Po cestách Európskej únie jazdí viac ako 250 miliónov osobných áut, pätina z nich patrí Nemecku. Ako je na tom Slovensko?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
D1, diaľnica Bratislava
Foto: archívne, www.facebook.com

Po cestách Európskej únie jazdí stále viac osobných vozidiel. Podľa najnovších dostupných údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), ich počet prekročil 252 miliónov.

V roku 2018 ich pritom na európskych cestách bolo necelých 240 miliónov. Najvýraznejší medziročný rast zaznamenalo za posledné obdobie Rumunsko. Počet osobných áut tu atakuje 7,9 milióna kusov a medziročne sa zvýšil o 3,3 %.

Prvenstvo má Nemecko

Na Slovensku eviduje asociácia niečo cez 2,7 milióna osobných vozidiel. Prvenstvo patrí Nemecku s takmer 49 miliónmi osobných automobilov, nasleduje Talianska s asi 40 miliónmi a Francúzsko s necelými 39 miliónmi kusov. Do prvej päťky sa ešte zmestili Poľsko a Španielsko. Ostatné krajiny už počtom osobných áut neprekročili hranicu desiatich miliónov kusov.

Elektromobily a dodávky

Ako pritom zdôrazňuje asociácia, napriek tomu, že elektromobily sú v súčasnosti treťou najpopulárnejšou voľbou pre kupujúcich, s podielom na trhu takmer 15 % predaja, stále predstavujú iba 1,2 % vozidiel na cestách únie. To podľa nej dokazuje, že môže trvať niekoľko rokov, dokonca aj desaťročí, kým sa všetky staršie vozidlá nahradia novšími, vybavenými čistejšími a ekologickejšími technológiami.

V celej únii je zároveň v obehu 30,2 milióna dodávok, z toho takmer polovicu môžeme nájsť v troch krajinách, vo Francúzsku, v Taliansku a Španielsku. Na cestách únie jazdí aj takmer 6,5 milióna stredne ťažkých a ťažkých úžitkových vozidiel. Prvenstvo patrí Poľsku s takmer 1,3 miliónmi týchto vozidiel. V celej únii je v prevádzke aj vyše 720-tisíc autobusov, z toho takmer polovica je v Poľsku, Taliansku a Francúzsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia