Či už za hľadaním nového uplatnenia stojí strata práce alebo nespokojnosť s finančným ohodnotením, rok 2021 bude pre zamestnancov výzvou. Zlepšiť svoju pozíciu na pracovnom trhu si však uchádzači môžu vďaka niekoľkým jednoduchým krokom.
Niekde chýba práca, inde zamestnanci
Nie je prekvapením, že miera nezamestnanosti na Slovensku rastie. Štatistický úrad SR potvrdil jej zvýšenie na 7,2%, čo je oproti minulému roku nárast o 1,3%. Postihnuté tak boli všetky odvetvia, avšak každé inak.
Dávku v nezamestnanosti vybavíte aj na úrade práce, Sociálna poisťovňa upozorňuje na dokumenty
Zatiaľ čo reštaurácie či cestovné kancelárie trpeli pandemickými opatreniami, školstvo alebo zdravotníctvo nemalo dostatok zamestnancov.
Portál Profesia.sk napríklad evidoval od 1. januára do 6. februára celkovo 5 352 pracovných ponúk pre pedagógov. Pre porovnanie je to len o 42 ponúk menej než v celom roku 2019.
Koronakríza zvýšila tempo rastu nezamestnanosti, bez práce je takmer 200-tisíc ľudí
Prekvapením nie je ani nárast dopytu po zdravotníkoch alebo pracovníkoch z oblasti IT, avšak s rozdielnym finančným ohodnotením.
„Kým v tej druhej oblasti sú platové a pracovné podmienky lepšie, v tej prvej menej,“ uviedol pre SITA.sk Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.
Znalosť jazyka je výhodou
Zmeny na trhu práce pre koronakrízu odborníci predpovedať nevedia, ale zhodujú sa na potrebe sústavného vzdelávania. Pracujúci by mali investovať najmä do štúdia cudzích jazykov.
Podľa portálu Profesia.sk pracovné ponuky písané v angličtine ponúkajú uchádzačom o polovicu vyšší plat. Tretina zamestnávateľov zase anglický jazyk v pracovných ponukách vyžaduje.
Takmer dve tretiny firiem chcú v súčasnosti posilniť svoju konektivitu, ukazuje prieskum
Znalosť cudzieho jazyka však nie je len nutnosťou, ale aj konkurenčnou výhodou.
„Kým na jednu ponuku v slovenčine zareaguje v roku 2020 v priemere takmer 30 uchádzačov, pri inzerátoch v angličtine je to zhruba 13 ľudí,“ uviedla Nikola Richterová, PR manažérka portálu Profesia.
Netreba zabúdať na komunikáciu
Požiadavka na komunikatívneho zamestnanca nie je len klišé, ktoré zamestnávatelia v rozhovoroch s uchádzačmi o prácu používajú. Stále viac rastie dopyt po tzv. mäkkých schopnostiach.
Uchádzači by tak podľa Richterovej nemali zabúdať na budovanie dobrých prezentačných a komunikačných zručností, kritického či analytického myslenia či schopnosti niesť zodpovednosť.
Stabilný a spoľahlivý zamestnávateľ aj v neistých časoch? Lidl!
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) zase poukázalo na to, že je potrebné, aby mal uchádzač predstavu o novom zamestnaní.
„Táto predstava by mala korešpondovať s dosiahnutým vzdelaním, vedomosťami, zručnosťami, praxou a skúsenosťami,“ doplnila Marianna Šebová z UPSVaR.
Nezamestnanosť na Slovensku tretí mesiac po sebe klesla. Opatrenia, ktoré prijímame, fungujú, chváli vládu Krajniak
V prípade, že uchádzač o zamestnanie nemá predstavu o tom, čo by chcel robiť, môže využi služby regionálnych úradov práce.
„Práve riadený rozhovor s uchádzačom o zamestnanie by mal viesť k identifikácii zamestnania, ktoré bude úrad práce uchádzačovi sprostredkovávať a hľadať,“ uviedla Šebová.
Nároky zamestnávateľov rastú
Stále tak platí, že je potrebné sa priebežne vzdelávať. Nároky zamestnávateľov totiž z roka na rok rastú. Napríklad požiadavka na predošlú prax oproti roku 2019 narástla z 64% na 67,2%.
Zamestnanosť na Slovensku opäť klesla, koronakríza si vybrala svoju daň najmä v jednom odvetví
Firmy sa podľa Richterovej dostali do situácie, keď sa im na ponuky práce ozýva viac ľudí ako v minulosti, preto si môžu viac vyberať. A z tohto dôvodu často píšu viac požiadaviek do inzerátov, ako tomu bolo napríklad vlani.
Michal Páleník dodal, že stále dobré všeobecné a teoretické zručnosti sú potrebné bez ohľadu na krízu.
„Technologický pokrok je tak rýchly, že aj v napohľad nemenných sektoroch ako je stavebníctvo sú postupy používané pár desiatok rokov dozadu už minulosťou,“ dodal.