Avatar zarobil na polnočnom premietaní 3,5 milióna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Avatar

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Očakávaný akčný sci-fi film Avatar režiséra Jamesa Camerona zarobil v USA a v Kanade počas polnočného premietania v noci zo štvrtka na piatok 3,5 milióna amerických dolárov (približne 2,44 milióna eur). Pre porovnanie, ďalší blockbuster roka 2009, snímka Twilight sága: Nov (2009), zarobila v novembri taktiež počas tradičného polnočného premietania 26,3 milióna dolárov, čo je 7,5-krát viac. Film Twilight sága: Nov však čerpal zo známej knihy a ešte pred uvedením do kín si získal širokú fanúšikovskú základňu vďaka úspešnému prvému filmu ságy. Avatar bol navyše limitovaný počtom 3D kín.

Epická snímka Avatar s dĺžkou viac ako 160 minút bola vytvorená v štúdiách 20th Century Fox. Podľa dostupných údajov stála jej výroba minimálne 237 miliónov dolárov, čo z nej robí zrejme najdrahší film všetkých čias. Niektoré média špekulujú, že mohlo ísť aj o sumu presahujúcu 300 miliónov. Predstavitelia 20th Century Fox potvrdili, že na mediálnu kampaň po celom svete vyčlenili ďalších 150 miliónov. Podľa predbežných odhadov by mohol Avatar zarobiť počas prvého víkendu v USA a Kanade dovedna 75 miliónov dolárov.

Sci-fi film Avatar so Samom Worthingtonom, Sigourney Weaver a Michelle Rodriguez v hlavných úlohách sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti. Ochrnutého vojnového veterána Jakea Sullyho vyšlú na planétu Pandora, ktorú obýva ľuďom podobný národ Na’vi s vlastným jazykom a kultúrou. Jake Sully je členom expedície, ktorej cieľom je ťažba drahého minerálu. Pobyt pre človeka je na Pandore možný až po vytvorení jeho genetického dvojníka, hybridu Avatara, ktorý môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. Počas expedície Jake Sully stretáva krásnu Neytiri z národa Na’vi a zbližuje sa s pôvodným obyvateľstvom. Stojí tak pred rozhodnutím, na koho stranu sa má postaviť v záverečnom boji o planétu. To, čo je na tomto filme výnimočné, sú však špeciálne efekty. Snímka takmer celá pozostáva z počítačovej animácie s použitím najnovších technológií „zachytenia pohybu“ a 3D snímania a aj preto sa v kinách premieta aj v 3D verzii. Kým v USA mala premiéru v piatok, slovenskí diváci ju mohli vidieť už o deň skôr – vo štvrtok.

SITA/Reuters

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sigourney Weaver