V Spišskom divadle, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja, sa v októbri bude konať séria troch besied pre mladých ľudí, ktoré sa uskutočnia po predstavení Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie.
Poetická komédia s pikantným názvom o všetkých podobách a polohách lásky nielen pre tínedžerov mala v Spišskom divadle premiéru v máji. Súčasný kanadský autor Olivier Sylvestre vo svojich textoch otvára zložité témy, o ktorých sa (nielen) na Slovensku radšej nehovorí. Režisér Michal Spišák vtedy zdôraznil, že sa netreba báť otvorene rozprávať o akejkoľvek téme: „Inscenácia má otvorený jazyk a mali by sme to učiť aj našich mladých divákov.“
Tínedžeri, sex a všetko, čo ich trápi
Komédia Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie sa odohráva v roku 1999 a otvára témy, ktoré sú rovnako aktuálne aj dnes. Spišské divadlo chce inscenáciou poukázať na často neľahkú situáciu tínedžerov a tiež vyvolať debatu o témach, ako sú prvé sexuálne zážitky, sexuálna orientácia, priateľstvo, dôvera, zodpovednosť, vlastný štýl, či potreba plniť očakávania spoločnosti a podliehať tlaku blízkych.
Traja mladí ľudia, Sophie, Ben a Oliver, hľadajú samých seba, snažia sa zapadnúť a nestrápniť sa, skúmajú, čo je láska, čo je priateľstvo, čo ich teší a čo im hrozí, a predovšetkým – aký je prvý sex, kedy ho mať a čo od neho očakávať. „To všetko sú témy, ktoré rozhodne stoja za diskusiu, preto sme na ňu vytvorili priestor priamo po predstavení,“ vysvetľuje lektorka dramaturgie Spišského divadla Sofia Skokanová.
Otvorená diskusia bez dospelých
Besedy pre tínedžerov sa uskutočnia v troch termínoch – 15., 16. a 29. októbra. Bezprostredne po predstavení sa študenti stredných škôl budú môcť zapojiť do diskusie, ktorá poskytne priestor na interaktívnu a otvorenú výmenu názorov a skúseností bez prítomnosti pedagógov. Besedy povedú peer aktivisti a dobrovoľníci. Títo vyškolení mladí ľudia hravým a pútavým spôsobom ponúkajú informácie, ktoré tínedžerom internet, rodičia alebo kamaráti neponúknu. Sú to užitočné informácie v oblastiach ako duševné zdravie, partnerské vzťahy, závislosti, životný štýl, gynekológia, antikoncepcia, násilie, šikana a pohlavne prenosné infekcie vrátane HIV/AIDS. „Cieľom besied je poskytnúť mladým ľuďom odborné a zrozumiteľné informácie, ktoré im pomôžu vytvoriť si vlastný názor na dané témy. Chceme podporiť otvorenú diskusiu a vzdelávanie mladých ľudí v dôležitých životných otázkach,“ pripomína Ivana Profantová z občianskeho združenia Spišské divadlo 21.
Besedy v Spišskom divadle sú súčasťou projektu Divadelné peer to peer. Pripravili ho Občianske združenie Spišské divadlo 21 v spolupráci so Spišským divadlom a s občianskym združením Mladí ľudia a život, ktoré má dlhoročné skúsenosti s prácou s mládežou a prostredníctvom zážitkových besied. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.
Informačný servis