Najlacnejšie linoleum: prečo ho nekupovať

Podlaha linoleum
zdroj: gettyimages.com

Pri podlahovinách platí, že by sa mali vyberať podľa priestoru, v ktorom budú umiestnené. Nie všetky totiž dokážu odolať vlhkosti alebo vysokej záťaži. Podlaha v kuchyni a kúpeľni má byť odolná proti vode a poškodeniu, v obývačke príjemná na dotyk, v spálni teplá a v detskej izbe dizajnovo živá.

...

Nadčasové linoleum

Podlaha z masívneho dreva je vhodná do každej miestnosti a so špeciálnou povrchovou úpravou dokonca aj do kúpeľne či WC. Pri menšej obytnej ploche sa odporúča použiť rovnaký odtieň a typ podlahoviny, vďaka čomu je priestor opticky väčší. Pojem drevené podlahy v sebe zahŕňa rôzne druhy drevených masívnych parkiet, veľkoplošné 3-vrstvové drevené podlahy, ako aj drevené športové podlahy. Na rozdiel od laminátovej krytiny drevené podlahy lepšie akumulujú teplo a sú na dotyk teplejšie. Navyše majú aj menšiu krokovú hlučnosť. Laminátová podlaha je lacnejšou imitáciou drevenej podlahy. Na trhu sú však dostupné už aj veľmi kvalitné laminátové podlahy. Ak si teda nemôžete dovoliť veľkoplošnú drevenú trojvrstvovú podlahu, potom siahnite po laminátovej, ktorá je o čosi lacnejšia.

Laminátové podlahy ponúka veľké množstvo výrobcov. Každý výrobok preto treba posudzovať nie len z hľadiska ceny, ale aj z hľadiska technických a úžitkových parametrov. V novostavbách a pri rekonštrukciách sa presadzuje vinylová podlahová krytina. Čoraz obľúbenejšie je linoleum vyrobené z čisto prírodných materiálov. Tradičné riešenie do kuchyne, jedálne, kúpeľne či WC predstavuje keramická dlažba. Tá je vhodná takmer do každého prostredia, samozrejme, s prihliadnutím na prevádzkové požiadavky. Vo vlhkých priestoroch netreba zabúdať na vytvorenie hydroizolačnej bariéry vhodným hydroizolačným náterom v kombinácii s tesniacimi páskami. Zástancov netradičných riešení alebo milovníkov minimalizmu určite zaujme pohľadový betón. V kombinácii s drevom ide o veľmi moderné a estetické riešenie. A ak patríte do skupiny alergikov či astmatikov, potom je pre vás vhodný pravý korok, ktorý nezachytáva prach a nečistoty, ani roztoče.

Pred nalepením podlahoviny na podklad je potrebné zhodnotiť rozmery, tvar a účel použitia miestnosti. O smere kladenia podlahoviny rozhodujú rozmery miestnosti. Ak žiadna zo stien miestnosti neprekračuje dĺžku 8 m, odporúčame klásť podlahu kolmo na zdroj prírodného svetla, teda okno. V prípade stien dlhších ako 8 m alebo dlhých a úzkych miestností/chodieb kladieme dosky/dlaždice podlhovastého tvaru vždy rovnobežne s ďalšou stenou. Nezabudnite včas skontrolovať, či máte správne profesionálne nástroje na kladenie daného druhu podlahy. Pri výbere vhodnej podlahovej krytiny myslite okrem preferovaného vzhľadu najmä na to, ako budete miestnosť zaťažovať a aké sú vaše dizajnové očakávania. Podlahu môžete položiť na každý rovný, suchý, čistý a pevný podklad. Pred kladením dlažby je rozumné zmerať aj vlhkosť podkladu. Vyhnete sa tak neskorším problémom, napr. pri drevených parketách, ktoré sa môžu z dôvodu zvýšenej vlhkosti začať vydúvať. Ak chcete mať dlaždice položené rovnomerne, použite terče pod dlažbu. Rozmiestnite ich na plochu a dlaždice nastavte na ich oporné body.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať