BRATISLAVA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Nedeľné referendum o nezávislosti v katalánskej provincii Španielska, ktoré sprevádzali brutálne zásahy španielskej polície, pri ktorých boli zranené stovky ľudí, sú zlou správou nielen pre Španielsko, ale aj pre celú Európu. Myslí si to poslanec NR SR za SaS Martin Klus, ktorého reakciu agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.
Katalánci hlasovali za nezávislosť, referendum poznačili potýčky polície s ľuďmi
Podľa Klusa sa dá predpokladať, že tieto udalosti len posilnia nenávisť a radikalizáciu okrem Katalánska aj v iných regiónoch so separatistickými tendenciami. A to nielen v Španielsku.
Návrat k rokovaciemu stolu
„Som presvedčený o tom, že policajné násilie nepatrí do demokratickej Európy 21. storočia. Len návrat k rokovaciemu stolu je východiskom zo súčasnej situácie, a preto žiadam slovenskú aj európsku diplomaciu, aby v takomto duchu zatlačila na španielskeho premiéra Mariana Rajoya a nestrkala hlavu do piesku,“ uviedol Klus s tým, že najhoršie riešenie je tváriť sa, že sa tam nič nedeje.
Katalánska vláda nazvala Španielsko hanbou Európy
Katalánsko vyhralo v nedeľňajšom referende právo na vlastnú suverenitu. Počas televízneho vystúpenia to vyhlásil regionálny prezident Carles Puigdemont, ktorý zároveň uviedol, že plebiscit otvoril cestu jednostrannému vyhláseniu nezávislosti. „Moja vláda v ďalších dňoch rozpošle výsledky hlasovania katalánskemu parlamentu, kde leží nezávislosť našich ľudí, aby mohol konať v súlade so zákonom o referende,“ dodal.
Hanba Európy
Centrálna vláda Španielska sa snažila priebeh sporného referenda, ktoré nazvala protiústavným, narušiť. Polícia vytláčala ľudí z volebných miestností, zhabala urny a na stúpencov plebiscitu použila aj gumené náboje. Pri stretoch utrpelo po celom Katalánsku zranenia vyše 800 ľudí. Podľa španielskeho ministerstva vnútra zranenia utrpelo okrem civilistov aj 12 policajtov. Podľa predstaviteľov Katalánska muži zákona zavreli 319 z približne 2 300 volebných miestností, centrálna vláda tvrdí, že ich zavreli len 92.
Policajné zásahy sa stretli s veľkou kritikou Kataláncov. Katalánska vláda zas nazvala Španielsko hanbou Európy a zákroky polície nazvala „barbarstvom“.