Ashtonová je načase zvážiť uvalenie sankcií na Líbyui

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ashtonová
Catherine Ashtonová Foto: SITA/AP

ŽENEVA 26. februára (WEBNOVINY) – Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Catherine Ashtonová v piatok 25. februára vyzvala na prijatie sankcií voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v záujme ukončenia krviprelievania v severoafrickej krajine. Ako uviedla pred novinármi v maďarskom Gödöllő, kde sa zúčastňuje na neformálnom stretnutí ministrov obrany členských krajín EÚ, medzi zvažovanými opatreniami je zmrazenie majetku a zakázanie vstupu na územie únie. Okrem ministrov obrany by sa mal sankciami „čo najskôr“ zaoberať aj branno-bezpečnostný výbor Európskeho parlamentu.

„Je načase zvážiť, čo nazývame reštriktívnymi opatreniami, porozmýšľať o tom, čo môžeme urobiť, aby sme sa uistili, že vyvíjame čo najväčší nátlak, aby sme sa snažili a zastavili násilie v Líbyi a videli krajinu napredovať,“ povedala Ashtonová. Jednou z tém piatkového stretnutia v Gödöllő, na ktorom sa zúčastňuje aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, je aj evakuácia európskych občanov nachádzajúcich sa v Líbyi. Počet Európanov čakajúcich na odchod z nepokojnej krajiny Ashtonová odhaduje na dve až tri tisícky. Šéfka európskej diplomacie taktiež informovala, že situáciu v Líbyi konzultovala s generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom a predstaviteľmi Bieleho domu. Podľa Ashtonovej však zatiaľ neboli žiadne úvahy o vojenskom zásahu.

Uvalenie sankcií na Líbyu prostredníctvom Bezpečnostnej rady OSN medzitým navrhli aj Francúzsko a Británia. Francúzska ministerka zahraničných vecí Michele Alliot-Marieová tiež v piatok povedala, že Paríž a Londýn budú žiadať postavenie predstaviteľov Kaddáfího režimu pred Medzinárodný trestný súd, ktorý sa zaoberá prípadmi genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Súčasťou opatrení by malo byť aj zbrojné embargo, vyhlásenie bezletovej zóny, na ktoré vyzývajú niektorí predstavitelia, však Francúzsko nepodporuje vzhľadom na pokračujúce evakuácie cudzincov nachádzajúcich sa na území Líbye. Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN venované situácii v Líbyi sa má začať o 21.00 SEČ.

Kaddáfího sily zabíjajú demonštrantov v nemocniciach

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

RÍM/TRIPOLIS/BENGÁZÍ 24. februára (WEBNOVINY) – Jednotky verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu prehľadávajú v hlavnom meste Tripolis nemocnice a zabíjajú v nich opozičných demonštrantov, ktorí sa tam liečia zo zranení. Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na líbyjskú pobočku Medzinárodnej federácie ľudských práv (FIDH) informovala talianska tlačová agentúra MISNA. Kaddáfího sily podľa vyhlásenia FIDH „uskutočňujú razie v nemocniciach a zabíjajú ľudí, ktorí protestovali proti režimu“.

Razie sa mali podľa organizácie uskutočniť v utorok a stredu, pričom vojaci mali pozabíjať rad radom všetkých hospitalizovaných účastníkov opozičných demonštrácií. „Lekárom, ktorí proti tomu namietali, sa vojaci vyhrážali,“ píše sa v správe FIDH. „Mŕtve telá potom odviezli a možno ich spália, pretože vedia, že zahraniční novinári sú už nablízku,“ uvádza ľudskoprávna organizácia.

LÍBYA: Armáda zaútočila na mešitu s Kaddáfího odporcami

Líbyjská armáda vo štvrtok zaútočila protilietadlovými strelami a samopalmi na mešitu, ktorú obsadil dav protivládnych demonštrantov. Informovali o tom nemenovaní svedkovia, podľa ktorých vojaci verní vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v ranných hodinách ostreľovali minaret okupovanej mešity v meste Zavíja ležiacom asi 50 kilometrov západne od Tripolisu. Zásah si údajne vyžiadal mnoho obetí spomedzi demonštrantov, ktorí sa utáborili vo vnútorných i vonkajších priestoroch, presnejší počet však nie je známy.

Armáda na mešitu zaútočila deň po tom, ako mesto navštívil Kaddáfího pobočník Abdalláh Migrahí, ktorý demonštrantov varoval pred „masakrou“ v prípade, že sa nerozídu. „Povedali sme mu, že neodídeme. Buď smrť, alebo víťazstvo,“ povedal jeden z účastníkov protestu. Demonštrant pritom zapochyboval o tom, že by ozbrojené sily zaútočili na vlastný ľud. Iný svedok však potvrdil, že útočníkmi neboli „žoldnieri, ale synovia našej krajiny“. Mešitu údajne okupovali prevažne mladí ľudia, ktorí sa mohli brániť iba loveckými puškami.

Líbyjská armáda sa snaží zastaviť šíriacu sa vzburu proti Kaddáfího režimu, ktorý už údajne stratil kontrolu nad východnou časťou krajiny. Mnohí vojaci a policajti sa totiž pridali na stranu demonštrantov a odmietajú proti nim zasahovať. Kaddáfího odporcovia sa teraz vyhrážajú, že vstúpia do hlavného mesta, aby ho „oslobodili“. Podľa nemenovaného zdroja sa však demonštranti v Zavíji dohodli, že do Tripolisu nepôjdu.

Veľvyslanec Líbye v Ammáne odchádza z funkcie

Diplomat označil krvavé zrážky v jeho krajine, kde zabíjajú ľudí, za neuveriteľné, nepredstaviteľné a neospravedlniteľné

JORDÁNSKO: Veľvyslanec Líbye v Ammáne odchádza z funkcie

Líbyjský veľvyslanec v Jordánsku rezignoval na svoj post. Stalo sa tak v čase silnejúceho opozičného tlaku obyvateľov Líbye na ich dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího, aby odstúpil. Počas protestov krvavo potláčaných vojskami a armádou zomreli stovky civilistov a vojakov. Vo štvrtok o tom informovala jordánska štátna tlačová agentúra Petra. Hassan Barghátí odchod z funkcie odôvodnil súčasným vývojom v jeho krajine a vyzval na uskutočnenie reforiem, dodáva Petra. Diplomat označil krvavé zrážky v jeho krajine, kde zabíjajú ľudí, za neuveriteľné, nepredstaviteľné a neospravedlniteľné.

Jordánsko tiež vo štvrtok potvrdilo úspešnú evakuáciu 1100 svojich občanov z Líbye. Celkovo sa v tejto krajine má nachádzať 9000 Jordáncov. Podľa správ jordánskeho ministerstva informácií vláda pre svojich občanov vyslala vojenské lietadlá. Väčšina z nich utieka z východolíbyjskej metropoly Bengází a jej okolia. Minister informácií Tahír Adwán tiež dodal, že predtým museli cestovať do Egypta, odkiaľ ich vyzdvihli lietadlá. „Letisko v Bengází je zničené a ľudia musia ísť do Egypta,“ dodal.

Kaddáfí dopadne ako Hitler, tvrdí exminister

Bývalý blízky spolupracovník líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa v rozhovore pre štvrtkové vydanie švédskeho denníka Expressen vyjadril, že Kaddáfího postihne rovnaký osud ako vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera. Bývalý minister spravodlivosti Mustafa Abd al-Džalíl, ktorý nedávno odstúpil v reakcii na tvrdý zásah voči demonštrantom, sa totiž domnieva, že revolučný líder africkej krajiny nie je schopný sám odstúpiť a radšej po vzore Hitlera spácha samovraždu. Ten tak údajne urobil vo svojom bunkri v roku 1945 po tom, ako do Berlína vstúpila sovietska červená armáda.

Na margo Kaddáfího sa vo štvrtok vyjadril aj francúzsky minister obrany Alain Juppé. Ten si podľa vlastných slov „z celého srdca želá, aby líbyjský líder práve prežíval svoje posledné momenty na poste hlavy štátu“.

Rasmussen poprel Fidelove slová o invázii do Líbye

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Anders Fogh Rasmussen vo štvrtok poprel informácie, že by aliancia plánovala pod vedením USA inváziu do nepokojmi zmietanej Líbye. Rasmussen to vyhlásil na tlačovej konferencii v Kyjeve, kde rokoval s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom. Podľa šéfa NATO aliancia nedostala žiadosť o zásah v africkej krajine a ako dodal, akákoľvek potenciálna akcia by sa mala odohrať na základe jasného mandátu OSN. Rasmussen taktiež podotkol, že situácia v Líbyi v tomto momente nijako neohrozuje NATO ani žiadneho z jeho spojencov.

O možnej intervencii NATO do Líbye sa v utorkovom vydaní kubánskeho vládneho denníka zmienil bývalý kubánsky prezident Fidel Castro. Ten sa nazdáva, že USA plánujú inváziu vojsk aliancie do Líbye s cieľom získať kontrolu nad zásobami ropy v africkej krajine. Fidel Castro vo svojom príspevku pre utorkové vydanie vládneho denníka podotkol, že Američania chcú využiť tieto nepokoje a v mene NATO vstúpiť na územie Líbye. Podľa jeho slov sa o osude tohto plánu malo rozhodnúť už „v najbližších hodinách a dňoch“.

Ste nadrogovaní a slúžite bin Ládinovi,odkázal opozícii Kaddáfí

Za opozičnými protestmi v Líbyi stojí šéf teroristickej siete al-Kájda Usáma bin Ládin. Vo štvrtkovom telefonickom hovore, ktorý naživo prenášala štátna televízia, to vyhlásil líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Demonštrantov podľa neho zneužíva al-Kájda a dáva im drogy. „Vy v Zavíji sa obraciate k bin Ládinovi. Dávajú vám drogy!“ odkázal Kaddáfí obyvateľom mesta Zavíja neďaleko Tripolisu, kde líbyjská armáda vo štvrtok zaútočila na mešitu obsadenú opozičnými demonštrantmi a najmenej 10 z nich zabila.

Kaddáfí tvrdí, že mu je obyvateľov Zavíje ľúto, svojím spôsobom si však za to, čo sa stalo, môžu sami, keďže sa pridali na stranu Usámu bin Ládina. „Toto je al-Kájda, proti ktorej bojuje celý svet!“ varuje obyvateľov krajiny líbyjský vodca. Príslušníci tejto teroristickej siete podľa neho „zneužívajú mladých a dávajú im halucinogénne pilulky do kávy s mliekom, ako Nescafé“.

Kaddáfí stráca kontrolu nad Líbyou

Mesto Kufra na juhu Líbye je v rukách demonštrantov. Podľa posledných dostupných informácií diktátor Kaddáfí ovláda iba hlavné mesto Tripolis, svoje rodné mesto Sirtu a časť územia na severozápade krajiny. Televízia Al-Džazíra v stredu oznámila, že vo východnej časti Tripolisu sa začalo násilne prepadávanie domov a rabovanie. Informácie jej mali poskytnúť očití svedkovia udalosti.

Vysokopostavený úradník líbyjského ministerstva zahraničných vecí povedal veľvyslancom členských štátov EÚ, že v meste Darma, ktoré kontrolujú povstalci, zriadila svoje základne al-Kájda. Veliteľom „bunky“ má byť bývalý väzeň z Guantanáma.

OBRAZOM: PROTESTY V LÍBYI

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Agentúry v stredu večer informovali o páde bojového lietadla 160 kilometrov juhozápadne od mesta Bengházi. Dvaja piloti mali odmietnuť bombardovanie demonštrantov a radšej nechali lietadlo havarovať. Tisíce povstalcov na východe Líbye oslavujú oslobodenie od režimu prezidenta Muammara Kaddáfího. „Armáda na východe je s ľudom,“ deklaroval vysokopostavený armádny dôstojník Salma Faraj Issa. „Sme pripravený na ďalší Kaddáfího útok. Máme raketové strely a iné zbrane,“ dodal Issa.

Malta sa v krátkom čase znovu dostala do pozornosti svetových médií. Podľa arabskej televízie Al-Džazíra sa tam pokúsilo pristáť lietadlo spoločnosti Libyan Arab Airlines s Kaddáfího dcérou na palube. Pristátie bolo vraj zamietnuté a lietadlo nasmerované naspäť do Líbye. Maltské úrady túto informáciu nepotvrdili.

Nové hroby v Líbyi

V únii sa dohodli na príprave sankcií voči Líbyi

Európska únia vyzvala Líbyu, aby zaručila bezpečnosť cudzincov a uľahčila ich odchod z nepokojmi zmietanej krajiny. V stredu to vyhlásil úrad vysokej predstaviteľky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Catherine Ashtonovej. Európski diplomati sa v stredu tiež dohodli na príprave možných sankcií voči režimu revolučného vodcu Muammara Kaddáfího. Reštrikcie by sa mohli týkať cestovných obmedzení, zbrojného embarga či zmrazenia zahraničných účtov.

„Európska únia vyzýva líbyjské úrady, aby zaistili bezpečnosť zahraničných občanov a tým, ktorí si to prajú, umožnili opustiť krajinu,“ píše sa v stanovisku šéfky európskej diplomacie. Dvadsaťsedemčlenný blok sa ďalej rozhodol pozastaviť vyjednávania z roku 2008 o obchodnom dohovore. Brusel je tiež otvorený možným sankciám a „je pripravený prijať ďalšie opatrenia“. Turecko sa pre vyhrotenú situáciu v Líbyi pripravuje na jednu z najväčších evakuácií svojich občanov v histórii. V nepokojnej africkej krajine žije približne 25 tisíc Turkov.

Taliansko varuje

Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini v stredu obvinil režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího z „strašného krviprelievania“ a vyjadril presvedčenie, že Tripolis stratil kontrolu nad východnou časťou krajiny známou ako Kyrenaika.

Ako vyhlásil na stretnutí, ktoré organizovala kresťanská organizácia Komunita svätého Egídia, moslimskí radikáli vyhlásili Kyrenaiku za islamský emirát a požadujú odluku tohto regiónu od Západu. Za znepokojujúce pritom považuje to, že „radikálny islam je iba niekoľko stoviek kilometrov od vstupnej brány do Európskej únie„. Podľa Frattiniho však „nič nemôže ospravedlniť násilnú smrť stoviek nevinných.“

„Kyrenaika viac nie je pod kontrolou líbyjskej vlády a násilie zachvátilo celé územie krajiny,“ tvrdí taliansky minister. Frattini je navyše presvedčený, že situácia v Líbyi sa zhoršila po utorňajšom dramatickom vystúpení Kaddáfího v televízii. To bolo podľa neho „receptom na vyvolanie stavu občianskej vojny„. Talianska vláda vyzýva na zastavenie „tohto strašného krviprelievania„, ktoré ohlásila a naďalej pácha Kaddáfího vláda“, dodal Frattini. Tvrdé slová použil napriek tomu, že taliansky premiér Silvio Berlusconi má s Kaddáfím blízke vzťahy a jeho kabinet údajne odmieta uvalenie sankcií na severoafrickú krajinu, ktorá bola v rokoch 1911-1942 talianskou kolóniou.

Z Líbye pochádza takmer štvrtina ropy dovážanej do Talianska, zatiaľ čo na dodávkach zemného plynu sa podieľa 13 percentami. Taliansky ťažobný gigant Eni je najväčšou energetickou spoločnosťou podnikajúcou v Líbyi. Taliani majú navyše obavy z masového prílevu migrantov z Líbye, ktorá tiež slúži ako tranzitná krajina pre utečencov z ostatných afrických krajín. Frattini v tejto súvislosti varuje pred „exodom biblických rozmerov“ a odhaduje, že o útek by sa mohlo pokúsiť 200- až 300-tisíc Líbyjčanov. Išlo by tak o niekoľkonásobne vyšší počet ako v prípade susedného Tuniska, ktorého obyvatelia po nedávnej revolúcii hromadne utekajú.

OBRAZOM: PROTESTY V LÍBYI

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi

Zomrelo najmenej 640 osôb

Počas demonštrácii proti režimu prezidenta Muammara Kaddáfího zomrelo od začiatku minulého týždňa v Líbyi najmenej 640 ľudí. V stredu to vyhlásila mimovládna organizácia Medzinárodná federácia pre ľudské práva (IFHR). Podľa IFHR jej štatistika zahŕňa aj smrť 130 vojakov, ktorých popravili v meste Bengází za to, že odmietli strieľať do davu protestujúcich civilistov. IFHR so sídlom v Paríži sa odvoláva na údaje od líbyjskej armády a miestnych mimovládnych organizácii.

Líbyjský režim priznal 300 obetí

Režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v utorok prvýkrát zverejnil oficiálny počet obetí týždeň trvajúcich nepokojov v krajine. Demonštrácie si podľa úradov vyžiadali životy až 300 ľudí vrátane 58 vojakov. Až polovica z nich pritom zomrela v druhom najväčšom meste Bengází. Údaje zverejnili v utorok na mieste, kde sa očakáva tlačová konferencia Kaddáfího syna Sajfa al-Isláma. Informácia o počte obetí sa objavila na obrovskej veľkoplošnej obrazovke.

O počte ľudí, ktorí prišli o život pri nepokojoch, ktoré vypukli 15. februára, sa doposiaľ viedli len dohady. Organizácia Human Rights Watch doteraz hovorila o 233 obetiach, zatiaľ čo Medzinárodná federácia pre ľudské práva odhadla ich počet na 300 až 400.

PROTESTY PROTI KADDÁFÍMU VO SVETE

IRAK: Nedemonštrujte, žiada občanov premiér al-Málikí

Iracký premiér Núrí al-Málikí vo štvrtok vyzval občanov krajiny, aby sa nezúčastnili na protivládnej demonštrácii, ktorá sa má konať v piatok v Bagdade. Premiér v televíznom vystúpení vyhlásil, že demonštráciu sa chystajú zneužiť stúpenci zosadeného diktátora Saddáma Husajna, ktorí by chceli opäť prebrať moc do svojich rúk.

Irak by sa mohol podľa niektorých analytikov zaradiť do stále sa rozširujúceho zoznamu krajín, ktoré zasiahla vlna revolúcií a protivládnych protestov inšpirovaná udalosťami v Tunisku a Egypte. V Iraku sa aj v minulých týždňoch konalo viacero menších kurdských protivládnych demonštrácií. Protest pripravovaný na piatok, ktorý organizátori nazvali Deň hnevu, by však mal byť oveľa väčších rozmerov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain JuppéAnders Fogh RasmussenBin LádinCatherine AshtonováFidel CastroFranco FrattiniMuammar KaddáfíMustafá Abd al-DžalílNúrí al-MálikíSilvio BerlusconiUsáma bin Ládin