LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) – Britské hlavné politické strany dosiahli dohodu o udelení väčších právomocí Škótsku potom, čo tamojší obyvatelia odmietli v septembri v referende nezávislosť od Británie. Tri hlavné strany sľúbili poskytnúť Škótom širšiu autonómiu v oblasti daní, financií a sociálnych vecí tesne pred ľudovým hlasovaním, aby tak zabránili rozpadu Spojeného kráľovstva.
Škóti by mali mať predovšetkým väčšie právomoci pri vyberaní daní a širšiu autonómiu dostane aj tamojší parlament. O dohodnutom návrhu bude hlasovať až nový britský parlament, ktorý vzíde z volieb v máji budúceho roka. „Dodržíme náš sľub škótskemu ľudu,“ vyhlásil premiér David Cameron.
Minimálny základ dane má naďalej určovať vláda v Londýne
Decentralizácia verejnej správy z roku 1998 priznala Škótsku aj obmedzené právomoci v daňovej oblasti, ktoré však miestna vláda nevyužívala.
Podľa návrhu, ktorý má zverejniť vládna komisia neskôr vo štvrtok, má Škótsko po novom samo rozhodovať o sadzbách dane z príjmu, daňových pásmach a má získať aj kontrolu nad časťou sociálnych výdavkov. Minimálny vymeriavací základ pre daň z príjmu by mala naďalej určovať vláda v Londýne.
Škótsko získa najväčšiu právomoc od jeho založenia
Britský návrh vo štvrtok predstavil člen hornej komory britského parlamentu Robert Smith, podľa ktorého sa škótsky zákonodarný zbor stane po zmenách silnejší a autonómnejší. „Dohoda vyústi v najväčšie odovzdanie právomocí škótskemu parlamentu od jeho založenia,“ povedal.
V septembrovom referende sa za oddelenie Škótska od zvyšku Spojeného kráľovstva vyslovilo takmer 45 percent voličov, zatiaľ čo viac ako 55 percent bolo proti. Účasť na hlasovaní dosiahla až 85 percent. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.