Amnesty International Slovensko (AIS) vyzýva k zastaveniu stigmatizácie Rómov počas pandémie Covid-19. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov vyzvala vládu SR, aby zabezpečila, že obrana ľudských práv bude stredobodom akýchkoľvek opatrení, ku ktorým krajina pri riešení zdravotnej krízy pristúpi.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa ľudskoprávnej organizácie pandémia ešte zhoršuje zraniteľnosť Rómov v segregovaných osadách a odhaľuje, aké ťažké je pre nich dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampaní AIS Natália Šmídová.
Domácnosti by mali dostávať vodu zadarmo
Amnesty pripomína, že medzi dlhodobé problémy patrí nedostatočný prístup k vode a hygiene v neformálnych rómskych osadách. Pandémia podľa AIS ukázala aké ťažké je tam dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia.
Preto vyzýva vládu SR, aby prijala opatrenia na zabezpečenie okamžitého prístupu k primeraným, dostupným a bezpečným zdrojom vody a k hygienickým zariadeniam, ktoré sú nevyhnutné na spomalenie šírenia vírusu pre všetkých ľudí žijúcich v neformálnych osadách.
Začalo sa testovanie Rómov na koronavírus, ako prví prišli na rad ľudia z Jarovníc (foto)
„Domácnosti, ktoré nie sú schopné za vodu platiť, mali by ju dostávať bezplatne v množstve primeranom na naplnenie svojich spotrebných a hygienických potrieb. Slovenská vláda musí ľudí podporovať tiež formou primeraných sociálnych a materiálnych príspevkov, ktoré im umožnia dodržiavať opatrenia v oblasti verejného zdravia,“ konštatuje AIS.
Využitie armády má byť v súlade s normami
Vláde tiež pripomína, že využitie armády pri plnení úloh, ako je zaistenie verejného poriadku a bezpečnosti počas testovania ľudí na ochorenie Covid-19, musí byť v súlade s medzinárodnými normami o použití sily.
Za nakazených Rómov podľa Matoviča môze Pellegriniho vláda, mrzí ho aj správanie koaličných partnerov
„Pokiaľ ide o zodpovednosť za pochybenia, príslušníci vojenských zložiek musia pri výkone svojich úloh v oblasti udržiavania verejného poriadku podliehať rovnakej miere zodpovednosti ako všetky ostatné verejné orgány. Vojenským zložkám prítomným pri výkone civilných povinností by mali byť poskytnuté potrebné pokyny, výcvik a vybavenie, aby boli schopné dodržiavať medzinárodné normy a nariadenia,“ konštatuje organizácia.