PRAHA, VIEDEŇ 5. augusta (WEBNOVINY) – Českou republikou sa v nedeľu popoludní prehnalo rozsiahle búrkové pásmo prichádzajúce od Švajčiarska smerom na východ.
Búrky sa prehnali od juhozápadu, cez stred až na východ, kde postupne zoslabli. Ako informuje server iDNES.cz, najviac postihnutý bol Plzenský kraj, kde za chvíľu spadlo až 20 milimetrov zrážok.
Búrky sprevádzali prívalové dažde a silný vietor, ktorý vyvracal stromy a poškodil strechy. Spôsobil tiež pád ultraľahkého lietadla pri Domažliciach, ktorého dvojčlenná posádka vyviazla so zraneniami. Hasiči museli zasahovať v stovkách prípadov.
Problémy s dopravou i elektrinou
Búrky spôsobili značné problémy v železničnej doprave, ktorú komplikovali popadané stromy. V noci na pondelok bolo uzavretých asi 20 tratí, premávku však už postupne obnovili. Pražské letisko Václava Havla muselo nakrátko uzavrieť pristávacie dráhy a odkláňať lety.
Vietor a padajúce stromy na mnohých miestach postŕhali elektrické vedenia. Bez prúdu zostalo asi 10 000 domácností, najviac v Stredočeskom a Pardubickom kraji, kde vyhlásili kalamitný stav. Búrky spôsobili dočasné ochladenie, teploty sa však v pondelok opäť vyšplhajú až na 35 stupňov Celzia. Český hydrometeorologický ústav preto varoval pred horúčavami a možnými požiarmi.
Polhodinový ničivý orkán
Rozsiahle časti Rakúska počas nedeľňajšieho večera a noci na pondelok zasiahli silné búrky, ktoré po sebe zanechali škody na budovách a jedného mŕtveho.
Informuje o tom spravodajský portál ORF, podľa ktorého museli hasiči pomáhať pri odstraňovaní následkov na stovkách miest od Tirolska až po Dolné Rakúsko.
Za „obzvlášť dramatickú“ pritom označuje situáciu v Štajersku, kde búrka trvala iba zhruba pol hodiny, dosahovala však silu „orkánu“. Pri obci Radmer zahynul 51-ročný poľovník po tom, ako vyvrátené smreky spadli na posed, kde sa ukrýval spolu s 39-ročnou partnerkou. Tá po vyslobodení musela hľadať pomoc v približne tri kilometre vzdialenej chate, keďže v oblasti nebol telefónny signál.
Podľa ORF silný vietor vyvracal stromy a strhával strechy aj v ďalších častiach Rakúska, zatiaľ čo mnohé pivnice zaplavila dažďová voda. Z údolia rieky Enns (Enža) hlásili lokálne povodne a elektrické výpadky. Medzi obcami Öblarn a Stein uviazol osobný vlak, ktorý nabehol na spadnutý strom.
Následky búrok sprevádzaných krupobitím si na území Dolného Rakúska vyžiadali nasadenie približne 700 hasičov. Najhoršie postihnutým bol okres Waidhofen an der Thaya pri hranici s Českom. Rozsiahle búrkové pásmo sa prehnalo aj susednou krajinou, odkiaľ takisto hlásili stovky výjazdov a problémy v železničnej i leteckej doprave.
Vyčíňanie počasia komplikovalo situáciu aj na Slovensku v Trenčianskom kraji. Silný vietor váľal stromy, ktoré ničili elektrické vedenie. Zasahovali desiatky hasičov.