OSLO 19. apríla (WEBNOVINY) – Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik chcel v júli 2011 v Oslo zabiť celú nórsku vládu vrátane premiéra, ako aj bývalú predsedníčku vlády, a nie iba osem ľudí, ktorí zahynuli pri bombovom útoku na vládnu budovu.
V rovnakom zmysle sa vyslovil aj o svojich obetiach z ostrova Utöya, ktorých malo byť podľa jeho pôvodných zámerov oveľa viac. Vyhlásil to štvrtok na súde, ktorý štvrtý deň pokračuje v Oslo.
„Cieľom útoku na vládne budovy bolo zabiť celú nórsku vládu vrátane premiéra a každého v budove,“ povedal Breivik.
Krátko predtým sa vyjadril, že chcel tiež zabiť všetkých 569 ľudí na ostrove Utöya a nie „iba“ 69 osôb. Jeho ďalším terčom sa mala stať bývalá dlhoročná nórska premiérka Gro Harlem Brundtlandová. Breivik jej chcel odťať hlavu, popravu zaznamenať na kameru a zverejniť na internete.
Ako povedal počas štvrtého dňa procesu, jeho prvotný plán predpokladal „tri autobomby nasledované streľbou“, pričom malo ísť o „veľmi veľkú operáciu“.
Dve jednotonové nálože mali vybuchnúť v takzvanej vládnej štvrti a pred sídlom ním nenávidenej Robotníckej strany, ktorú obviňuje z„moslimskej invázie“.
V prípade tretieho výbušného zariadenia s polovičnou hmotnosťou sa rozhodol pre kráľovský palác, kráľovskú rodinu ale chcel vyrovať, aby neutrpeli zranenia.
Ak by tieto akcie prežil, plánoval ďalšie strelné útoky, ako terče menoval dom v centre Osla, kde sa stretáva miesta ultraľavicová mládež, redakciu denníka Dagsavisen a sídlo nórskej Strany socialistickej ľavice, kde chcel „popraviť toľko ľudí, koľko by sa len dalo“.
Keďže však zostrojenie bomby bolo ťažšie, ako očakával, umiestnil výbušné zariadenie len k vládnej budove a potom šiel na ostrov Utöya, kde chcel „zabiť všetkých“.
Svoje vražedné zbrane pravicový extrémista pomenoval výrazmi z nórskej mytológie. Samopal nazval Gungnir – po Odinovom magickom oštepe a pištoľ Mjölner – po Thorovom kladive.
Breivik pochyboval, že útoky prežije
Nórsky masový vrah si bol istý, že má len malú šancu dostať sa z centra Osla po odpálení bomby pred vládnou budovou. Vo štvrtok povedal, že ešte pred odchodom na ostrov Utöya očakával prestrelku s políciou. Žiaden policajt ho však nezastavil.
„Odhadoval som, že moje šance na prežitie sú menej než päťpercentné,“ vyhlásil s tým, že prestrelky si nacvičoval pomocou videohier.
Po príchode do súdnej siene Breivik vo štvrtok vynechal svoj pozdrav v podobe dotyku hrude a vztýčenia ruky so zaťatou päsťou, ktorý použil predchádzajúce tri dni.
Pred súdom vypovedal o prípravách bombového útoku na vládnu budovu v Osle. Atentát na kancelárie nórskej Robotníckej strany si vyžiadal osem obetí. Breivik potom na ostrove Utöya postrieľal 77 mladých ľudí v letnom tábore Robotníckej strany.
Päť dní sa bude obhajovať
Sudcovia na výpoveď obžalovaného vyčlenili päť a pol dňa.
Breivik ešte v utorok prečítal vopred pripravenú obhajobu, podľa ktorej útoky spáchal v záujme ochrany „etnických Nórov“ pred multikulturalizmom.
Svoje konanie pritom označil za „legitímnu obranu“ a odmietol niesť vinu za akýkoľvek zločin.
Breivik tiež pred sudcami potvrdil, že nepociťuje žiadnu ľútosť a ak by mal možnosť, zabíjal by znova. V stredu zasa vyhlásil, že proces by sa mal skončiť oslobodením alebo odsúdením na smrť.
Breivik však musel uznať, že ani jeden z výsledkov nie je reálny, keďže sa k svojim činom priznal a Nórsko neuplatňuje trest smrti.
Najvyšším možným trestom je 21-ročné väzenie, zatiaľ čo v prípade uznania za nesvojprávneho mu hrozí doživotný pobyt v psychiatrickej liečebni.
Nóri vyhostili Breivikovu priateľku
Nórske úrady vo štvrtok zároveň potvrdili vyhostenie Nemky, ktorá prišla do Osla s cieľom zúčastniť sa na procese s nórskym masovým vrahom Andersom Breivikom. Nemenovaná mladá žena, ktorá priletela do nórskej metropoly v nedeľu zo Stuttgartu, údajne bola jeho priateľkou a sľúbila mu, že za ním príde do súdnej siene.
Nórske úrady ju však zadržali v pondelok pred budovou súdu a 24 hodín ponechali vo väzbe. Podľa ich informácii išlo o niekoľkokrát trestanú ženu, ktorú v utorok po výsluchu prepravili na letisko a poslali domov. Ešte pred tým však stihla tamojším médiám potvrdiť, že si s 33-ročným samozvaným bojovníkom proti multikulturalizmu dopisovala a dohodli sa na jej príchode do Osla.