BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Pád Grécka by znamenal výrazné straty pre väčšinu bánk na starom kontinente, pretože vlastnia obrovské množstvo gréckych dlhopisov, na vyplatenie ktorých by pravdepodobne mohli úplne zabudnúť.
Zároveň by sa výrazne skomplikovala pozícia ďalších krajín, ktoré zápasia s veľkými rozpočtovými problémami, ako sú Taliansko, Španielsko či Írsko.
Gréci pravdepodobne nebudú schopní splniť podmienky pre vyplatenie ďalšej časti pôžičky zo schváleného balíka v celkovom objeme 110 miliárd eur. Peniaze by mali dostať v októbri. Ak sa tak nestane, nebudú mať zdroje na financovanie chodu krajiny a zrejme budú musieť vyhlásiť bankrot.
Investori preto húfne predávali akcie spoločností z finančného sektora a vo veľkom nakupovali bezpečné aktíva, ako sú japonské jeny či nemecké štátne dlhopisy. Euro tak kleslo v porovnaní s japonským jenom na 10-ročné a voči doláru na sedemmesačné minimum.
Straty francúzskej banky BNP Paribas prekročili 12-percentnú hranicu, zhruba o 10 percent išli dole Crédit Agricole, Société Générale a UniCredit, tesne sa k tejto hranici priblížila aj Intesa Sanpaolo, ktorá je materskou spoločnosťou slovenskej Všeobecnej úverovej banky.
Nemecký index DAX sa prvý krát od júla 2009 prepadol pod kľúčovú psychologickú hranicu 5000 bodov, ale po miernej korekcii na konci obchodovania túto métu uhájil. Parížsky index CAC klesol o vyše štyri percentá a je najnižšie od apríla 2009.
Trhy tak predlžujú výrazné poklesy, ktoré v piatok vyvolala nečakaná rezignácia Jürgena Starka z Výkonnej rady Európskej centrálnej banky. Podľa agentúry Reuters odišiel Stark kvôli sporom okolo kontroverzného programu nákupov vládnych dlhopisov.