Exotická cezmína. Zelená ozdoba, ktorá neustále rastie

cezmína
cezmína Foto: www.shutterstock.com

Cezmína je pre nás stále považovaná za trošku exotickú rastlinu, ktorá si vyžaduje špeciálne podmienky a starostlivosť. Tento zaujímavý a krásny ker, ktorý sa v našich záhradách objavuje stále častejšie, má mnoho podôb, z ktorých si môže vybrať každý záhradkár. Poďme sa na ňu pozrieť podrobnejšie a spoznať všetky jej tajomstvá.

V mnohých krajinách, najmä v Severnej Amerike a Anglicku, je cezmína obľúbenou rastlinou pre vytváranie vianočných a adventných dekorácií. Zelené lesklé listy a pestrofarebné plody cezmíny ostrolistej sa používajú na výrobu krásnych vianočných vencov, sviec, ale aj rôznych ozdôb, ktoré zdobia stoly alebo okná. Tento motív sa objavuje aj na vianočných prianiach, prestieraní či v podobe grafických návrhov na obrusoch a rôznych dekoratívnych predmetoch.

Cezmína – trvalá ozdoba s množstvom využití

Cezmína (Ilex) je rastlina, ktorá sa vyskytuje vo viacerých druhoch, pričom medzi najznámejšie patrí jej stálezelená forma. Rastie v miernych i tropických oblastiach a vyznačuje sa tým, že jej červené plody, ktoré vyzerajú ako malé koráliky, zdobia jej vetvičky. Tieto plody zostávajú na rastline od jesene až do zimy, čo ich robí skvelým materiálom na dekorácie, ktoré vydržia počas celých sviatkov. Cezmína je nielen krásna, ale aj veľmi odolná, čo z nej robí ideálnu rastlinu do záhrad, ktoré sú vystavené nepriaznivým podmienkam.

Hoci sa cezmína najčastejšie využíva na výrobu rezaných kytíc a dekorácií, skvele sa hodí aj ako súčasť záhrady. Tento ker môže byť zasadený v skupinových výsadbách, kde poskytuje výborný kontrast k iným rastlinám, ale aj ako solitér, ktorý priťahuje pozornosť svojou krásou. Cezmíny sú tiež skvelé na vytváranie živých plotov alebo formovanie do rôznych tvarov, čo sa často využíva na vytvorenie elegantných plotov či záhradných stien.

Veľké množstvo druhov cezmíny

Existuje asi 400 rôznych druhov cezmíny, pričom niektoré rastú ako nízke kríky, iné môžu dorásť až do podoby stromov. Na našich záhradách sú najpopulárnejšie cezmíny, ktoré sa dajú využiť na vianočné dekorácie. Z nich je najznámejší druh cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium), ktorý nie je v našich záhradách až tak rozšírený, čo je škoda. Tento druh je totiž veľmi odolný a zvláda aj chladnejšie podmienky. Prvýkrát sa tento druh cezmíny vysadil v Čechách okolo roku 1880 v parku na zámku Sychrov. Charakterizujú ho tuhé, zubaté listy, ktoré zostávajú zelené počas zimy, čo mu pridáva na atraktivite v čase, keď väčšina rastlín stráca svoj lístie.

Vďaka šľachteniu existujú aj kultivary cezmíny s panašovanými listami, ktoré majú žlté alebo strieborné okraje. Medzi najzaujímavejšie patrí kultivar Bacciflava, ktorý má žlté plody, Ferox Argentea, ktorý sa vyznačuje žltými, jemne ostnatými listami, a J.C. van Tol, ktorý má hladké okraje listov.

Cezmína – samostatne alebo v pároch

Cezmína je väčšinou dvojdomá rastlina, čo znamená, že na vytvorenie plodov je potrebné zasadiť samčie aj samičie rastliny. Ak chcete, aby cezmína prinášala plody aj pri jedinej rastline, je možné zvoliť samosprašné kultivary, ako je cezmína altaclarenská (Ilex x altaclerensis).

Cezmína modrá (Ilex x meserveae) je ďalším druhom, ktorý sa často pestuje v našich záhradách. Tento druh má tmavé listy, ktoré sú veľmi podobné cezmíne ostrolistej, ale s charakteristickým modrým nádychom. Najznámejší kultivar je Blue Angel, ktorý je samičí, takže k nemu je potrebný samčí opelovač na dosiahnutie plodov.

Cezmína praslenatá (Ilex verticillata) je zaujímavá predovšetkým tým, že jej plody dozrievajú skôr než u ostatných druhov – už v októbri a novembri. Aj po opadnutí listov zostávajú plody na rastline a vydržia na nej až do Vianoc a dlhšie. Tento opadavý druh cezmíny je obľúbený pre bohatú úrodu plodov, ktoré sú atraktívne aj pre niektoré druhy vtákov.

Cezmína – krásna, ale aj jedovatá

Je dôležité vedieť, že mnohé druhy cezmíny sú jedovaté. Ich krásne červené plody môžu spôsobiť otravu, najmä u detí. Príznaky otravy zahŕňajú únavu, ospalosť a problémy so srdcovým rytmom. Ak by niekto zjedol väčšie množstvo plodov (20 až 30 kusov), môže dôjsť k vážnej otrave, hoci vzhľadom na odpornú chuť týchto plodov je takýto scenár veľmi nepravdepodobný.

Rastlina so širokým využitím

Cezmína paraguayská (Ilex paraquariensis), pochádzajúca z Južnej Ameriky, je ďalším zaujímavým druhom. V našich podmienkach sa síce nepestuje, ale jej mladé vetvičky sa používajú na prípravu tradičného čaju maté. Tento nápoj obsahuje kofeín, theofylín a rôzne vitamíny, a je známy svojím povzbudzujúcim účinkom. V Južnej Amerike sa maté pripravuje už celé stáročia a je veľkou súčasťou miestnej kultúry.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať