Počet áut dovezených z cudziny opäť stúpol, drvivá väčšina z nich bola ojazdených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autá, parkovisko, predaj, automobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slováci si od začiatku roka doviezli z cudziny už takmer 21-tisíc jazdených áut. V apríli bolo na Slovensko spoza hraníc individuálne dovezených skoro 5 500 osobných vozidiel, pričom drvivá väčšina z nich bola ojazdených.

V januári ich bolo viac ako 4 600, vo februári viac ako 5 200 a v marci takmer 5 500. Kým medzimesačne ich počet zostal prakticky na rovnakej úrovni, medziročne je tu opäť veľký nárast.

Nárast o vyše 450 automobilov

Minulý rok v apríli si Slováci doviezli viac ako 4 900 osobných ojazdených vozidiel, čo je v porovnaní s minulým mesiacom nárast o viac ako 450 automobilov.

Z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR ďalej vyplýva aj to, že najviac ich bolo počas apríla 2024 importovaných v Bratislavskom kraji (995) a Nitrianskom kraji (748). Najmenej ich bolo v Trnavskom kraji (543) a Trenčianskom kraji (567).

Medzimesačný mierny pokles

Počas celého uplynulého roku sa na Slovensko z cudziny individuálne doviezlo celkovo takmer 62-tisíc osobných áut, väčšinou ojazdených.

Napriek vysokým číslam dovezených ojazdených áut zo zahraničia na Slovensko vidíme, že v týchto mesiacoch medzimesačne ich počet prestal rásť, dokonca v apríli prišlo k veľmi miernemu poklesu o pár desiatok vozidiel. To je dobrý signál smerom k tunajšiemu vozovému parku, nakoľko spoza hraníc sa nezriedka dovážajú aj veľmi staré automobily s vysokým nájazdom kilometrov. Vlani autá staršie ako 15 rokov tvorili až 14,5 percent individuálnych dovozov Slovákov, čo bolo v sumáre skoro deväť tisíc vozidiel,“ vyhlásila generálna riaditeľka AURES Holdings Karolína Topolová.

Zaregistrované nové vozidlá

Počas celého roku 2023 bolo na Slovensku zaregistrovaných viac ako 88-tisíc nových osobných vozidiel.

Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v Slovenskej republike za rok predá celkovo až približne 350-tisíc ojazdených osobných automobilov. Priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k hranici 15 rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karolína Topolová
Firmy a inštitúcie AAA AutoAURES HoldingsMV Ministerstvo vnútra SR