Prečo ste rovno od prezidenta SR išli do centrály Strany maďarskej koalície?
Považoval som za úplne samozrejmé, keď som odovzdal svoj menovací dekrét prezidentovi SR, že moja prvá oficiálna cesta vedie do centrály SMK. SMK je dlhé roky dobrým partnerom pre maďarské vlády. Rokovania s SMK sú pre nás tradíciou. Kľúčovou otázkou je rokovať o otázkach maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku. Je cieľom maďarskej vlády, aby sa vytvorili vhodné normy aj pre slovenskú spoločnosť a tu žijúce národnosti. Rokovaniami so slovenskými partnermi sme mnohokrát dosiahli dobré výsledky, ale ešte máme čo robiť. Vítame všetky informácie, ktoré nám o vnútornej politike na Slovensku poskytne SMK. Tieto informácie sú pre maďarské veľvyslanectvo na Slovensku mimoriadne užitočné.
Stretnete sa aj so stranou Most-Híd?
Samozrejme. Vyhľadám predstaviteľov všetkých parlamentných strán. Myslím, že je prvoradou úlohou veľvyslanca, aby rokoval so všetkými činiteľmi na politickej scéne. SMK je pre maďarskú vládu výnimočná, pretože sa jednoznačne zasadzuje za práva maďarskej menšiny na Slovensku. S ostatnými politikmi naše názory nie sú vždy rovnaké. Takáto situácia je aj so stranou Most-Híd. Ale to, že sa vo všetkom nezhodujeme neznamená, že nebudeme rokovať.
Vítame všetky informácie, ktoré nám o vnútornej politike na Slovensku poskytne SMK. Tieto informácie sú pre maďarské veľvyslanectvo na Slovensku mimoriadne užitočné.Csaba Balogh, maďarský veľvyslanec v SR
Ako vnímate súčasný stav maďarskej menšiny na Slovensku?
Za usporiadanú môžeme považovať situáciu maďarskej komunity na Slovensku vtedy, keď slovenský parlament nebude cítiť potrebu, aby sa na takmer každom zasadnutí zaoberal týmito otázkami. Maďarská komunita na Slovensku nežiada prehnané veci. Chcel by som, aby si na Slovensku uvedomili, že sú to občania SR, ale Maďari. Chcel by som, aby mohli svoju materinskú reč používať bez rôznych ohraničení a bez vyhrážaní sa sankciami. Aby mohli slobodne rozvíjať svoje školstvo a vzdelávanie vo svojom jazyku bez ohľadu na aktuálnu vládu. Chcel by som, aby si slovenská vláda uvedomila, že títo občania sú lojálnymi občanmi tejto krajiny aj s tým, že udržiavajú kontakty s Maďarskom. Nechcú nič iné, len to čo ostatní ľudia, aby mohli slobodne žiť a aby im politika dala pokoj.
Maďarské vládne strany sa dohodli na uzákonení práva voliť pre zahraničných Maďarov. Bude sa návrh týkať len práva voliť, alebo aj práva byť volený?K novele volebného zákona dochádza z dvoch dôvodov. Na jednej strane bol novelizovaný zákon o občianstve. Dôsledkom toho narástol počet občanov MR, ktorí nemajú trvalý pobyt v Maďarsku. Preto treba túto otázku prehodnotiť. Na druhej strane má maďarský parlament nedostatok v ústavnom systéme. V niektorých obvodoch nie je toľko voličov ako v iných. Preto treba volebný zákon prehodnotiť. K tomu treba dodať aj politický dôvod. Koalícia FIDESZ a kresťanských demokratov sľúbila, že počet poslancov v parlamente znížia pod 200. Z týchto dôvodov bude na jeseň v Maďarsku nový volebný zákon. Presne ešte nevieme, čo bude jeho obsahom. Malo by tam byť, že aj občania MR, ktorí v Maďarsku nemajú trvalý pobyt, by mali mať volebné právo, ako je to aj v slovenskom, rumunskom, srbskom či chorvátskom volebnom zákone. Či sa volebné právo rozšíri na pasívne i aktívne, ešte neviem povedať. Podľa ústavného práva by bolo ideálne, aby volebné právo nediskriminovalo občanov žijúcich v Maďarsku i mimo Maďarska. Či sa to dá technicky vyriešiť, neviem zatiaľ povedať. Teda občania MR, ktorí tu nemajú trvalé bydlisko, budú mať volebné právo, ako aj na Slovensku môžu voliť občania, ktorí tu tiež nemajú trvalý pobyt.
Vidíte priestor na diskusiu o volebnom práve so Slovenskom a ostatnými krajinami, ktorých sa to dotýka?
Budeme naďalej pokračovať v dialógu so slovenskými partnermi. Aj teraz je v príprave stretnutie ministrov zahraničných vecí. Ďalšou príležitosťou bude odovzdanie Slovenského domu v Mlynkoch. Nehneváme sa na kritiku a pripomienky, ale konštatujem, že nepamätám sa, žeby sa niekto z Francúzska, Slovenska, Ukrajiny pýtal na názor Maďarska o svojom volebnom zákone v týchto štátoch, alebo tiež pri zákone o občianstve. Sme ochotní rokovať so slovenskou stranou na riešení praktických otázok. Slovensko a susedné štáty nás zvyknú upozorňovať, aby sme brali ohľad na ich suverenitu. Aj v prípade Maďarska to tak je. Otázky zákona o občianstve a o volebnom práve sú otázky, ktoré sa týkajú suverenity štátu. Pri príprave týchto zákonov bude brať Maďarsko do úvahy medzinárodnoprávne normy a zákony prijme na základe suverenity.
Najnovšie vznikol problém s financovaním Slovenského domu v Mlynkoch, na ktorý sa rovnakou sumou zaviazali prispieť slovenská i maďarská vláda. Maďarská má s tým teraz problém.
Nenazýval by som to problém. Ide o technické spory, ktoré však nedosahujú politické problémy. Politická vôľa je jasná na oboch stranách. Projekt chceme uskutočniť a financovať spoločne a to sa určite aj uskutoční.
Spracoval Radovan Pavlík