Buffalo zvíťazilo na Floride päť sekúnd pred koncom

Andrej Meszároš

NEW YORK 11. februára (WEBNOVINY) – V NHL sa vo štvrtok odohralo päť vyrovnaných zápasov, až v štyroch z nich nestačilo na rozhodnutie o víťazovi 60 minút. V troch predĺženiach rozhodli góly v ich záverečnej minúte, raz dospel zápas do nájazdov. Na ľade sa objavila aj štvorica Slovákov, no do kanadského bodovania sa nezapísal ani jeden.

Z víťazstva nad Carolinou 2:1, ktoré sa ako jediné zrodilo v riadnej hracej dobe, sa tešil obranca Philadelphie Andrej Meszároš. Najlepší hráč ligy v bodovaní +/- si svoju bilanciu nezlepšil, no ani nezhoršil. Bol síce na ľade pri víťaznom góle Briera, no oba zásahy „letcov“ padli v presilovkách. Tuomo Ruutu oslávil 250. zápas v NHL gólom, ktorým Carolina skorigovala na konečných 1:2. Tento zásah hostí v 53. min pripravil domáceho gólmana Bouchera, ktorý zlikvidoval 31 striel hostí, o prvé čisté konto v sezóne. „Letci“ tak zostávajú jediným tímom, ktorý ešte v sezóne neodohral ani jeden zápas bez inkasovaného gólu.

Aj ďalší dvaja slovenskí obrancovia sa tešili z víťazstva. Prekvapujúci bol najmä triumf New York Islanders v Montreale 4:3, kde museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Domáci síce trikrát viedli, no „ostrovania“ dokázali vždy vyrovnať a v samostatných nájazdoch bol úspešný len ich útočník Okposo. Hrdinom bol gólman Newyorčanov Mikko Koskinen, ktorý svoj druhý zápas v NHL zvládol bravúrne, zneškodnil 37 striel na svoju bránku a uspel proti montrealským strelcom aj vo všetkých štyroch nájazdoch. „Veril som si v nich. Bolo to veľké víťazstvo. Chalani odviedli predo mnou v obrane neuveriteľnú prácu a veľmi mi to uľahčili. Chytať pred takýmito plnými tribúnami, aké boli v Montreale, by som chcel každý večer,“ vyznal sa 22-ročný fínsky gólman. Jeho spoluhráč Milan Jurčina bol na ľade pri úvodnom góle Montrealu, no aj pri záverečných dvoch zásahoch spoluhráča Grabnera a stretnutie skončil s jednou „pluskou“.

Podobne bol na tom aj bek Buffala Andrej Sekera. „Šable“ zvíťazili na Floride 3:2 po predĺžení a slovenský obranca bol na ľade pri góle Vaneka na 2:1. O víťazstve Buffala rozhodol päť sekúnd pred koncom nastaveného času Myers. Gólman Ryan Miller sa postavil do bránky Sabres už v 30. zápase po sebe. Jeho séria, ktorá sa začala 26. novembra v Toronte, je najdlhšou brankárskou v tejto sezóne.

Hlavu v smútku mal po stretnutí spomedzi Slovákov jedine útočník Los Angeles Michal Handzuš. „Kráľov“ poslal v Pittsburghu do kolien (1:2) 19 sekúnd pred koncom predĺženia Jordan Staal. „Len som sklonil hlavu a napálil puk tak tvrdo, ako to len išlo,“ opísal rozhodujúci moment šťastný strelec. Pre trénera Dana Bylsmu to bolo 100. víťazstvo s „tučniakmi„, potreboval na to len 163 zápasov na ich lavičke. Zdravotnými komplikáciami a trestami zdecimovaný Pittsburgh prišiel o ďalšieho hráča, stretnutie nedohral center Dustin Jeffrey a pre zranenie dolnej časti tela nepocestuje v piatok na zápas s Islanders.
Pittsburgh

New Jersey si vybrali Toronto na oslavu 600. víťazstva svojho trénera Jacquesa Lemaira. Postaral sa o to Iľja Kovaľčuk, ktorý v závere predĺženia rozhodol o triumfe Devils 2:1. „Nie je to moja zásluha, tréner je taký dobrý, akí sú jeho hráči. A ja som mal šťastie na mnoho dobrých okolo seba. Ďakujem im,“ skromne zareagoval 65-ročný odborník, ktorý bol sám vynikajúcim hokejistom a s Montrealom získal počas 12 sezón 8 triumfov v Stanleyho pohári. Ako tréner ho dvíhal nad hlavu v roku 1995 práve s New Jersey. Dvojnásobný víťaz trofeje Jacka Adamsa pre najlepšieho trénera NHL nahradil po katastrofálnom štarte do sezóny na lavičke New Jersey 23. decembra Johna MacLeana a dostal „diablov“ aspoň z úplného dna ligy.

Výsledky:

Toronto – New Jersey 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 0:1)

Góly: 26. Kuľomin (Kessel, Grabovskij) – 44. Zubrus (Fayne, Eliáš), 65. Kovaľčuk (Salmela).

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Rosehill – Clarkson obaja na 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:39, brankári: Reimer – Hedberg. Diváci: 19 260.

Philadelphia – Carolina 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Góly: 41. J. Carter (M. Richards, Pronger), 52. Briere (C. Giroux, Matt Carle) – 53. T. Ruutu (LaRose).

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:32, brankári: Boucher – C. Ward. Diváci: 19 726.

Montreal – NY Islanders 3:4 po samostatných nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 15. Pacioretty (Desharnais, Špaček), 26. B. Pouliot (R. White), 39. Plekanec – 17. Tavares, 28. Grabner (Nielsen, Hillen), 45. Grabner (Nielsen, Hillen), rozhodujúci sam. nájazd Okposo.

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:33, brankári: Auld – Koskinen. Diváci: 21 273.

Florida – Buffalo 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 39. S. Bernier (Garrison, D. Wideman), 51. Reasoner (D. Wideman) – 31. M. Weber (Pominville, Hecht), 49. Vanek (Pominville, Myers), 65. Myers (Gerbe).

Vylúčení: 2:1 na 2 min, navyše: Hordichuk – McCormick obaja na 5 min za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:27, brankári: Vokoun – R. Miller. Diváci: 14 559.

Pittsburgh – Los Angeles 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Góly: 7. Sterling (Jeffrey, N. Johnson), 65. Jordan Staal (Pascal Dupuis) – 18. Stoll (Smyth, Justin Williams).

Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: Engelland, Craig – Westgarth, Simmonds všetci na 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:33, brankári: Fleury – J. Quick. Diváci: 18 208.

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraIľja KovaľčukMichal HandzušMilan JurčinaRyan Miller