Moderné obývačky, ktoré nestrácajú útulnosť

Moderná obývačka
zdroj: gettyimages.com

Tradičné alebo radšej netradičné riešenie, jednoduchý nábytok či ten s prvkami minulých dôb – moderné obývačky nemusia byť len ukážkou doby, v ktorej žijeme. To, čo by ich však malo charakterizovať, je dobre premyslené riešenie a komfortné zariadenie s dizajnovým šmrncom.

...

Moderné zariadenie obývačky?

Moderné obývačky by mali pozornosť upútať, no nie prvoplánovo. Nejde o to, aby vám či návšteve ihneď po vstúpení do miestnosti niečo kľalo oči. Skôr je dôležité, aby daný priestor pôsobil ako celok a vy by ste mali niekoľko „záchytných bodov“, na ktoré je radosť sa pozerať.

Samozrejme, aj vytvorenie dramatického akcentu sa pripúšťa. Obývačky v modernom duchu totiž obľubujú aj solitérny nábytok, a teda kreslá, pohovky, stolíky či komody, ktoré sa svojím štýlom, materiálom alebo farebným prevedením líšia od zvyšného zariadenia v miestnosti. Aj v tomto prípade by ale mala byť zachovaná harmónia interiéru.

Moderné obývačky v byte nemusia byť jednoduchou záležitosťou…

Obývacia izba, či už tá moderná alebo zariadená vo vidieckom duchu, je miestnosťou, ktorá plní súčasne niekoľko funkcií. Odpočinok a relax, sledovanie televízie, čítanie knihy, stretávanie s rodinou a priateľmi, niekedy dokonca pracovný kútik – to všetko sa stretá v jednom priestore, iba na zopár štvorcových metroch. Aj preto býva dizajnové zariadenie obývačky často dilemou.

Interiér obývačky v byte môže byť obzvlášť tvrdým orieškom. Pamätajte však, že vhodné osvetlenie je takmer polovicou úspechu. Práve tu si pokojne doprajte aj náladové stmievacie svetlo, veľkú stojacu lampu na čítanie či zaujímavý luster nad konferenčným stolíkom.

Podlaha či dlažba, drevodekory sú trendom na zemi, stenách aj na nábytku. Kusový koberec však vnesie do obývačky tú správnu pohodu. K modernému dizajnu sa hodia tie s vysokým vlasom, ale aj s decentným geometrickým vzorom (ak je zvyšok zariadenia v jednoduchých líniách). Chybu neurobíte ani farebným výberom tón v tóne k zvyšku zariadenia.

Pozrite si nábytok do obývačky v týchto e-shopoch:

Otvorená dispozícia – moderná obývačka s kuchyňou

Otvorené priestory sú stále moderné a vzdušnosť interiéru nabrala v posledných rokoch úplne iný rozmer. Typickým príkladom je mnohými milované aj odsudzované prepojenie kuchyne a obývačky. To si však často vyberá svoju daň, pretože zladenie do jednotlivého celku sa pre mnohých nekončí šťastne (aj keď si to možno myslia).

Aj keď sa jedná o zdanlivo jednu miestnosť, jej rozdelenie na samostatné zóny si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Pritom však treba dbať na to, aby slovo samostatné nezískalo doslovný význam. Šikovným „spojivom“ môže byť nielen nábytok, ale aj doplnky, steny či podlaha. Práve poslednou zmienenou pokryte celú plochu otvorenej dispozície, a to v rovnakom variante výberu.

Moderné záclony a závesy, obrazy aj tapety sa taktiež podieľajú na výslednom estetickom efekte. Zútulnia priestor, ktorý by vďaka čistým líniám moderného nábytku mohol pôsobiť sterilne. Ak ste si predstavili zdobené a romantické vzory na závesoch, omyl. Trendom sú geometrické vzory, decentné pruhy, ľahké a vzdušné látky. Aj dekorácie v podobe vankúšov, dizajnových svietnikov a moderných váz urobia svoju robotu…

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: