Bankrot Grécka už očakáva tak Fitch ako aj Standard & Poor´s

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: SITA/AP

LONDÝN/ŠTOKHOLM 17. januára (WEBNOVINY) –

Rokovania o druhom balíčku pomoci

Na základe dohody o zahraničnej pomoci Aténam z októbra minulého roka sa má odpísať polovica hodnoty gréckych dlhopisov. Tento krok spoločne so štrukturálnymi reformami má viesť k poklesu celkového dlhu krajiny do roku 2020 na úroveň 120 % hrubého domáceho produktu (HDP) z terajších 160 % HDP.

Inšpektori EÚ, MMF a Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí majú do Atén prísť v utorok na rokovania o druhom balíčku pomoci za 130 mld. eur, upozornili, že pred odsúhlasením ďalšej pomoci je potrebná dohoda so súkromným sektorom o znížení dlhov.

Grécky premiér v pondelok uviedol, že rokovania o týchto dvoch procesoch sa musia dokončiť za dva až tri týždne. „To je cieľ. Domnievam sa, že podmienky na to existujú,“ povedal pre CNBC.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch očakáva, že Grécko sa dostane do platobnej neschopnosti. Bankrot však bude pravdepodobne riadený.

„Stane sa to. Grécko je nesolventné, takže sa dostane do platobnej neschopnosti,“ uviedol Edward Parker z agentúry Fitch. Pripomenul, že aj dohoda so súkromnými veriteľmi o dobrovoľnom znížení nominálnej hodnoty dlhu by fakticky znamenala potvrdenie platobnej neschopnosti Grécka.

„Dávno hovoríme, že takúto účasť súkromného sektora nepovažujeme za správnu cestu a že by sme to vyhodnotili ako platobnú neschopnosť. Je to jasne platobná neschopnosť bez ohľadu na to, ako to nazývajú,“ povedal Parker. Agentúra však podľa neho „určite neočakáva“, že by sa naplnil najhorší scenár, ktorým je neriadený bankrot.

„Hra ešte neskončila“
Standard&Poor´s
Foto: leefinancialhelp.com

Grécko čoskoro nebude schopné splácať svoje záväzky. Vyhlásil to šéf oddelenia štátnych ratingov agentúry Standard & Poor’s pre Európu Moritz Kraemer.

„Grécko sa vo veľmi blízkej dobe dostane do platobnej neschopnosti. Neviem povedať, či na konci súčasných rokovaní bude riešenie,“ uviedol Kraemer. Podľa neho ide o veľmi nebezpečnú situáciu a neriadený bankrot by mal dopady aj na iné krajiny. „Verím, že politici sa tomu budú chcieť vyhnúť…Hra ešte neskončila,“ dodal.

Dohoda s veriteľmi

Atény sa potrebujú dohodnúť so súkromným sektorom, Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF), aby sa vyhli bankrotu, keď budú v marci splatné grécke dlhopisy. Rokovania s veriteľskými bankami sa však v piatok zastavili bez dosiahnutia dohody. Grécky premiér Lucas Papademos verí tomu, že dohoda o výmene gréckych dlhopisov sa dosiahne včas. „V týchto diskusiách je malá prestávka. Ale verím, že budú pokračovať a včas dosiahneme dohodu, ktorá bude vzájomne prijateľná,“ povedal v pondelok pre televíznu stanicu CNBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucas Papademos
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings