BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Klesanie populácie včiel je v poslednej dobe často diskutovanou témou. Lúčne biotopy končia pod vrstvou betónu, včelie rodiny ničia aj pesticídy, parazity, nedostatok veterinárnych liekov či zmena klímy.
Vyhynutie tohto drobného hmyzu by mohlo mať na svet katastrofický dopad. Neprišli by sme len o med, ale v dôsledku neprítomnosti hmyzích opeľovačov aj o mnohé plodiny vrátane väčšiny ovocia a zeleniny. Aj Albert Einstein svojho času varoval ľudstvo, že po smrti poslednej včely do piatich rokov zanikne aj naša planéta.
Fotografka Anand Varma sa pri tejto príležitosti rozhodla pozrieť na to, ako včely prichádzajú na svet. Nedávno strávila tri týždne nakrúcaním jedného včelieho úľu, zrod včely následne vtesnala do 60 sekúnd. Výsledkom je fascinujúce video, ktoré aj laikom otvára dvere do tajomstiev prírody.
https://www.youtube.com/watch?v=lMtFYt7ko_o
Vývoj včiel
Vývoj včely prebieha formou dokonalej premeny (metamorfóza). Od vajíčka po dospelý hmyz prechádza viacerými štádiami. Z vajíčok sa po troch dňoch vyliahnu larvy, ktoré sú prvé tri dni kŕmené materskou kašičkou. Neskôr sú kŕmené nektárom a peľom. Larválne vývojové štádium matky trvá 5 dní, robotnice 6 a trúda 7 dní.
Potom včely larvu, ktorá sa z pôvodnej polohy vzpriami, zaviečkujú. Štádium vzpriamenej larvy trvá pri matke a robotnici 2 dni, pri trúdovi 3 dni. Nasledujúce štádium kukly, z ktorej sa vyvinie dospelé imágo, trvá pri matke 6 dní, pri robotnici 10 a pri trúdovi 11 dní. Pri priaznivej vývojovej teplote (35 stupňov Celzia) trvá celkový vývoj matky 16 dní, robotníc 21 dní a trúdov 24 dní.
Včelstvo sa skladá z matky, robotníc, trúdov a plodu. Vo vrcholnom štádiu rozvoja tvorí včelstvo jedna matka, 40 000 – 60 000 robotníc a 300 – 600 trúdov (obdobie mesiacov máj, jún, júl). V zimnom období je to jedna matka a 20 000 – 30 000 robotníc.
Zdroj: Wikipedia