KÁHIRA 5. februára (WEBNOVINY/AFP) – Líder egyptskej opozície a bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad al-Baradií nevidí žiadny problém, ktorý by mu bránil v kandidatúre na prezidenta krajiny, pokiaľ si to budú priať ľudia. Al-Baradií to uviedol v piatok pre panarabskú televíznu stanicu al-Džazíra. Disidentova hlavná priorita je prechod krajiny k demokratickému systému.
Al-Baradií sa po odchode z funkcie v MAAE, ktorú vo Viedni zastával 12 rokov, vrátil do rodnej africkej krajiny. Odvtedy si získal na svoju stranu množstvo podporovateľov a bojovníkov za demokraciu, ktorí žiadajú politické reformy. Na adresu svojej účasti v prezidentských voľbách tvrdí, že bude kandidovať iba ako nezávislý a v prípade, že voľby budú slobodné a demokratické.
Kandidatúra 68-ročného laureáta Nobelovej ceny mieru je podľa súčasnej egyptskej ústavy iba hypotetická. Aj ako nezávislý totiž potrebuje podporu parlamentu a obecných zastupiteľstiev, kde dominujú členovia z Národnej demokratickej strany súčasného prezidenta Husního Mubaraka.
V piatok demonštrovali už 11 deň odporcovia prezidenta Mubaraka. Pri nepokojoch a stretoch opozičníkov s políciou a tiež stúpencami miestneho diktátora zomrelo vyše 300 ľudí a stovky utrpeli zranenia. Opozícia nazvala piatok „dňom odchodu“ prezidenta z funkcie, jeho podporovatelia zase „dňom lojality“. Mubarak však ostal aj naďalej v kresle. Pre upokojenie rozhnevaného ľudu cez týždeň prisľúbil, že v septembrových voľbách kandidovať, po 30 rokoch pri moci, už nebude. Účasti na nich sa vzdal aj jeho viceprezident Umar Sulajmán.
EGYPT: Útočníci vyhodili do vzduchu plynovod vedúci do Izraela
Neznámi útočníci vyhodili v sobotu do vzduchu egyptský plynovod pri Pásme Gazy zásobujúci zemným plynom susedný Izrael i Jordánsko. Informovali o tom egyptskí predstavitelia a médiá. Útok sa odohral na Sinajskom polostrove pri meste al-Ariš, asi 70 kilometrov od Pásma Gazy. Armáda sa teraz snaží zastaviť šíriaci sa rozsiahly požiar, ktorý explózia vyvolala. Zatiaľ nie je jasné, či sú dodávky plynu do Izraela a Jordánska zastavené. Plynovod sa už stal terčom útokov aj v minulosti. Izrael sa spolieha na zemný plyn z Egypta, ktorý pokrýva asi 40 percent jeho celkovej spotreby. Židovský štát znepokojujú zmeny v Egypte, ako aj to, či nová vláda bude rešpektovať mierovú zmluvu podpísanú pred troma desaťročiami a na ňu nadväzujúce dohody o energetických dodávkach.