Predaj automobilov sa v máji prepadol o deväť percent, podobný trend postihol celú Európsku úniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
parkovanie, autá, parkovisko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Za prvých päť mesiacov tohto roku sa na Slovensku predalo 38 396 nových osobných automobilov. Medziročne je to viac o 3,5 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), v samotnom máji dosiahli registrácie 7 294 a v porovnaní s májom minulého roka klesli o viac ako 9 %. Podobný trend postihol celú Európsku úniu.

Predaj nových osobných vozidiel sa tu za prvých päť mesiacov roku 2024 zvýšil o 4,6 % na 4,6 milióna kusov. V samotnom máji sa však registrácie znížili o 3 % na niečo cez 911-tisíc kusov.

Čo sa týka predaja elektromobilov, od januára do mája aktuálneho roka sa ich na Slovensku predalo 1 017. V rovnakom období vlaňajšieho roka to bolo 856, nárast bol teda na úrovni takmer 19 %. V celej únii bolo v uvedenom období zaregistrovaných 556 276 nových elektromobilov, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 2 %.

V samotnom máji sa však u nás pre kúpu elektromobilu rozhodlo iba 189 Slovákov. V máji 2023 to pritom bolo až 284, medziročne tak u nás predaje elektromobilov klesli o 33,5 %. Podobne tomu bolo aj v celej únii. Registrácie elektromobilov tu v máji prepadli o 12 % na 114 308 kusov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia