Bratislava, 14.11. 2016 Spoločnosť eSlovensko prináša rok po premiére filmu Mira Drobného RYTMUS sídliskový sen výsledky výskumu na tému predsudkov mladých ľudí voči minoritám. Výskum sa uskutočnil na vzorke 1084 respondentov vo veku od 12 do 20 rokov s vekovým priemerom 15,5 roka. Časť tvorili respondenti so skúsenosťou s umiestnením v detskom domove, náhradnej rodine, reedukačnom centre, či výkone trestu, druhú časť tvoril náhodný výber respondentov národne reprezentatívny pre populáciu v spomínanom veku.
Širší výskum mapoval problematiku identity, zážitky mladých s prejavmi neznášanlivosti, sociálnej vzdialenosti a predsudkov voči Rómom. Jeho súčasťou bola spätná väzba na film RYTMUS sídliskový sen. Zaujímalo nás, ako ho prijímali mladí, do akej miery podnietil k uvažovaniu, prípadne zmenu postoja diváka.
Film Rytmus sídliskový sen videla štvrtina slovenských tínedžerov a stále pribúdajú ďalší. Väčšine tínedžerov (83,6%), ktorí ho videli, sa páčil, viac, ako polovica (53,6%) uvádza, že sa im páčil veľmi. Najviac sa páčil respondentom, ktorí sú otvorenejší vzťahom a spolupráci s Rómami, čo je väčšina (73,3%) tínedžerov.
Väčšine mladých ľudí (64%) po pozretí filmu zostal lepší pocit ohľadom samých seba a ich rodiny. Rovnaké percento opýtaných uvádza, že im pozretie filmu dobre padlo, a že sa po ňom cítili lepšie. Takmer tri štvrtiny (70,4%) tých, ktorí film videli, sa následne zamýšľalo nad tým, čo je pre nich v živote dôležité.
Na základe prieskumu možno povedať, že až 42,4% tínedžerov hovorí, že vďaka filmu sa zlepšil ich postoj k Rómom. O najväčšom zlepšení postojov k nim hovoria tí, ktorí preferujú určitú mieru blízkosti s Rómami.
Najmenej, naopak, film zaujal tých, ktorí zaujímajú k Rómom pozíciu extrémneho dištancu. Menej referujú aj o zmene ich životného postoja. Mladí ľudia s extrémnymi postojmi k Rómom, sa nad prioritami v dôsledku filmu zamýšľali významne najmenej.
Výskum eSlovensko o.z potvrdil, že film sa divákovi páči a pre prácu s väčšinou tínedžerov je užitočný, ako podnet pre diskusiu, zamýšľanie sa nad životnými prioritami a ošetrenie vlastného sebaobrazu. Cez priblíženie života a osobného príbehu Patrika Vrbovského, rómskeho chlapca vyrastajúceho v nerómskej rodine, zlepšuje postoj divákov k minorite. Je zároveň účinnejším nástrojom prevencie pre tri štvrtiny mladých ľudí (bežnú populáciu), ako aj tých, vyrastajúcich v rizikovejšom prostredí. Menej užitočným nástrojom je pre prácu s tými, ktorí sú už v danej dobe voči minorite neznášanliví.
Z celej vzorky by 24% tínedžerov dalo hlas Ľudovej strane Naše Slovensko a 63,7% hovorí o tom, že takí ľudia sú medzi mladými v ich okolí. V skupine respondentov najextrémnejšie dištancujúcich sa od Rómov je 46,5% takých, ktorí by volili stranu LS NS, čo je trikrát viac, ako v skupine respondentov „tolerantných“ (17,3%). Čím boli extrémnejšie postoje respondentov, tým viac ľudí poznali vo svojom okolí, ktorí by túto stranu volili.
„Nikdy mi nenapadlo, že raz budem chcieť použiť Rytmusa, ako príklad cieľavedomosti a pracovitosti a ako príklad človeka, ktorý sa dostal niekam vďaka samému sebe a ktorému sa podarilo to, čo málokomu. Nájsť mier a pokoru, a tak zvíťaziť nad sebou a všetkými, ale najmä ukázať, ako ťažko sa v spoločnosti rúcajú zažité stereotypy“, dopĺňa informácie z výskumu názor jednej z diváčok. „Zmenila som pohľad na človeka, ktorý na mňa pôsobil ako arogantný, vulgárny a namyslený človek. Budem šťastná, keby si niektoré deti vybrali Patrika Vrbovského ako svoj vzor, svoj idol, keď nevedia ako ďalej, že sa netreba v živote vzdávať a žiť si svoj sen, ísť si za svojim cieľom. Tak veľmi pekne odpovedal na ich zvedavé otázky po skončení filmu, pútavo, zaujímavo a s rešpektom. Je to príklad nevzdávajúceho sa človeka, húževnatého a pracovitého.“
„V prípade, že škola má záujem o bezplatné premietanie filmu RYTMUS sídliskový sen v jej meste, môže nám napísať na email: marketing@eslovensko.sk. Výskum potvrdil naše zistenia, že film môže byť veľmi efektívnou prevenciou v oblasti extrémizmu a anticiganizmu medzi mladými na Slovensku,“ doplnil Miro Drobný, režisér filmu.
Doplňujúce informácie:
eSlovensko o.z. je nezisková, mimovládna organizácia založená v roku 2002. Zaoberá sa najmä primárnou a sekundárnou prevenciou a neformálnym vzdelávaním na Slovensku. Inováciami a moderným jazykom pracuje s deťmi a mládežou, ponúka im vedomosti z oblastí, ktoré slovenské školstvo svojimi osnovami nepokrýva. Reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a efektívne ich tlmočí mladej generácii. Internet a nové technológie sú hlavné témy projektov eSlovensko. Prostredníctvom ústredného portálu www.zodpovedne.sk učí používať internet zodpovedne a bezpečne. Od roku 2007 je eSlovensko súčasťou európskej siete Insafe a Inhope a zabezpečuje aj bezplatnú linku Pomoc.sk na čísle 116 111.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Connecting Europe Facility. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Linka detskej istoty a ďalší. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko a tento obsah nemusí vyjadrovať názor našich partnerov a Európskeho spoločenstva.