SEŇA 24. mája (WEBNOVINY) – Unikátny a ojedinelý nález kostrového hrobu skrčenca, pravdepodobne z doby bronzovej, je len nepatrnou časťou rozsiahleho archeologického nálezu, ktorý objavili počas zemných prác na stavbe plánovanej trasy rýchlostnej cesty R4. Archeológovia zatiaľ našli okolo sto objektov. Ako informovala archeologička Lýdia Gačková, okrem kostrového nálezu k unikátnym patrí aj tzv. rabicová spona na opasok, čo by posunulo výskyt západnej keltskej kultúry až na východ Slovenska.
Archeológovia k dnešnému dňu priamo na trase stavby objavili päť archeologických lokalít
Lokality Perín, Milhosť a Seňa (Repiská I) po preskúmaní uvoľnili a zamestnanci spoločnosti Skanska SK, ktorá tu stavia rýchlostnú cestu Košice – Milhosť, pokračujú v stavebných prácach. V ostatných lokalitách výskum naďalej trvá. Lokalitu Seňa (Pri lánoch), najbohatšiu na nálezy, plánujú archeológovia skúmať šesť až sedem mesiacov.
„Okolie Košíc je oblasť s vysokým počtom nálezísk, preto nás pracovníci zo spoločnosti Archeológia Zemplín, s.r.o. vopred informovali o úsekoch stavby, ktoré by mohli byť z archeologického pohľadu významné,“ vysvetlil projektový manažér Skanska SK Ivan Gajdoš. Potom sledovali výkopové práce, aby včas zachytili možné nálezy. Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Skanska Magdaléna Dobišová, pokiaľ bude archeologický výskum trvať do trištvrte roka, neovplyvní harmonogram výstavby cesty.
V lokalite Seňa (Pri lánoch) bolo preskúmaných a zdokumentovaných 47 sídliskových objektov. Ich objav opätovne potvrdil, že lokalita Seňa patrí k najdôležitejším polykultúrnym náleziskám v oblasti Košickej kotliny. „Aktuálny archeologický výskum doložil ako najstaršie osídlenie z doby bronzovej. Pravdepodobne do tohto kultúrno-časového úseku sa radí aj zatiaľ ojedinelý nález kostrového hrobu skrčenca. Možno predpokladať, že je súčasťou väčšieho pohrebiska, nachádzajúceho sa v blízkom okolí,“ povedala Gačková. Najpočetnejšia a najvýznamnejšia je však skupina sídliskových objektov z doby železnej až včasnej doby dejinnej. Časť preskúmaných objektov, interpretovaná ako obydlia, svedčí o trvalejšom osídlení lokality. V ich blízkosti tiež našli kolové jamy ako súčasť konštrukcie stavby a početné hospodárske objekty. Ako uviedla Gačková, množstvo keramických nálezov, pracovné nástroje zo železa a hlinené prasleny dokazujú výrobu textílií. Kostené ozdoby, polotovary a surovina svedčí o jej spracovaní priamo v lokalite. Geograficky výhodná poloha Pri lánoch bola osídlená aj v období stredoveku. Dokladom je objav osobitého druhu výrobno-hospodárskych objektov – pecí s predpecnou jamou, ktoré obsahovali keramický materiál.
V lokalite Seňa sa nachádzajú ešte dve ďalšie náleziská Repiská I a II
Na úseku Repiská I zachytili a následne preskúmali tri archeologické objekty z obdobia praveku a novoveku. V úseku Repiská II počas prekládky sietí lokalizovali zatiaľ sedem archeologických objektov a je vysoký predpoklad, že počas prác objavia ďalšie. V lokalite Milhosť (Lenčov) objavili archeológovia časť sídliska z doby bronzovej. Celkovo preskúmali 36 objektov z tohto obdobia. V lokalite Sokoľany (Kradinab) bolo zachytených zatiaľ 12 archeologických objektov (prevažne žiarové hroby) z mladšieho praveku až včasnej doby dejinnej, ktoré v súčasnosti skúmajú.