PEKING 28. februára (WEBNOVINY) – Internetové stránky čínskej armády boli počas uplynulého roka terčom státisícov pirátskych útokov, za ktorými stoja prevažne hackeri zo Spojených štátov.
Čínske ministerstvo obrany to uvádza vo svojej štvrtkovej správe, ktorá je zrejme odpoveďou na podobné obvinenia zo strany USA.
Okrem portálu ozbrojených síl, v anglickej verzii nesúcom názov China Military Online, sa počítačoví piráti zamerali aj na stránky samotného ministerstva, pričom podľa rezortného hovorcu Kenga Jan-šenga bolo mesačne zaznamenaných v priemere 144-tisíc útokov „zo zámoria“.
V približne 62 percentách prípadov sa pôvodcovia nachádzali v USA, dodáva hovorca s tým, že počet napadnutí armádnych stránok „v posledných rokoch ustavične rastie“.
Keng v správe nemenuje žiadne subjekty, ktoré by sa mohli na útokoch podieľať.
Čínska vláda minulý týždeň odmietla zverejnené informácie, podľa ktorých armáda ľudovej republiky prenikla do počítačových systémov najmenej 141 organizácií sídliacich prevažne v USA a ukradla z nich stovky terabajtov dát. Peking takéto tvrdenie označil za nepodložené, pričom vyzval amerických predstaviteľov, aby vysvetlili údajné správy o chystaných „preventívnych“ počítačových útokoch a rozšírení kapacít zložiek špecializujúcich sa na takzvanú kybernetickú vojnu.
Podľa Kenga by totiž takéto plány „neboli prospešné spoločnému úsiliu medzinárodného spoločenstva o zvýšenie sieťovej bezpečnosti„. Hovorca zároveň priznal, že v oblasti „informatizácie“ čínske ozbrojené sily zatiaľ nedosiahli úroveň iných armád a v súčasnosti nedisponujú „žiadnymi jednotkami pre kybernetickú vojnu“.
Terčom útokov neznámych hackerov sa nedávno stali aj najväčšie americké denníky New York Times a Wall Street Journal. Internetoví piráti sa údajne pokúsili preniknúť do ich redakčných systémov s cieľom „monitorovať pokrývanie čínskych udalostí„. Na alarmujúcu situáciu v tejto oblasti nepriamo upozornila aj bývalá americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.