BANSKÁ BYSTRICA 17. septembra (WEBNOVINY) – V Banskej Bystrici v stredu slávnostne odhalili pamätnú tabuľu olympijských víťazov, ktorí žili alebo žijú v tomto meste. Vo vonkajších a verejnosti prístupných priestoroch VŠC Dukla Banská Bystrica sa na tabuli objavili tri mená – František Kunzo, Jozef Pribilinec a Anastasia Kuzminová.
Pamätnú tabuľu odhalili primátor mesta Peter Gogola a riaditeľ VŠC Róbert Kurčík symbolicky v deň, keď meniny oslavuje Olympia. Na slávnostnom akte sa zúčastnila aj dvojnásobná olympijská víťazka, biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá žije v Banskej Bystrici. Na tabuli figuruje až dvakrát, keďže získala zlato vo Vancouveri v roku 2010 ako aj v Soči 2014.
„Som zástancom tejto myšlienky. Ide o správnu a dobrú vec. Táto tabuľa je odmenou i za moje úspechy. Som rada, že si mesto váži olympijské výsledky športovcov, ktorí v Banskej Bystrici žili alebo žijú. Tabuľa bude motivovať aj ďalších športovcov, aby tam boli raz zapísaní. Verím, že už po najbližších olympijských hrách pribudne na tabuli ďalšie meno,“ uviedla najúspešnejšia slovenská biatlonistka, ktorá sa môže na spomenutej tabuli objaviť aj do tretice, ak o necelé štyri roky získa pod piatimi kruhmi v kórejskom Pjongčangu 2018 ďalšie zlato.
Kuzminová sa bude snažiť o tretí zápis
„Budem sa snažiť do tretice, aby tam bolo moje meno, ale budem rovnako rada, ak tam pribudnú aj ďalší športovci. Budem im držať palce na každej olympiáde, spolu s nimi prežívať krásne chvíle ako aj chvíle sklamania. Verím, že Banská Bystrica je naozaj mestom olympijských víťazov a bude v tomto trende pokračovať,“ doplnila Kuzminová.
Prvým olympijským víťazom z Banskej Bystrice sa stal futbalista František Kunzo, ktorý bol členom zlatého futbalového tímu Československa na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Primátor mesta Peter Gogola na neho pozabudol pri spomínaní zlatých olympijských mien na slávnostnom privítaní Anastasie Kuzminovej po príchode do Banskej Bystrice zo zimných olympijských hier v Soči.
„Nevnímam to zle, pretože sa mi pán primátor ospravedlnil listom a aj mi zatelefonoval s tým, že sa zmýlil. Stávajú sa aj také veci, hoci by sa nemali, ale stávajú sa,“ uviedol pre agentúru SITA František Kunzo, ktorý v súčasnosti žije v Košiciach, ale do Banskej Bystrice sa často vracia: „Chodím pravidelne do Banskej Bystrice, za synom aj vnúčatami. Aj mne sa tu dobre žilo. Mesto je krásne, mám naň iba tie najlepšie spomienky. Aj v súčasnosti chodím na futbalové zápasy Dukly, hoci prežíva krízu. Verím, že sa z nej dostane. Neviem si predstaviť, že by sa v Banskej Bystrici nehral ligový futbal. Vidím aj na synovi, že nie je všetko v poriadku, no hádam ľudia za to zodpovední zachránia situáciu ako aj značku Dukla v najvyššej slovenskej súťaži.“
Pamätnej tabuli pomohla aj petícia
Pamätná tabuľa nesie aj meno atléta Jozefa Pribilinca, ktorý získal zlato v chôdzi na dvadsaťkilometrovej trati v roku 1988 v Soule. Aj on žil v Banskej Bystrici, hoci dnes prebýva pri Kremnici. Myšlienka osadiť tabuľu olympijských víťazov v meste Banská Bystrica sa zrodila v hlave Jozefa Ivana, ktorý kedysi pracoval na mestskom úrade a živo sa zaujíma o športové dianie v meste. Pod jeho petíciu sa podpísalo takmer 1600 ľudí.
„Myšlienka sa zrodila v mojej hlave už v roku 2003 za hranicami našej vlasti v USA, kde som si všimol takúto tabuľu pri vstupe do mesta Garfield. Prvýkrát som prezentoval môj plán poslancom a primátorovi Banskej Bystrice po zisku zlatej olympijskej medaily Anastasie Kuzminovej vo Vancouveri. Vtedy som neuspel, no nevzdal som sa a po zlate v Soči som rozbehol petičnú akciu. V nej túto myšlienku podporilo 1549 ľudí, navyše som získal aj podporu VŠC Dukla a Olympijského klubu Banská Bystrica. Poslanci jednomyseľne schválili tento zámer na zastupiteľstve a zrealizovali sme to do tejto konečnej podoby,“ uviedol pre SITA Jozef Ivan.
Slovenský olympijský výbor schválil už v máji tohto roka pomenovanie Banskej Bystrice ako mesta olympijských víťazov. Tento nápis sa objavil aj na odhalenej pamätnej tabuli.