7 psích plemien, ktoré takmer vôbec nepĺznu. Odložte valček na chlpy raz a navždy

ShihTzu
ShihTzu Foto: www.shutterstock.com

V našich končinách sa často stretávame s pomenovaním „plznutie“ u psov a mačiek. Pravdou však je, že tento proces nie je obmedzený len na chlpáčov bežne žijúcich v domácnostiach. Pĺznu aj iné zvieratá, ako sú ovce, kraby, hady či dokonca pavúky. Pĺznutie je v podstate úplne prirodzený spôsob, akým sa živé organizmy zbavujú starej pokožky, chlpov, peria alebo inej vonkajšej pokrývky.

U ľudí si obvykle nevšímame, že tiež „pĺzneme“. Každý deň totiž prichádzame o množstvo kožných buniek, ktoré sa obmieňajú, aby vytvorili priestor pre nové. Pri psoch alebo mačkách sa táto obnova prejavuje padaním chlpov. Existujú však plemená, ktoré pĺznu naozaj len minimálne, prípadne takmer vôbec. Často sú navyše hypoalergénne, čo poteší ľudí so sklonom k alergiám. Ak práve uvažujete o novom štvornohom spoločníkovi, nasledujúci zoznam vám môže pomôcť pri rozhodovaní.

Pozrite si 10 plemien, ktoré takmer vôbec nepĺznu a zároveň takmer nezapáchajú

1. Čínsky chocholatý pes

Toto plemeno je známe svojím takmer bezchlpým telom. Výnimku tvoria len niektoré partie, ako sú tvár, ušká a labky. Existujú tri základné varianty: „popudrovaná“ (s jemným páperím), bezsrstá a úplne bezchlpá. Najmä posledná spomínaná odroda nepĺzne prakticky vôbec. Niektorým ľuďom sa môže zdať vzhľad čínskeho chocholatého psa menej atraktívny, no tento drobný chlpáč to bohato vyvažuje úžasnou povahou.

  • Pôvod: Ázia
  • Povaha: Veselá, empatická, prítulná, vhodná aj do bytu
  • Zaujímavosť: Na rozdiel od iných plemien vyžaduje občasnú ochranu holého tela, napríklad pred slnkom, pretože má jemnú kožu náchylnú na spálenie.

2. Shih Tzu

Zostaneme ešte chvíľu v Ázii, presnejšie v Tibete. Shih Tzu je obľúbená voľba pre ľudí, ktorí nechcú mať neustále oblečenie a nábytok plný chlpov. Plemeno je navyše hypoalergénne, čiže vhodné aj pre mnohých alergikov.

  • Pôvod: Tibet
  • Povaha: Spoločenská, inteligentná, prítulná, rýchlo sa učí a dokáže citlivo reagovať na nálady majiteľa
  • Zaujímavosť: Shih Tzu sa môže dožiť až 16 rokov a býva neskutočne oddaná svojej rodine.

3. Bišónik (Bišonek)

Bišóniky sú malé biele chlpaté „guličky“, ktoré lákajú už na prvý pohľad svojím milým zjavom. Dôležité je však vedieť, že ich srsť sa podobá jemnému vatovému chumáčiku a takmer vôbec nevypadáva.

  • Pôvod: Francúzsko
  • Povaha: Inteligentná, hravá, bystrá, milujúca spoločnosť
  • Starostlivosť o srsť: Hoci chlpy veľmi nepadajú, treba ich aspoň raz či dvakrát za týždeň dôkladne prečesať, aby sa nezacuchali.
  • Zaujímavosť: Vďaka ich prítulnej povahe sú skvelými spoločníkmi pre deti i dospelých.

4. Pudel

Pudel je ďalšou možnosťou pre alergikov. Na rozdiel od bišónika si môžete vybrať z viacerých farebných odtieňov (čierna, šedá, béžová atď.) a taktiež z rôznych veľkostí. Existujú tri základné veľkostné kategórie: štandard (veľký), miniatúrny a toy.

  • Pôvod: Nemecko (aj keď sa často spája s Francúzskom)
  • Povaha: Energická, učenlivá, priateľská, vhodná aj do rodín s deťmi
  • Zaujímavosť: Dožíva sa 12 až 15 rokov a pre mnohých ľudí je prekvapením, že pudle sa pôvodne využívali na lov vodného vtáctva.

5. Havanský psík

Na ceste za plemenami, ktoré nepĺznu, sa teraz presunieme z Európy až na Kubu. Havanský psík alebo Havanese je známy svojou dlhou hodvábnou srsťou, ktorá napriek svojmu výzoru takmer vôbec nevypadáva.

  • Pôvod: Kuba (považuje sa za národné plemeno)
  • Povaha: Veľmi priateľská, prítulná, výborne vychádza s deťmi, má rád spoločné hry a prechádzky
  • Srsť: Napriek tomu, že vyzerá bohato a dlhá, takmer nepĺzne a býva označovaný za hypoalergénne plemeno.
  • Zaujímavosť: Je to ďalšie plemeno z „rodiny bišónikov“, takže ak milujete napríklad aj Maltézaka či Bišónika, Havanský psík bude pre vás ideálnou voľbou.

6. Lhasa Apso

Z Tibetu pochádza aj Lhasa Apso, ktorý sa pôvodne využíval ako strážny pes v budhistických kláštoroch. Napriek tomu, že má srsť siahajúcu až po zem, pri správnej starostlivosti nepĺzne takmer vôbec.

  • Pôvod: Tibet
  • Povaha: Hravá, energická, ostražitá, dokáže byť vynikajúcim „hlásičom“
  • Zaujímavosť: V minulosti sa Lhasa Apso považoval za symbol šťastia. V kláštoroch si ho mnísi vážili aj pre jeho schopnosť včas upozorniť na votrelcov či iné nebezpečenstvo.

7. Maltézsky psík

Hovorovo nazývaný „Maltézak“ má hebkú bielu srsť, vďaka ktorej pôsobí mimoriadne elegantne. Napriek bohatej srsti takmer vôbec nepĺzne, vyžaduje si však pravidelnú starostlivosť.

  • Pôvod: Región Stredomoria (spája sa s ostrovom Malta)
  • Povaha: Prítulná, jemná, no zároveň odvážna a ochranárska voči svojim milovaným
  • Starostlivosť o srsť: Každodenné česanie pomôže predchádzať tvorbe chuchvalcov. Jeho snehobiely kožúšok tak zostane krásny a upravený.

Na čo ešte nezabudnúť?

Ak sa rozhodnete pre akékoľvek plemeno z vyššie uvedených, získate spoločníka, ktorý vám doma rozhodne nebude nechávať záplavu chlpov. Napriek tomu je dôležité pamätať na pravidelné kúpanie (samozrejme, podľa potreby a typu srsti), vyčesávanie, kontrolu u veterinára a na adekvátnu pohybovú a výživovú rutinu.

Alergici by si tiež mali uvedomiť, že aj hypoalergénne psy môžu v niektorých prípadoch vyvolávať reakcie, hoci omnoho menej časté a menej intenzívne. Je dobré stráviť s vybraným psíkom nejaký čas ešte predtým, než si ho definitívne prinesiete domov, aby ste zistili, či vám jeho srsť naozaj nespôsobuje problémy.

Na záver
Nech už zvolíte akékoľvek plemeno, prajeme vám obom – vám aj vášmu budúcemu parťákovi – hlavne veľa zdravia, radosti a dlhé spoločné roky plné dobrodružstiev. Pes, ktorý málo pĺzne, je skvelým riešením pre tých, čo túžia po poriadku v domácnosti, ale zároveň aj po vernému štvornohému kamarátovi.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať