Revitalizovanie priemyselných plôch do obytných objektov malo za následok novodobý dizajn loftových bytov a neskôr aj domov. Industriálny štýl nevznikol so snahou zmeniť pôvodný ráz budovy, práve naopak. Jeho úlohou je zachovať typický vzhľad starých tovární.
Charakteristické znaky industriálneho štýlu:
- surový betónový a málo opracovaný povrch
- odhalené tehlové steny s nedokonalým náterom
- oceľové konštrukcie a potrubia
- množstvo textúr a nedokonalých povrchov
- odkryté konštrukčné prvky a rozvody elektroinštalácie
- „priemyselné“ svietidlá, lampy s kovovým vzhľadom, veľké žiarovky
- nábytok na kolieskach, z masívu, kovu, kože, trubkovej ocele
- plechové doplnky, laná, meď
- farby v odtieňoch sivej, hnedej, čiernej, terakotovej (tehly na stenách)
Industriálny štýl bývania
Čoraz populárnejším sa stáva nielen v moderných domácnostiach, ale tiež v baroch, reštauráciách a komerčných priestoroch. Takéto zariadenie je totiž originálne, no najmä nadčasové. Svojich fanúšikov má prevažne u mladšej generácie a architektov, ktorí sa radi pasujú s dizajnom opustených budov, ktoré pôvodne slúžili na úplne iné účely.
V oblasti bývania, či už loftových bytov alebo „priemyselných domov“, je nutné venovať zvýšenú pozornosť ich zariadeniu. Keďže sa jedná o priznané stavebné materiály, ktoré sú inak skryté pod omietkou, dôležitosť výberu nábytku a doplnkov je na mieste.
Čo sa týka neopracovaných betónových a tehlových stien, v súčasnosti je možné zvoliť si ich alternatívu. Kto obľubuje industriálny štýl, no nevlastní podobnú nehnuteľnosť, môže siahnuť po tzv. betónových stierkach a po obklade imitujúcom tehlové murivo. Týmto spôsobom sa docieli požadovaný priemyselný vzhľad.
Pozrite si nábytok aj doplnky v industriálnom štýle:
Zariadenie a nábytok v industriálnom štýle
Interiérový dizajn priemyselného štýlu je o kombinovaní rôznych materiálov. Ide najmä o „mixovanie“ kovu a dreva. Uplatnenie nájdu aj rôzne plechové doplnky, nadrozmerné súčiastky a priznané potrubia či rúra odsávača pár – odťah digestora. To, čo v klasických domácnostiach býva skryté je v tomto prípade povýšené na štýlotvorný prvok.
Čo sa týka nábytku, jeho výber sa dotýka viacerých štýlov. Zvoliť si môžete starožitný nábytok, ktorý však doplníte o moderné povrchy, napríklad sklo. Vhodný je taktiež nábytok z trubkovej ocele, „staré“ plechové šatňové skrine, ale tiež ten v štýle minimalizmu. Nezameniteľným materiálom v zariaďovaní by malo byť drevo, keďže do veľkých otvorených priestorov prináša teplo a útulnosť, ktorá v priemyselnom dizajne „absentuje“.
Čo sa týka farieb, dominujú skôr „smutné“ odtiene, no často sa stretnete s tým, že potrubia sú natreté práve v kontrastnej farbe, napríklad červenej či oranžovej. Svietidlá industriálneho štýlu nemusia byť výhradne továrenské typu. Aj rôzne moderné lampy a lustre so vzhľadom ocele a medi prinesú požadovaný efekt. Rovnako tiež veľké žiarovky s priznanými káblami.
Pozrite si fotogalériu k článku TU