.com

Obľúbenosť si získala najmä jej funkčnosťou, praktickým využitím a tiež možnými variantami dizajnu. Veľké množstvo dostupných materiálov, povrchových úprav, farebných prevedení a ich kombinácií ulahodí aj vášmu oku. Navyše, tento typ kuchyne sa hodí aj do otvoreného priestoru prepojeného s obývačkou.

...

Roh kuchyne

Dokonca aj roh kuchynskej linky si môžete navrhnúť v niekoľkých variantoch. Všetko závisí na vašom vkuse a na tom, koľko úložnej plochy potrebujete v rohu získať.

  1. pravouhlý roh: bežné riešenie rohových kuchynských liniek. Vnútorný priestor rohovej skrinky je v tomto prípade vhodné riešiť špeciálnymi úložnými systémami. Tie sa postarajú o to, že dočiahnete bez problémov čo potrebujete (pravouhlý roh pozostáva z jednej skrinky s veľkou hĺbkou, ku ktorej je pripojená ďalšia skrinka z bočnej strany).
  2. „skosený“ roh: tzv. skosenie kuchynského rohu je vhodným riešením v prípade, že chcete v tejto časti kuchynskej linky umiestniť drez alebo varnú dosku. Takýto variant je lepšie prispôsobený ergonómii. Umývanie riadu alebo varenie by v pravouhlom rohu nebolo praktické ani pohodlné.

Aj malé sú funkčné

Rohové kuchynské linky sú vhodné pre ľudí, ktorí aktívne varia a sú častými hostiteľmi. Najmä v tomto prípade by malo byť ideálne usporiadanie kuchynských zón prioritou. Viac sa dočítate v článku „Rohové kuchyne sú najpopulárnejšie.“.

L-kový tvar je obľúbený aj v menších bytoch. Keďže v tomto prípade pracujeme s malým priestorom, pravdepodobne nastanú v rozmiestnení zón nejaké kompromisy. Všetko sa dá ale podriadiť funkčnosti. Vedľa varnej dosky by mal byť z oboch strán dostatočný priestor na odkladanie hotových jedál.

Avšak, ak zápasíte s každým centimetrom, môžete urobiť kompromis a vyžadovanú plochu ponechať iba na jednej strane. Tento prípad nastane najmä vtedy, keď umiestňujete varnú dosku ku stene (vzdialenosť od steny ponechajte aspoň 10 cm). Podobným prípadom je umiestnenie drezu k potravinovej skrinke. Ak naozaj nemáte na výber, riešenie bude rovnaké ako pri varnej doske.

Keď priestor dovolí…

Rohové kuchyne v tvare L si vo väčšom priestore pýtajú „sparring partnera“. O slovo sa hlási kuchynský stôl alebo ostrovček. Tu si treba uvedomiť, či máte k dispozícii aj jedáleň. Ak nie, kuchynský stôl si práve vydobyl svoje miesto. V opačnom prípade je ostrovček tou správnou voľbou. Jeho súčasťou môže byť dokonca niektorá z kuchynských zón na varenie či umývanie.

Dizajn a funkčnosť ostrovčeka závisí tiež od toho, či ho chcete využívať aj na príležitostné stravovanie, prípravu jedál alebo na uskladnenie kuchynského náradia zo všetkých svetových strán. Isté je, že ostrovček podtrhne celkový dizajn tejto miestnosti.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Barové pulty, ktoré sú taktiež typické pre takéto rozloženie kuchyne, môžu zastúpiť kuchynský stôl pri raňajkách. Sú umiestnené ku stene, kde končí rohová linka. V súčasnosti sa netešia takej obľube ako ostrovčeky, no možno sú vhodné práve do vášho priestoru. Pozor na dizajn barových pultov. Snažte sa vyvarovať toho, aby vaša kuchyňa pôsobila ako bar.

Nielen bar môže byť zvýšenou plochou kuchynskej linky. Aj jej pracovnú plochu si môžete prispôsobiť. Jednotlivé časti pracovnej dosky môžu mať totiž rozdielnu výšku. Ak to nie je nevyhnuté, radšej sa takémuto riešeniu vyhnite.

Pozrite si aj tieto rohové kuchynské linky:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: