BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Až 60 percent slovenských seniorov sa cíti ohrozených chudobou a asi 30 percent nemá dostatok financií na najzákladnejšie potreby. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnilo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) v spolupráci s Fórom pre pomoc starším na vzorke vyše 800 starších respondentov vo veku nad 70 rokov. Prieskum bol orientovaný na problematiku starších ľudí a ich životných podmienok.
Prieskum má podľa riaditeľa SNSĽP Mariana Mesároša upozorniť na nelichotivú situáciu seniorov, ktorí tvoria približne jednu tretinu slovenského obyvateľstva. Mal by viesť k odbornej diskusii a prípadne aj zmene legislatívy, ktorá by problémy seniorov na Slovensku efektívne riešila. „Seniorov treba integrovať do spoločnosti,“ povedal Mesároš s tým, že slovenská populácia naďalej starne a kvalita života dôchodcov sa znižuje.
SNSĽP z výsledkov zistilo, že 50 percent dôchodcov má penziu do výšky 400 eur, no 60 percentám z nich táto suma nepostačuje. Dôvodom pocitu ohrozenia chudobou sú najčastejšie nízke dôchodky a neočakávané výdavky vrátane výdavkov na zdravotné problémy. Takmer každý siedmy senior si musí požičiavať, aby vyžil, pričom takáto situácia môže viesť k exekúciám a k existenčným problémom. Každý druhý dôchodca sa cíti diskriminovaný, a to najmä v zdravotníctve, verejnej správe a službách.
Takmer 20 percent dôchodcov by rado pracovalo, ak by k nim bol pracovný trh prívetivejší. Spoločenský život seniorov sa podľa prieskumu oproti minulým rokom mierne zlepšil, dôchodcovia sú aktívnejší najmä vďaka denným centrám, ktoré v obciach vznikajú. „Tak, ako každý občan, aj starší majú nárok na dôstojný a kvalitný život,“ zakončila prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová.