ATÉNY 17. júla (WEBNOVINY) – Grécky parlament sa pripravuje na stredajšie hlasovanie o návrhu zákona, ktorý predpokladá do konca roka zmenu pracovných pozícií 25-tisíc zamestnancov verejného sektora v záujme efektívnejšieho fungovania štátnej správy.
Jej zabezpečenie je podmienkou pre ďalšiu, takmer sedemmiliardovú tranžu z dohodnutej zahraničnej finančnej pomoci od Medzinárodného menového fondu a ostatných krajín používajúcich euro.
Podľa medzinárodných veriteľov totiž Gréci musia do 19. júla dokázať, že majú záujem skoncovať s prezamestnanosťou vo verejnom sektore. Do konca júla by si tak nové pozície malo nájsť 4200 ľudí.
Ostatní vrátane učiteľov a mestských policajtov budú mať osem mesiacov na nájdenie si nového miesta alebo prijatie iného ponúkaného postu, inak im hrozí strata zamestnania. Stredajšiemu ostro sledovanému hlasovaniu predchádzal utorňajší generálny štrajk, v rámci ktorého do ulíc Atén a Solúnu vyšlo 20-tisíc ľudí. Demonštrácie sa očakávajú aj dnes.
Grécko prechádza tvrdými škrtmi vo verejnom sektore ako hlavnej podmienke zahraničnej finančnej pomoci v celkovej dohodnutej sume 240 miliárd eur. Výmenou za jej postupné posielanie do Atén musí tamojšia vláda realizovať dôležité, no bolestivé reformy v rámci fungovania štátu.
Rušenie pracovných miest, znižovanie platov a dôchodkov však vyvolávajú tvrdý odpor verejnosti, ktorá sa proti zahraničným požiadavkám búri. Juhoeurópska krajina je totiž už šiesty rok v recesii a miera nezamestnanosti je na rekordnej úrovni 27 percent.
Od začiatku krízy v roku 2009 sa strojnásobila a podľa odhadov štatistického úradu príde každý deň o prácu v priemere 700 až 1 000 ľudí. Podľa gréckej centrálnej banky bude nezamestnanosť kulminovať na úrovni 28 percent pred tým, než začne v roku 2015 klesať.