BANSKÁ BYSTRICA 10. mája (WEBNOVINY) – Rekonštrukcia Vígľašského zámku v okrese Detva, národnej kultúrnej pamiatky, prebieha pod stálym dohľadom pamiatkarov a archeológov a všetky doterajšie zásahy, vrátane búracích prác, boli povolené a odôvodnené. Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Sura s tým, že teraz sa realizuje prvá fáza obnovy zámku, ktorá spočíva v jeho vyčistení, statickom zabezpečení a zastrešení.
Rozobrali sa niektoré časti múrov zámku, ktoré staticky nevyhovovali budúcemu krovu strechy. „Objekt bol 50 až 60 rokov ruinou. Vyčisťovacími prácami dochádza k obnaženiu pôvodných murív, ktoré sú individuálne posúdené statikom. A, samozrejme, časť, ktorá nevyhovuje, musí byť asanovaná a obnovená do pôvodnej podoby, ale už s novými statickými kvalitami,“ povedal Sura. Podotkol, že poruchy neboli až také, ako sa predpokladalo pred vyčistením ruín. Zámok by mal byť rekonštruovaný do jeho podoby z roku 1945, kedy ho zničili strely kaťuší pri prechode frontu.
Prebúranie hradieb – západne od vstupnej veže a v skalnom masíve na južnej strane druhého, východného nádvoria – bolo podľa Suru nevyhnutné pre prejazd ťažkej stavebnej techniky, ale urobilo sa na miestach, kde by sa hradby museli podľa odporúčaní statika aj tak rozobrať a znova postaviť.
Zrúcaninu zámku Vígľaš rekonštruuje a prestavuje na kongresový hotel súkromná firma Zámok Vígľaš. Obec Vígľaš jej zámok predala v roku 2007 za symbolickú korunu s podmienkou preinvestovať do jeho rekonštrukcie do 10 rokov minimálne 3,319 milióna eur. Nový majiteľ mal podľa zmluvy s obcou začať rekonštrukciu zámku do troch rokov od jeho kúpy a v prípade porušenie podmienok zmluvy vrátiť zámok obci bez nároku na vrátenie dovtedy preinvestovných peňazí. Vstupná veža, severozápadná bašta a časť opevnenia zostali vo vlastníctve obce, keďže tá ich v roku 2005 zrekonštruovala aj za prostriedky z eurofondov.
Koordinátorka projektu rekonštrukcie z firmy Zámok Vígľaš Ľudmila Červenková pre agentúru SITA uviedla, že podmienky zmluvy dodržiavajú a uvedenú minimálnu výšku investície vysoko prekročia. Rekonštrukcia zámku na štvorhviezdičkový kongresový hotel má totiž stáť 12 miliónov eur, z čoho polovicu získal investor z eurofondov. V súvislosti s prebúraním hradieb Červenková zdôraznila, že postupujú podľa princípov pamiatkovej starostlivosti a všetky práce robia pod vedením a dohľadom pamiatkarov.
Hotel má byť hotový do konca roka 2012. Podľa architekta Branislava Pavla v ňom bude 49 dvojlôžkových izieb a deväť apartmánov, kongresová sála má mať kapacitu 250 miest. Sála však nebude, ako počítal pôvodný projekt, v podzemí prvého, západného nádvoria zámku, ale na mieste súčasného skalného brala, ktoré z južnej strany ohraničuje druhé, východné nádvorie zámku. „Zvetrané bralo sa odstráni, zostane len oporný múr zo strany nádvoria, ktorý bude tvoriť zadnú stenu kongresovej sály. Hmotová skladba zostane zachovaná, navrchu bude zelená terasa,“ povedal pre agentúru SITA architekt Pavlo s tým, že predná, južná stena sály bude presklená. Dodal, že zmenu projektu už odsúhlasil aj stavebný úrad.
Podľa Suru je umiestnenie kongresovej sály na mieste skalného masívu pri druhom nádvorí z hľadiska pamiatkovej starostlivosti výrazne lepším riešením než pôvodne plánované umiestnenie pod prvým nádvorím. „Lebo nezasahujeme do hmotovej podstaty a slohového vývoja štruktúry hradu. Urobenie kongresovej sály v prvom nádvorí by znamenalo, že okrem toho, že by ju nebolo vidieť, potrebovala by vrchné svietenie, čiže by v prvom nádvorí museli byť implantované najmenej dva otvory vrchného osvetlenia kongresovej sály. Takto zostane prvé nádvorie zachované úplne bez zmien,“ povedal Sura.
SITA