KÁHIRA/ŽENEVA 1. februára (WEBNOVINY) – V Egypte v utorok pred masovými demonštráciami úrady zastavili takmer všetku dopravu vrátane mestskej hromadnej dopravy v Káhire. Ako informuje agentúra AFP, hlavné cestné ťahy v Egypte blokujú vojaci a na cestách sa tvoria veľké kolóny. Zablokovaný je najmä hlavný ťah medzi Káhirou a druhým najväčším egyptským mestom Alexandria. Smerom do Káhiry vojaci nariaďujú šoférom, aby zaparkovali autá pozdĺž cesty. Smerom z Káhiry do Alexandrie vojaci autá púšťajú, predtým však každé podrobne skontrolujú. Armáda blokuje aj ďalšie dôležité cestné ťahy v krajine, tvrdí AFP. Úplne vyradená je už od pondelka rána železničná doprava, čím chce režim prezidenta Mubaraka podľa pozorovateľov znemožniť príchod obyvateľov z okolia Káhiry na demonštráciu v hlavnom meste. Zatvorené je aj káhirské metro a ľudia majú problém dostať sa do práce.
AL-BARADIÍ: Mubarak by mal odísť, ak si chce zachrániť kožu
Ak si chce egyptský prezident Husní Mubarak zachrániť vlastnú kožu, mal by čím skôr odstúpiť. V rozhovore pre utorňajšie vydanie britského denníka The Independent to vyhlásil bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad al-Baradií, ktorý sa postavil na čelo egyptskej opozície protestujúcej proti Mubarakovi. „To, že režim úplne stiahol z káhirských ulíc políciu, to, že zlodeji sú súčasťou tajnej polície, aby sa vyvolal dojem, že bez Mubaraka bude krajina uvrhnutá do chaosu, to sú všetko trestné činy. A niekto za ne musí byť zodpovedný,“ varuje al-Baradií. Mubarakovi pripomenul, že „ľudia dnes na uliciach nežiadajú len jeho odchod, ale hovoria, že by mal byť súdený“. „Takže, ak si chce zachrániť vlastnú kožu, mal by radšej odísť.“
Al-Baradií tvrdí, že napriek nesúhlasu s Mubarakovou politikou, jeho osobný vzťah s týmto politikom je „veľmi srdečný“. Vždy, keď sa títo dvaja muži rozprávali tvárou v tvár, šlo podľa al-Baradiího o veľmi otvorený a úprimný rozhovor. „Povedal som mu, čo si myslím o tom aj o tom, a aj čo si myslím, že by mal spraviť. Myslím si, že nemá poradcov, ktorí by mali odvahu povedať mu pravdu,“ popisuje svoje stretnutia s Mubarakom al-Baradií.
Západ na al-Baradiího nazerá so zdržanlivosťou a nedôverou
Muhammad al-Baradií nemá v západných krajinách takú podporu, ako by sa mohlo zdať. Potvrdzujú to utorkové vyjadrenia medzinárodných organizácií a európskej diplomatov k napätej situácii v severoafrickej krajine. Tie poukazujú na fakt, že bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sa do vlasti vrátil iba nedávno a to po 20 rokov strávených v zahraničí. Nemôže preto mať kontakt s agendou opozičných strán ani vedomosť o potrebách obyčajných Egypťanov. Otáznou zostávajú aj jeho plány so stále silnejším Moslimských bratstvom, ktorých potenciálne prevzatie moci označil nemenovaný európsky diplomat za „katastrofu“.
Podľa predstaviteľov európskych organizácií venujúcich sa dianiu v afrických krajinách al-Baradií síce má „dôveryhodnosť Západu, no nemá kontakt s Egyptom, nie je lídrom protestov a ani zvnútra nepozná súčasný režim“ prezidenta Husního Mubaraka. Považujú ho preto za „oportunistu“, ktorý iba využíva situáciu v jeho vlasti. Židovské organizácie a USA zároveň poukazujú na jeho mäkký postoj k Iránu počas šéfovania MAAE a preto 68-ročného laureáta Nobelovej ceny mieru označujú za „poskoka“ islamskej republiky.
V centre Káhiry sa zišli dva milióny ľudí, uvádza al-Džazíra
Mubarakoví odporcovia sa v utorok pripravujú na zatiaľ najväčšiu protivládnu demonštráciu, ktorú bude sprevádzať časovo neohraničený generálny štrajk. V centre Káhiry sa už zhromaždilo dva milióny ľudí, ktorí sa chystajú zúčastniť na „miliónovom pochode“. Ten sa bude konať aj v meste Alexandria. Nočný zákaz vychádzania porušili stovky ľudí, ktorí nocovali na káhirskom Námestí oslobodenia v stanoch. Demonštranti stavajú barikády a sú odhodlaní pokračovať v protestoch, až kým Mubarak nesplní ich požiadavku a neodstúpi.
Egyptská armáda proti demonštrantom nezasiahne
Egyptská armáda považuje požiadavky protivládnych demonštrantov za legitímne. Armáda to uviedla v pondelok vo vyhlásení, pričom zdôraznila, že proti tisícom protestujúcim nepoužije silu. „Ozbrojené zložky nepoužili ani nepoužijú silu proti egyptskému ľudu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra MENA. Armáda sa tak vyjadrila v siedmy deň masových demonštrácií, ktorých účastníci požadujú odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka.
Pred egyptskými veľvyslanectvami sa konali protesty
Pred egyptskými veľvyslanectvami v Katare, Libanone a v Jordánsku sa v utorok konali protesty na podporu káhirských demonštrácií. V Dauhe sa zišlo okolo 3 tisíc ľudí, ktorí žiadali Mubarakov odchod, v Bejrúte sa ich už piaty deň v poradí pred veľvyslanectvom Egypta zhromaždilo asi dvesto. Mávali egyptskými zástavami, niesli sviečky a požadovali odchod „veľkého zradcu“. V Ammáne sa niesla demonštrácia v podobnom duchu, podporiť ju prišlo asi 150 mladých ľudí.
Násilnosti si podľa OSN v krajine vyžiadali už 300 obetí
Počas protivládnych demonštrácií v Egypte mohlo prísť o život až 300 ľudí. V utorok o tom informovala Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová. „Obete stúpajú každý deň a nepotvrdené správy naznačujú, že doteraz mohlo zahynúť až 300 ľudí, viac ako 3000 utrpelo zranenia a stovky boli zatknuté,“ uviedla Pillayová v oficiálnom stanovisku. Bezpečnostné a zdravotnícke zložky v pondelok počet obetí násilností pritom odhadli na približne stovku.
NEPOKOJE OBRAZOM: Egypťania žiadajú hlavu Mubaraka
Foto: SITA
Mubarak spravil čistky vo vláde, demonštranti však žiadajú jeho hlavu
Egyptský prezident Husní Mubarak predstavil v pondelok zloženie novej vlády, v ktorej spravil niekoľko ústupkov opozičným demonštrantom. Podľa pozorovateľov je však nepravdepodobné, že by tým zvrátil nálady v spoločnosti, ktorá žiada jeho pád. „Neuznávame žiadne Mubarakove rozhodnutia, ktoré spravil po 25. januári,“ vyhlásil pre agentúru AP Mustafa al-Naggar, politický spojenec bývalého šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammada al-Baradiího, ktorý sa postavil na čelo protivládnych protestov. Mubarak v sobotu vymenoval za viceprezidenta doterajšieho šéfa tajnej služby Umara Sulajmána a za nového premiéra vymenoval generála egyptského letectva Ahmeda Šafíka.
V pondelok zverejnila egyptská štátna televízia kompletný zoznam členov novej vlády, medzi ktorými je aj niekoľko nových mien. Mubarak ponechal na svojich miestach najvernejších dlhoročných spojencov, no vyhodil z vlády viacerých známych podnikateľov, ktorí boli medzi obyvateľmi veľmi nepopulárni. Na ich miesta dosadil osobnosti, ktoré v egyptskej spoločnosti naopak majú veľkú autoritu. Novým ministrom kultúry sa stal známy literárny vedec Gabír Asfúr, ministrom pre starožitnosti, čo je celkom nový post, sa stal najznámejší egyptský archeológ Zahí Hawass.
Opozícia ohlásila generálny štrajk
Odporcovia egyptského prezidenta Husního Mubaraka sa rozhodli vyhlásiť časovo neohraničený generálny štrajk, ktorý bude sprevádzať pokračujúce masové demonštrácie. Tlačovú agentúru AFP o tom v pondelok informoval jeden z organizátorov protestu Ajíd Muhammad, podľa ktorého sú Egypťania odhodlaní štrajkovať, kým „nebudú splnené ich podmienky“. Opozičné skupiny vrátane zakázaného Moslimského bratstva navyše v utorok plánujú protestný pochod ulicami Káhiry, pričom očakávajú „miliónovú“ účasť. Prísun demonštrantov však skomplikuje najnovšie opatrenie vlády, ktorá nariadila úplné zastavenie železničnej dopravy.
Nepokoje pripravili o život už 125 ľudí
Na káhirskom Námestí oslobodenia nocovali v stanoch stovky ľudí, ktorí spolu s ďalšími demonštrantami v ranných hodinách vytvorili niekoľkotisícový dav. Priestranstvo v centre hlavného mesta sa tak stáva ohniskom celonárodných protestov proti Mubarakovmu režimu, ktoré vypukli začiatkom minulého týždňa. Nepokoje si odvtedy vyžiadali najmenej 125 životov. Väčšina úradov, podnikov a škôl v Káhire zostáva zatvorená a obyvatelia vytvárajú dlhé rady pred pekárňami.
Úrady zatkli šiestich novinárov z al-Džazíry
Panarabská televízia al-Džazíra uviedla, že šiestich jej novinárov v Egypte zatkli. Podľa televízie novinári pracovali pre anglickú verziu kanálu, obdobu hlavného arabského servisu. Stalo sa tak deň po tom, čo egyptské ministerstvo informácií v nedeľu zrušilo káhirskú centrálu televízie. Ako dôvod ministerstvo uviedlo, že vysielanie bolo zamerané v prospech protestujúcich a mohlo by povzbudiť k ďalším protestom. Al-Džazíra, ktorá má sídlo v Katare, rozhodnutie egyptskej vlády odsúdila ako útok na slobodu slova a cenzúru. Al-Džazíru sleduje asi 220 miliónov domácností vo vyše sto krajinách sveta. O Egypte chce však naďalej informovať.
Nepokoje v uliciach Egypta
Izraelský premiér sa obáva, že Egypt dopadne ako Irán
Benjamin Netanjahu v pondelok varoval, že z politického chaosu v Egypte by mohli profitovať najmä islamskí extrémisti a krajina tak nastúpi na „iránsku cestu“. „V čase chaosu sa môže štátu zmocniť organizovaná islamistická skupina. Stalo sa to v Iráne aj na iných miestach,“ vyhlásil šéf izraelskej exekutívy počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá je aktuálne na oficiálnej návšteve židovského štátu.
Netanjahu podľa vlastných slov situáciu v Egypte ale aj v Tunisku pozorne sleduje a o vývoji v oboch moslimských krajinách je informovaný „každú polhodinu“. „Všetci dúfajú, že príde k mierovému riešeniu, že príde k návratu stability a k nastoleniu mieru,“ vysvetlil premiér. Netanjahu pritom ešte v nedeľu zdôraznil, že Izrael má záujem na „stabilite a bezpečnosti“ v regióne a svojim ministrom preto nariadil, aby sa vyhýbali akémukoľvek ovplyvňovaniu situácie. Kritici židovskému štátu vyčítajú, že v skutočnosti nemá záujem na demokratizácii Egyptu, keďže tamojší autoritatívny prezident Husní Mubarak s ním uzavrel akýsi „tichý mier“.