BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Plánovaný predaj Kamenného námestia v Bratislave za podmienok, ktoré si stanovilo mesto, považujú aktivisti za problém. „Predaj mesto obhajuje zanedbanosťou priestoru, to však považujeme za veľmi nebezpečný argument a precedens,“ uviedla dnes na Kamennom námestí Dominika Belanská z občianskej iniciatívy Námestie pre ľudí.
Aktivisti v otvorenom liste adresovanom primátorovi Milanovi Ftáčnikovi a poslancom mestského zastupiteľstva žiadajú, aby predaj Kamenného námestie za viac ako 1,78 milióna eur okamžite zastavili.
Podľa riaditeľa kancelárie primátora Ľubomíra Andrassyho mesto nepredáva verejný priestor za účelom výstavby. Podmienkou predaja totiž je, že priestor bude zrevitalizovaný a ostane naďalej verejný, dodal Andrassy.
Obrazom: Aktivisti na Kamennom námestí
O Kamenné námestie, ktoré je v súčasnosti vo vlastníctve mesta, má záujem britská developerská skupina Lordship Real Estate, ktorá už vlastní Hotel Kyjev a okolie. Podľa mesta Kamenné námestie potrebuje revitalizáciu, pretože na ňom chýbajú oddychové zóny a zeleň, ktoré si vyžiadajú investície.
Verejná diskusia
O predaji majú rokovať bratislavskí mestskí poslanci vo štvrtok 24. októbra na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Ako agentúru SITA informoval Andrassy, primátor Ftáčnik však chce mestským poslancom navrhnúť, aby tento bod presunuli až na novembrové zasadnutie O predaji námestia chce mesto hovoriť aj s obyvateľmi, verejnú diskusiu k tejto téme pripravujú v druhej polovici novembra.
Proti predaju námestia sa postavili aktivisti, ktorí predstaviteľov mesta vyzývajú, aby predaj zastavili. Výzvu spustili v nedeľu, odvtedy sa pod ňu podpísalo už 950 ľudí. Nesúhlasný postoj k plánovanému predaju Kamenného námestia okrem iných vyjadrilo napríklad aj občianske združenie Archimera, iniciatíva Námestie pre ľudí, Cyklokoalícia, ale i Spolok architektov Slovenska, Oddelenie architektúry ÚSTARCH Slovenskej akadémie vied (SAV) i aktivisti z Bratislava otvorene.
Zachovanie charakteru
V otvorenom liste vedenie mesta okrem iného žiadajú aj o úplné zachovanie verejného vlastníctva a verejného charakteru Kamenného námestia. Podľa aktivistov by námestie malo revitalizovať mesto v spolupráci so širokou i odbornou verejnosťou. „Dá sa očakávať od súkromného investora, že bude suplovať úlohy mesta vo vytváraní vízií ďalšieho rozvoja?“ pýtajú sa aktivisti.
Ako ďalej uviedla Belanská, bez vízie a stanovenia hraníc nemožno očakávať, že sa investor trafí do toho, čo mesto potrebuje. „Keď je raz pozemok v súkromných rukách a je to hotový projekt, rokovania o zmenách v prospech mesta sú veľmi náročné,“ dodala Belanská dnes na Kamennom námestí. Podľa Andrassyho mesto nepredáva celé Kamenné námestie, ale len verejný priestor.
Investor totiž plánuje odkúpiť 3 600 metrov štvorcových. Verejný priestor bude musieť investor podľa urbanisticko-architektonickej štúdie, ktorú dalo vypracovať mesto, ešte rozšíriť na 4 500 metrov štvorcových, informoval Andrassy.
Dve súťaže
Súkromná spoločnosť musí na Kamenné námestie vyhlásiť dve architektonicko-urbanistické súťaže. Jednu plánuje investor vypísať ako medzinárodnú súťaž pre blok Kamenného námestia. Jej úlohou bude detailne preveriť možnosti využitia územia. Na jej podmienkach bude investor pracovať spolu s mestom, Starým Mestom i kompetentnými orgánmi.
Druhá súťaž, pre verejné priestory, bude riešiť najmä otázku oživenia centrálnej časti Starého Mesta, hlavne Špitálskej, Dunajskej, Rajskej, Šafárikovej ulice, námestia SNP a Suchého mýta. Ako dodal Andrassy, práve súťaže, ktoré sú podmienkou predaja, budú priestorom pre vystúpenie občianskych aktivistov, ktorí dnes proti predaju protestujú.
Video: Predaj Kamenného námestia chcú aktivisti zastaviť