SOFIA 30. júna (WEBNOVINY) – Bulharský prezident Rosen Plevneliev v nedeľu večer potvrdil, že v auguste rozpustí parlament v záujme októbrového konania predčasných volieb, ku ktorým krajinu dovedie dočasná vláda.
Prevneliev zároveň uistil svojich spoluobčanov o bezpečnosti ich vkladov v bankách. Hlava štátu takto reagovala na paniku, ktorá vypukla v piatok a rezultovala do hromadných výberov v hotovosti. Príčinou boli anonymné poplašné správy. V tejto súvislosti bulharské orgány zatkli päť ľudí. Podľa prezidenta je bankový sektor krajiny v poriadku a obyvatelia sa nemajú čoho obávať.
„Peniaze občanov a spoločností investované do bankových inštitúcii v Bulharsku sú v bezpečí a garantované. Banky budú v pondelok fungovať v normálnom režime,“ povedal prezident po rokovaní s lídrami parlamentných strán, ministrom financií a vedením národnej banky. Politickí lídri takto reagovali na piatkové vytiahnutie v prepočte viac ako 400 miliónov eur z tretej najväčšej banky v krajine v priebehu niekoľkých hodín. Slová hlavy štátu potvrdzujú aj odborníci, podľa ktorých je v ekonomika Bulharska v stabilizovanom stave.
Bulharská vláda síce pred dvoma týždňami prežila už piate hlasovanie o nedôvere, no pod stupňujúcou kritikou a z dôvodu neúspechu vládnej socialistickej strany v májových voľbách do Európskeho parlamentu nakoniec odstúpi. Vláda premiéra Plamena Orešarského začala úradovať len pred niečo vyše rokom, odkedy v najchudobnejšej krajine EÚ vypukla ďalšia vlna demonštrácií a opozícia v parlamente iniciovala niekoľko hlasovaní o vyslovení nedôvery. Orešarského kabinet nahradil vládu pod vedením GERB, ktorá vo februári 2013 ukončila svoje pôsobenie takisto predčasne.
Európska komisia (EK) v pondelok schválila bulharskú žiadosť o rozšírenie úverovej linky o 3,3 mld. bulharských levov (BGN) na podporu bánk, ktoré zasiahli „špekulačné“ útoky. Tie v súčasnosti vyšetrujú bulharské úrady ako pokusy o destabilizáciu bankového systému. Podľa nich vytvára krízu v najchudobnejšej krajine v rámci EÚ internetová kampaň, ktorá šíri „fámy“.
„Komisia dospela k záveru, že štátna pomoc, ktorá zahŕňa poskytnutie úveru je primeraná a úmerná potrebe zabezpečiť dostatočnú likviditu v bankovom systéme v konkrétnych podmienkach,“ uviedla EK vo svojom vyhlásení. Komisia tiež informovala o tom, že bulharský bankový systém bol „dobre“ kapitalizovaný a v porovnaní s porovnateľnými členskými štátmi má vysokú úroveň likvidity. Dodala, že Bulharsko prijalo toto opatrenie z preventívnych dôvodov. Chce ním zvýšiť likviditu a zabezpečiť svoj finančný systém.