Katalánci hlasovali za nezávislosť, referendum poznačili potýčky polície s ľuďmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katalánsko, vlajka
Foto: ilustračné, SITA/AP

BARCELONA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Katalánsko vyhralo v nedeľňajšom referende právo na vlastnú suverenitu.

Volebná účasť 42,3 percenta

Počas televízneho vystúpenia to vyhlásil regionálny prezident Carles Puigdemont, ktorý zároveň uviedol, že plebiscit otvoril cestu jednostrannému vyhláseniu nezávislosti.

„Moja vláda v ďalších dňoch rozpošle výsledky dnešného hlasovania katalánskemu parlamentu, kde leží nezávislosť našich ľudí, aby mohol konať v súlade so zákonom o referende,“ dodal.

Hovorca regionálneho parlamentu Jordi Turull v pondelok v skorých ranných hodinách oznámil, že 90 percent zo všetkých ľudí, čo v nedeľu odovzdali svoj hlas volili „áno“. Takmer osem percent sa vyslovilo proti nezávislosti a zvyšok hlasovacích lístkov bolo prázdnych a neplatných.

Úrady sčítavajú ešte zhruba 15-tisíc hlasov, dodal. Volebná účasť bola 42,3 percenta, čo predstavuje zhruba 2,26 miliónov oprávnených voličov.

Stovky zranených ľudí

Centrálna vláda Španielska sa snažila priebeh sporného referenda, ktoré nazvala protiústavným, narušiť. Polícia vytláčala ľudí z volebných miestností, zhabala urny a na stúpencov plebiscitu použila aj gumené náboje. Pri stretoch utrpelo po celom Katalánsku zranenia vyše 800 ľudí.

Podľa španielskeho ministerstva vnútra zranenia utrpelo okrem civilistov aj 12 policajtov. Podľa predstaviteľov Katalánska muži zákona zavreli 319 z približne 2300 volebných miestností, centrálna vláda tvrdí, že ich zavreli len 92.

Policajné zásahy sa stretli s veľkou kritikou Kataláncov. Katalánska vláda zas nazvala Španielsko hanbou Európy a zákroky polície nazvala „barbarstvom“. Viac ako 40 odborových organizácií a katalánskych spolkov zas vyhlásilo na utorok celoregionálny štrajk.

Ten sa má uskutočniť pre „vážne porušenie práv a slobôd“. Spôsoby narušenia referenda kritizovali aj zástupcovia Izraela, Škótska či Belgicka. Starostka Barcelony Ada Colau vyzvala španielskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Carles PuigdemontJordi Turull