Blanár rozpútal bezprecedentné čistky v diplomacii, progresívci to chcú riešiť na zahraničnom výbore (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Predstavilo novú posilu hnutia
Zľava: Podpredseda PS Ivan Štefunko, podpredseda PS Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO Peter Bátor a predseda hnutia PS Michal Šimečka. Foto: archívne, SITA/Tomáš Bokor
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) rozpútal vo svojom rezorte bezprecedentné čistky.

Ako v piatok na tlačovej besede povedal opozičný poslanec Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), z tohto dôvodu chcú progresívci zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného zahraničného výboru. Ministra Blanára sa chcú na výbore pýtať napríklad na kritériá pri prepúšťaní zamestnancov alebo na to, ako chce skúsených pracovníkov nahradiť.

Prvá vlna

Prvá vlna čistiek sa podľa Valáška uskutočnila už po príchode Blanára na ministerstvo a spočívala vo vlne takzvaných vynútených odchodov.

To sa robí tak, že niektorým ľuďom, viacnásobným veľvyslancom, medzi nimi aj bývalému ministrovi či vysokopostavenému Slovákovi v medzinárodnej inštitúcii, sa jednoducho nepredĺži vyslanie,“ povedal Valášek s tým, že po návrate na Slovensko týmto ľuďom ponúkli v rezorte najnižšie možné funkcie.

Toto podľa neho vedie k odchodom šikovných a žiadaných ľudí. Viacerí z diplomatov v tejto situácii pritom podľa Valáška tvrdia, že mali záujem na ministerstve zahraničia ostať.

A odchádzajú len preto, že jasne pochopili, že dostávajú signál od ministra Blanára, že o ich služby nie je záujem,“ skonštatoval Valášek s tým, že Slovensko takto príde asi o „200 rokov skúseností„.

Druhá vlna

Druhá vlna čistiek sa podľa Valáška týka asi 50 ľudí. „Na rozdiel od tej prvej vlny, toto budú čisté vyhadzovy,“ vyhlásil opozičný poslanec. Ako ďalej uviedol, rozhodnutiu prepustiť zamestnancov rezortu nepredchádzal žiadny personálny audit.

Nejaké mená zamestnanci rezortu pod tlakom navrhli, ale vedenie sa, samozrejme, týchto návrhov nemusí držať,“ zdôraznil Valášek s tým, že k tejto čistke má prísť v najbližších dňoch.

Tieto kroky sa podľa poslanca nedajú ospravedlniť ani reformou, keďže sa žiadna neuskutočňuje, ani konsolidáciou, keďže rezort podobný počet ľudí od nástupu Blanára aj prijal. „Ministerstvo týmito čistkami nič neušetrí, v praxi len vymení skúsených ľudí za „svojich“ ľudí,“ doplnil Valášek.

Stranícke a ideologické čistky

Expert progresívcov na zahraničnú politiku Peter Bátor čistky označil za stranícke a ideologické.

To, čo počúvame z ministerstva, je, že mnohí z tých ľudí, ktorí na ten rezort už prišli alebo majú prísť, majú za sebou zaujímavú minulosť. Alebo majú nekritický pohľad na Rusko, alebo tam dokonca študovali,“ uviedol Bátor s tým, že rezort sa ideologicky mení.

Doplnil, že vie o prípadoch, keď slovenskí diplomati dostali inštrukcie, aby odchádzali z rokovaní, kde sa prijímajú rozhodnutia. „Alibisticky, aby sme tam neboli,“ dodal Bátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárPeter BátorTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRProgresívne Slovensko (PS)SMER-SD