Hodí sa plávajúca podlaha aj do kuchyne?

Plávajúca podlaha v kuchyni
zdroj: gettyimages.com
...

Podlaha v kuchyni musí spĺňať nie len estetické kritériá, ale najmä požiadavky na bezpečnosť a hygienu, častejšie musí odolávať mechanickému poškodeniu v dôsledku pádu predmetov, ale aj nehodám s vyliatymi tekutinami. To však neznamená, že v kuchyni možno použiť iba keramickú dlažbu. V kvalitnom podlahovom centre vám odporučia vhodnú podlahovú krytinu aj do náročnejšieho prostredia, akým kuchyňa nepochybne je. Dlhodobým trendom je prepojenie kuchyne s obývacou izbou, pričom sa už neodporúča použitie dvoch rôznych materiálov, ako tomu bolo v minulosti, ale iba jedného, ktorý priestor zjednotí a aj opticky zväčší. Nezabudnite, že výber podlahovej krytiny ovplyvní aj celkovú atmosféru interiéru. Iný pocit vyvoláva prírodný materiál (drevo alebo marmoleum) a iný materiály umelého charakteru (laminát alebo vinyl). Výrobcovia ale v súčasnosti ponúkajú širokú škálu dekorov a aj umelý materiál môže verne imitovať ten prírodný.

Podlaha v kuchyni – dobrá kvalita aj originálny dizajn

Podlaha v kuchyni je v domácnosti najnamáhanejšia, preto je nesmierne dôležité venovať jej výberu adekvátnu pozornosť. Zvážte svoje požiadavky aj plusy a mínusy jednotlivých materiálov. Prinášame vám päť overených tipov, z ktorých si vyberú aj tí najnáročnejší.

Drevo
Drevo má v interiéri svoje pevné miesto a výnimkou nemusí byť ani kuchyňa, do ktorej dokáže tento materiál vniesť prirodzené teplo. Drevená podlaha sa vyznačuje dlhou životnosťou a veľkým pozitívom je možnosť renovovať ju. Ak stratí na atraktivite, stačí ju prebrúsiť. Nespornou devízou je jej reprezentatívnosť. V porovnaní s podlahami z umelých materiálov sa iba minimálne nabíja statickou elektrinou, takže nepriťahuje prach, čo ocenia najmä alergici. Na rozdiel od iných ju však treba pravidelne ošetrovať. Drevo je vďaka svojej nášľapnej elasticite pre človeka naozaj príjemné a zároveň patrí aj k dobrým zvukovým a tepelným izolantom. Siahnuť môžete po domácich drevinách, rastie však aj popularita exotických drevín, ktorých drevo je tvrdšie.

Laminát
Laminátová podlaha je (v závislosti od triedy) typická vysokou odolnosťou, vďaka ktorej sa hodí aj do kuchyne. Kvalitné lamináty sú odolné proti poškriabaniu a vyznačujú sa jednoduchou údržbou. Takáto podlaha si zachováva konštantnú teplotu a nikdy nie je výrazne studená, je však chladnejšia ako drevená či vinylová. Nevýhodou je, že v prípade poškodenia je potrebné ju rozobrať. Plusom materiálu je jeho stálofarebnosť – pôsobením slnečného žiarenia nevybledne. Ak chcete, aby podlaha dobre odolala prípadným škrabancom, vyberajte druhy so špeciálnou povrchovou úpravou. V ponuke nájdete bohatú paletu dekorov. Ak vás nezaujmú klasické motívy, k dispozícii máte aj odvážnejšie dekory mramoru či kože.

Plávajúca podlaha v kuchyni
zdroj: gettyimages.com

Vinyl
Vinylová podlaha predstavuje heterogénne PVC zložené z viacerých rôznorodých vrstiev. Jej povrch je vďaka ochrannej vrstve PUR extrémne odolný. Túto podlahu oceníte napríklad aj v kuchyni, kde sa kladú zvýšené nároky na odolnosť proti vode či pádom kuchynského riadu. Obľuba tejto podlahy napriek jej umelému charakteru stále rastie, konkuruje klasickému PVC a najmä laminátu. Vinyl je pocitovo teplejší a pri kontakte s predmetmi sa nenaruší ani neodlúpi jeho vrchná vrstva. V porovnaní s drevenou podlahou je jeho veľkou výhodou, že nehrozí zosychanie ani napučanie. Vinylová podlaha je nenáročná na údržbu. Trendovými dekormi sú imitácie kameňa, bridlice, travertínu, ale aj betónu či betónovej dlažby.

Marmoleum
Zaujímavou voľbou môže byť marmoleum, ktoré predstavuje špeciálny typ linolea. Ide o 100% prírodnú podlahovú krytinu, ktorá sa vyrába z vápenca, drevitej múčky, jutovej textílie, ľanového oleja a živice. Plusom materiálu sú jeho izolačné vlastnosti, jednoduchá údržba aj možnosť renovácie pri malých poškodeniach. Nevýhodou však je, že keď na takúto podlahu dopadnú ťažké alebo ostré predmety, môže sa nenávratne znehodnotiť. Marmoleum predstavuje prirodzene antistatický materiál, nepriťahuje prach, vďaka čomu je veľmi vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti škvrnám. Dostupné je v množstve rôznych dekorov aj v obľúbenej imitácii dreva.

Keramická dlažba
Je takpovediac kuchynskou klasikou. K jej nesporným výhodám patrí dlhá životnosť, jednoduchá údržba a odolnosť voči vode a chemikáliám. Do kuchyne voľte druhy odolné proti mechanickému poškodeniu a všímajte si aj ich odolnosť proti opotrebovaniu, ktorú vyjadruje oteruvzdornosť. Rozlišujeme päť stupňov oteruvzdornosti (1 až 5), pričom platí, že najmenej oteruvzdorný je ten prvý. V kuchyni sa odporúča siahnuť po dlažbe s vyšším stupňom oteruvzdornosti, minimálne však 3. Dlažbu možno zakúpiť naozaj v bohatej škále formátov a s nespočetným množstvom vzorov. Moderná je tá veľkoformátová, inou obľúbenou a momentálne vyhľadávanou voľbou sú menšie formáty s vintage alebo retro vzorom.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať