Bezbariérové bývanie

Dreamstime_xl_54635706.jpg
Foto: Dreamstime
...

Prekonávanie výškových rozdielov a prekážok je pre vozíčkarov a ľudí so zníženou pohyblivosťou zásadný problém, ktorý zdraví ľudia v bežnom živote nedokážu ani postrehnúť. Pre praktické fungovanie zdravotne postihnutých ľudí je úprava klasických obytných priestorov v domácnosti nevyhnutnosťou.

Zmyslom bývania bez bariér je umožnenie pohodlného bývania aj zdravotne postihnutým ľuďom. Je dobre vedieť, že osoby so zdravotným postihnutím môžu požiadať príslušné úrady o peňažný príspevok na úpravu svojho obydlia. Pokiaľ potrebujú pri vybavovaní bezbariérového bývania pomoc, môžu sa obrátiť na odborníkov. Advokátska kancelária Bratislava či iné advokátske kancelárie poskytujú svoje služby širokej verejnosti. Čo sa samotných úprav týka, pri projektovaní bezbariérovej domácnosti je dôležitá účelnosť, aby hendikepovaný človek mal zabezpečený jednoduchý prístup najmä ku všetkým zariadeniam dennej spotreby.

Život bez bariér

Pre bezpečný vstup či prechod dverami osôb na invalidnom vozíku má mať bezbariérový otvor optimálnu šírku okolo 900 mm. Vhodné riešenie je osadenie posuvných dverí. Všetky ovládacie prvky – kľučky, vypínače či elektrické zásuvky majú byť v primeranej výške. Prioritou obydlia bez bariér je dostupnosť. Pre vozíčkara či inak handicapovaného človeka majú byť dostupné nielen nástenné hodiny, ale aj všetky ostatné zariadenia dennej spotreby – technické zariadenia, spotrebiče či úložné priestory. Pri výbere podlahovej krytiny do bezbariérovej domácnosti je odporúčaný materiál s protišmykovou úpravou. Protišmyková dlažba eliminuje riziko pokĺznutia, pádu a iných úrazov.

Zóna hygieny

V bezbariérovej kúpeľni z dôvodu zväčšenia miestnosti sa dvere majú otvárať smerom von. Všetok nábytok a zariadenie má mať oblé hrany. Sprchový kút má disponovať špeciálnou protišmykovou podložkou a dobrú službu poskytne aj nepremokavá plachta, ktorá sa hodí nielen do spálne, ale aj do kúpeľne.

Toaleta v bezbariérovej kúpeľni by mala byť umiestnená vo výške od 450 do 520 mm. Najvhodnejším typom misy je konzolová, ktorá umožní aj vozíčkarovi sa k nej pohodlne priblížiť. Pri toalete je potrebné osadiť pohyblivé držadlá, ktoré sa dajú sklápať. Pre ľahšie zdravotne postihnutých ľudí je vhodná vaňa s otváracím bočným panelom. Bezbariérové umývadlo má obvykle čelnú stranu ohnutú do vnútra a neštandardne upravený sifón, aby bol k nemu zabezpečený dobrý prístup s vozíkom. Dôležité sú aj zdanlivé maličkosti – umiestnenie poličiek v správnej výške, aby všetky potrebné veci boli na dosah. Zrkadlo v bezbariérovej kúpeľni má byť pohyblivé – naklápateľné a dôležité je, aby sa s ním dalo aj jednoducho manipulovať.

Informačný servis

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať