Pandémia ochorenia COVID-19 vo svete zrejme zvýšila nepriateľskú rétoriku voči migrantom a radikálne zmenila mobilitu. Vo svojej novej správe to uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), podľa ktorej projekcií budú pandemické obmedzenia utlmovať migráciu v celom svete, pokiaľ budú trvať.
„Pandémia COVID-19 spustila celosvetovú nehybnosť v miere nevídanej v nedávnej histórii, čím spomalila tempo ľudskej mobility a migrácie. Odhaduje sa, že pandémia negatívne ovplyvnila celkový rast medzinárodných migrantov o dva milióny,“ uviedla námestníčka generálneho riaditeľa IOM pre operácie Ugochi Daniels na stretnutí s členskými štátmi.
Generálny riaditeľ IOM Antonio Vitorino zase poukázal na to, že „pandémia zrejme tiež zvýšila nepriateľskú rétoriku voči migrantom, ktorá v poslednom desaťročí narastá“ a preto vo svojej správe venovali kapitolu aj dezinformáciám o migrácii.
Medzinárodné remitencie klesli
Podľa správy IOM o najnovších trendoch a uplynulých dvoch rokoch ľudskej mobility bolo vo svete k poslednému úplnému sčítaniu v roku 2020 okolo 281 miliónov medzinárodných migrantov, pričom sa pôvodne odhadovalo 283 miliónov. To predstavuje 3,6 percenta svetového obyvateľstva.
Lukašenko obvinil Litvu, že na jeho stranu hranice prehadzuje telá mŕtvych migrantov
Pre porovnanie v roku 2019 to bolo 272 miliónov. Zhruba 60 percent zo spomenutého počtu migrantov boli vlani migrujúci pracovníci. Migrácia sa nedeje len medzi chudobnými a bohatými krajinami, ale čoraz viac aj medzi vysoko rozvinutými štátmi, uvádza tiež IOM.
Medzinárodné remitencie, keď ľudia posielali peniaze späť domov, klesli v roku 2020 na 702 miliárd dolárov. Rok predtým to bolo 719 miliárd dolárov. Remitencie klesli o 2,4 percenta, čo je značne menej ako pôvodne odhadovaných 20 percent.
Zomrelo menej migrantov
IOM vo svojej správe poukázala na dramatický nárast vnútroštátneho vysídlenia. Ten spôsobili prírodné katastrofy, konflikty a násilie v čase sporadického uzatvárania hraníc v dôsledku COVID-19.
Poľsko, Litva a Lotyšsko by mali zmierniť azylové pravidlá, odporúča to Európska komisia
Organizácia upozornila na „veľké udalosti súvisiace s migráciou a vysídľovaním“ vrátane konfliktov na miestach ako Sýria, Jemen, Konžská demokratická republika, Stredoafrická republika a Južný Sudán, ako aj politickú a ekonomickú nestabilitu vo Venezuele či Afganistane.
Poukázala tiež na vysídlenie súvisiace s klímou a počasím na miestach ako Čína, Filipíny, Bangladéš, India, Haiti a Spojené štáty za posledné dva roky. Pri migrácii vlani zomrelo okolo 3 900 ľudí, čo je pokles oproti 5 400 z roku predtým.